Tuesday 27 January 2015

miasto honoru

Zupelnie przypadkiem jednego dnia dwie produkcje polskie. Miasto 44 i serial Czas Honoru. Na pierwszy film czekalam z niecierpliwoscia a Time of Honor pokazywano na szkockiej telewizji. Czula sie ciocia troche zdezorientowana tym, ze mowia po polsku w tej telewizorni. Film Miasto 44 to luzna wg cioci interpretacja Powstania Warszwskiego. Zas Czas Honoru to juz kontynuacja heroicznych postaci i walecznosci dzieci Warszawy. Kontynuacja z cyklu Kolumbowie. Z tym, ze Czas to produkcja miedzynarodowa i silny nacisk od razu kladziony jest na zrzut Cichociemnych nad Polske.


Miasto 44, mlodego rezysera jana Komasy, przeznaczona jest do mlodych uzytkownikow komputerow. Wiec po komiksach i grach komputerowych, przyszla pora na rabanke kinowa. mamy gwalty, rozboje, sluby rownoczesnie z pogrzebami, muzyke techno, ujecia z Matrixa, krwawe porachunki i niehonorowe zagrania. Komasa nie mitologizuje powstania. Krwawa miazga jest przyjeta dla gimnazjalistow dla weteranow powstania juz nie. Ci, maja zal do rezysera, ze za duzo przeklec i nigdy nie mogli by pomyslec o kochaniu sie wsrod zgliszczy! tak na prawde to nie sadze tak i znam reguly mlodosci i krew nie woda a majtki nie pokrzywy. Nie mowie, ze kochano sie nalogowo ale czemus te szybkie sluby chyba sluzyly i jak sie tu nie pokochac gdy ma sie przed soba moze dzien zycia?
Wreszcie mamy, pokazane sceny egzekucji, samobojstwa i krwawy deszcz kawalkow rozrzarpanych cial. Oczywiscie mozna sie przyczepic, ze to Quentin Tarantino i za duzo zapozyczen ale w jednym sie zgodze. Ze zakochanych kule sie nie imaja. Scena zblizenia glownych bohaterow jest bardzo sugestywna i nie dopatruje sie tu udziwnienia. Jestem przygotowana na zmiany klimatu i owszem zdziwilam sie, ze leci piosenka Czeslawa Niemena - Dziwny jest ten swiat ale nie zazenowana.
Ja sie ciesze, ze powstaja takie produkcje by chocby podawac mlodziezy wiedze o historii i to w sposob juz nowoczesny.


Czas Honoru, serie 5 nigdy nie ogladalam, jestem zatem po pierwszym odcinku i na razie jest dobrze. Czytam, ze bedzie cukierkowato i raczej jest bo Cichociemni to sznyt londynski i bardzo, wypasiony. Czy bedzie tak dalej? Nie mam pojecia. Co najwazniejsze po publikacji w bibicowni pora na daleka polnoc. Szkocyje- by uswiadomic, ze Polacy ze szkolen w Perth nie tylko porywali owce i ja zjadali i rowery, krore porzucali ale takze i Ci, ktorzy sie do czegos nadawali.
Tego dowiadujemy sie z Wikipedii na temat Czasu Honoru.

Osią fabuły serialu jest historia żołnierzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej/Delegatury Sił Zbrojnych– powszechnie określanych jako cichociemni[1]. Serial inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez Niemców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Serial porusza też zmagania niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry oraz nazistowskiej służby bezpieczeństwa Reichsführera SS (SD), a także tajnej policji państwowej (Gestapo) z Oddziałem II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej oraz infiltrację ZWZ/AK przez niemieckie służby wywiadowcze (Abwehra i SD). Dodatkowo zaznaczona jest działalność sowieckiego wywiadu wojskowego GRU i sowieckich organówNKWD.
Do 2014 powstało sześć 13-odcinkowych serii oraz jedna 12-odcinkowa. Akcja serii I, II i III rozgrywa się wiosną, latem i jesienią 1941 roku[2][3]. Akcja serii IV toczy się od kwietnia do czerwca 1944 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, w tym getto warszawskie, a także tereny Generalnego Gubernatorstwa,AngliiWłoch i III Rzeszy. Akcja serii V toczy się w końcowym okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, od kwietnia do lipca 1945 roku na terenie Polski Ludowej oraz Czechosłowacji i Niemiec Zachodnich w strefie amerykańskiej podczas okupacji alianckiej. Akcja VI serii toczy się nadal w Polsce, a ponadto w Monachium i Londynie. Akcja w seriach od I do VI stanowi chronologiczny rozwój fabuły. Taka prawidłowość została zmieniona w serii VII, która w zamierzeniu ukazuje wydarzenia z powstania warszawskiego w 1944[4].
Tak czy inaczej i Czas Honoru i Miasto 44 polecam.

