Tuesday 5 April 2016

lekarze dwoch granic

Tak jak w Szkocyji, Szwecja tez ma rozpizdziel w sluzbie zdrowia. Nie ma zwolnien. Nie ma ryzyka, ze szef muzi dostac L4. Pracodawca owszem moze poprosic ale moze nie dostac.
Tu sie czlowiek stara. Lata. lekarza ostatniego kontaktu blaga, zeby kwitek jakis dal. A tu nic.
Malo tego 48 %  zwolnien lekarskich tzn sikow poniedzialkowych wynika nie z chorob. Tzn dur brzuszny, cholera, tyfus. odra. Absencje poniedzialkowe to bol oczu, ze nie widze sie w pracy. Bol zoladka i zmeczenie. Zmeczenie ciezkie objawiajace sie przeciekiem zolci z mordy i tylka. Zmeczenie na trunki i swiatlowstret. Nie ma wiec czasu na prace. Zarobkowa tymbardziej. 
W Szwecji tak jak tu nie praktykuje sie widzen z lekarzem. Jest to zabronione w kazdym z wypadkow zachorowan na przeziebienie, grype, kaszel i smaranie.
W tych dwoch krajach do lekarza dzwoni sie. Lekarz manualnie steruje pacjentem. Leczy nie organoleptycznie tylko steruje falami telefonicznymi.
Czasem lekarz tez jest lekarzem ostatniego kontaktu)))

6914 3dbe 500


BBCownia wymyslila program Employable Me. Bohaterami sa ludzie uposledzeni majacy autyzm lub syndrom Touretta. Wszystkich laczy jedno chca zdobyc prace. Nie wszystkim sie udaje ale wiekszosc zajecie zdobywa.
Jakies to galaktyki sa dalekie od mentalnosci naszej, ze uposledzenia jak zwal tak zwal *pierdolnieci* sa dobrymi kandydatami na pracowanikow. Otoz chca pracowac, nie maja chorob czyli nie zachlewaja, nie marudza. Stawiaja sie chcetnie w pracy, nie narzekaja na nia.
Ciesza sie z pracy jaka jest. Sa dumni z tego, ze rodzicow, a przede wszystkim matke wspieraja i finansowa i duchowo. Staraja sie odegnac demony chorobowe, ktore zapuszkowuja ich w swoim swiecie.
Szlachetna inicjatywa i jestem na tak w pokazywaniu ba pomaganiu sobie.
Jestem szczerze pod wrazeniem, ze tych *pierdolnietych* stac na tak wiele.
Brawo dla BBCowni naszej!

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b0755nzh/employable-me-episode-1