'The art is kitsch, but the Keanes' story certainly isn't.


https://keane-eyes.com/

Jesli film powstaje z reki Tima Burtona to oczywiscie dostajemy  potezny zastrzyk, gdzie zawsze jest Johnny Deep i Helena Bonham Carter. Pokrecone pomysly i irytujace zgrania. Ale nie. Dostajemy zgrabny film i to trzymajacy sie kupy. W dodatku ze swietnymi aktorami jak Amy Adams i Christoph Waltz. Big Eyes, bo o nim mowa to historia malarki Margaret Kane i jej meza Waltera. Dramat i komedia w jednym. Big Eyes to historia wielkiego przekretu i wielkiego komercyjnego sukcesu. Margaret to wrazliwa neurotyczka, marzycielka i troche oderwana od rzeczywistosci mloda amerykanka. Niesmiala matka paroletniej dziewczynki. Gdy opuszcza meza, wyjezdza do San Francisco. Tam probuje sila jako uliczna portrecistka. Wreszcie poznaje mezczyzne swojego zycia. walter, to tez uliczny malarz. Szczyci sie pobytami w Paryzu i rozlegla wiedza na temat zycia i sztuki. Mlodzi szybko sie pobieraja i wyjezdzaja na Hawaje. 
Tam zaczyna sie proza zycia i wkrotce Walter proponuje by Margaret malowala do niego. Sukces przychodzi szybko. Intryganctwo Waltera nie zna granic i zaczyna sie miotac w klamstwach. 
Gdy wreszcie mowi dosc. Postanawia ukarac meza i wytacza mu proces. Rozprawa to komedia. Sedzia i lawa przysieglych proponuje by malzonkowie na sali rozpraw cos namalowac. Okazuje sie, ze Walter nie umie malowac a swoje wczesniejsze dziela kupowal od artystow z Paryza. Bo sam tam nigdy nie byl. 
Dlaczego pisze o tym filmie. Po pierwsze uwielbiam Christopha Walza. Po drugie to biografia. Po trzecie to sztuka, kicz, z ktora spotkalam sie juz wczesniej. Ten kicz to pocztowki dzieci z wielkimi oczami. Zawsze smutne na tle  przygnebiajacej glebi lub budynkow. 
Sprawa pomyslu na litografie, kalendarze, pocztowki, plakaty, okladki. Slowem wszystko co mozna sprzedac. Walter Keane byl naprawde dobrym PR i swietnym sprzedawca. I nie zgodze sie ze stwierdzeniem, ze Margaret byla az tak mocno wykorzystywana. owszem stracila swoje dobre imie ale godzila sie na klamstwo. Nie wytrzymala i dowiodla sprawiedliwosc. Moze i przy pomocy Swiadkow Jehowy, do ktorych dolaczyla. a moze juz nie chciala dzielic sie pieniedzmi.
Rezyser- Tim Burton jest wielkim fanem Margaret Keane i wiekszosc jej dziel ma w swojej kolekcji. stad pomysl na film i na ponownie wypromowanie Wielkich Oczu. 
Film Wielkie Oczy polecam. To jak zawsze wirtuozeria gry Waltza. W jednej scenie zagrala malarka Margaret Keane a galerie i galerie wielkich slaw polecam by jak zwykle ogrzac sie w blasku gwiazd.



EXCLUSIVE: 'Big Eyes' painter Margaret Keane on how her husband Walter - who stole her work and scammed America - was even 'nuttier' than Tim Burton's movie portrayal

  • Margaret Keane painted the wide-eyed waifs made popular in the '50s and '60s
  • Her husband Walter claimed her work as his own - and kept her locked up while he sold the paintings to celebrities
  • She was awarded a $4m settlement in court in 1986 - but never saw a penny 
  • Their story is now the subject of new movie, Big Eyes, starring Amy Adams and Christoph Waltz, who have both won Golden Globe nominations
  • Margaret tells MailOnline: 'Walter would have enjoyed every minute of it - all he cared about was being a celebrity'
For years, Margaret Keane was kept behind locked doors - painting the pictures of the wide-eyed waifs that made her husband Walter Keane an art sensation.
Feted by celebrities during the 1950s and 60s, Walter, ever a showman, took credit for his wife's work until Margaret found the courage to come forward and tell the truth.
Her story is told in new movie Big Eyes, which premieres tonight in New York. Amy Adams plays Margaret, while Christoph Waltz is the controlling, egomaniac Walter. Both actors have won Golden Globe nominations for their work.
In a softly spoken voice, Margaret, now 87, tells MailOnline: 'I think Walter would have enjoyed every minute of it - all he cared about was being a celebrity, and of course,' she muses: 'he would have just claimed he was an artist until the very end, he would have loved the attention.' 
Scroll down for video 
Art mirroring life: Amy Adams with painter Margaret Keane, whom she portrays in new movie Big Eyes 
Art mirroring life: Amy Adams with painter Margaret Keane, whom she portrays in new movie Big Eyes 
Famous: Margaret Keane is famous for her depictions of big-eyed children, as seen in Beach Bums II
Famous: Margaret Keane is famous for her depictions of big-eyed children, as seen in Beach Bums II
She adds: 'Christoph did a wonderful job, I think he's portrayed Walter exactly as he was, but I think Walter was maybe a little crazier! 
'He doesn't go over the top enough to show how nutty my husband was - but he had to make it believable.'
Christoph did a wonderful job...but I think Walter was maybe a little crazier!' 
- Margaret Keane 
With a soft chuckle, Margaret says: 'I think Christoph thinks HE did the paintings now!' 
After viewing the movie, directed by Tim Burton and produced by The Weinstein Corporation, Margaret admits: 'It was a very emotional experience, it was very traumatic to see it.
'To see it so big and intensified, it was quite an experience. I cried and I laughed and then I cried again, I really was in shock for about two days afterwards.
'My daughter had the same reaction, she was in shock too - it made it all come back alive to us. It was really emotionally overwhelming.'
But, she says: 'It really is wonderful to have the whole truth come out and it's very satisfying to have it really portrayed like it really happened.'
Locked up and forced to paint: Although this November 1961 photo shows Walter and Margaret Keane busy painting actress Natalie Wood in her Bel Air home, they would divorce four years later and Margaret would tell how she was locked up while Walter took credit for her work
Locked up and forced to paint: Although this November 1961 photo shows Walter and Margaret Keane busy painting actress Natalie Wood in her Bel Air home, they would divorce four years later and Margaret would tell how she was locked up while Walter took credit for her work
Lifelike: Christoph Waltz and Amy Adams as Walter and Margaret Keane in Big Eyes. Margaret says: 'I think Walter would have loved it...all he cared about was being a celebrity'
Lifelike: Christoph Waltz and Amy Adams as Walter and Margaret Keane in Big Eyes. Margaret says: 'I think Walter would have loved it...all he cared about was being a celebrity'

Egotistical: Margaret Keane was awarded $4 million in court in 1986 - but has never seen a penny
Margaret met Walter in 1955 when he charmed her at an outdoor art exhibition in San Francisco.
Divorced, with a daughter, they soon married - and soon Walter was passing off Margaret's paintings of the sad children as his own, along with the story that they were based on youngsters he had seen in postwar Berlin in 1946. 
One night, Margaret accompanied her husband to San Francisco beatnik cub, The Hungry i, where Walter sold the paintings as comics such as Bill Cosby and Lenny Bruce performed on stage. iBehind the smiles: Walter Keane could not paint - but took credit for his wife Margaret's portrayals of wide-eyed children that became beloved by celebrities. The couple are pictured in 1963
Behind the smiles: Walter Keane could not paint - but took credit for his wife Margaret's portrayals of wide-eyed children that became beloved by celebrities. The couple are pictured in 1963
Art elite: Diana Picasso, a granddaughter of the artist (right) joins actress Meredith Ostrom (left) at a Manhattan screening of Big Eyes earlier this month 
Art elite: Diana Picasso, a granddaughter of the artist (right) joins actress Meredith Ostrom (left) at a Manhattan screening of Big Eyes earlier this month 
Feted: Eileen Guggenheim (left) attends the screening of Big Eyes 
Feted: Eileen Guggenheim (left) attends the screening of Big Eyes 
Walter, it must be said, could not paint, a fact Margaret would seize upon, when finally in a court case in a 1986 - 21 years after they divorced - she was declared to be the true creator of the paintings.
The verdict came only after a judge asked both Margaret and Walter to paint in court. Walter claimed he had a sore shoulder and could not pick up a brush. 
Margaret was awarded $4 million, but she never saw a penny of it as Walter, an alcoholic, had drunk his fortune away. A court psychologist diagnosed him with a rare mental condition called delusional disorder.
Walter died in 2000 and making the decision to turn her life story and what was once so painful into a movie, was not an easy decision, Margaret says.
Stars: Director Tim Burton, pictured left, with Amy Adams, center, and Christoph Waltz, right, was a big collector of Margaret Keane's work before he embarked on the project 
Stars: Director Tim Burton, pictured left, with Amy Adams, center, and Christoph Waltz, right, was a big collector of Margaret Keane's work before he embarked on the project 
Art world: Larry Gagosian, Chrissie Erpf and Christoph Waltz 
Art world: Larry Gagosian, Chrissie Erpf and Christoph Waltz 
'It was difficult. I turned down four or five other offers and then the writers Scott Alexander and Larry Karaszewski came to me and I trusted them to do it the way I wanted it done, and we started talking and I liked what they did.
Now a committed Jehovah's Witness, Margaret - who has a cameo as a little old lady sitting on a park bench in Big Eyes - says: 'I would like to think all our gifts and talents and abilities come from God.
'When I was married to Walter, I did rely on my faith, at that time I hadn't yet become a Jehovah's witness, so I didn't know HIS name, but I knew there was a God.' 
Margaret still paints every day 'when I can' at her home in Napa, Northern California. 
Lonely: Amy Adams as Margaret Keane alone in her studio. Amy has been nominated for a Golden Globe