Thursday 18 September 2014

Moja babiczka pohazi z Chrzanowa!

Co to jest GRONIE? 
To zrodlo skad brana jest woda na piwo.
Ile ma zabkow kapsel?
21 i wstyd ,ze taki ochlej jak ciocia tgo nie wiedziala! i kazdy piwosz wie, ze to oczko
 I czym powlekana jest puszka piwna?
Od srodka zywica, zeby piwo nie dostalo aluminiowego smaku. Natomiast wieczko puszki piwnej nie jest ta substancja powlekana i gdy przystawiamy usta do brzegow puszki to czujemy alumninium. 
 Nigdy nie nalezy puszki klasc na lezaco. Jak wyzej bo piwo nabiera nieprzyjemnego smaku.
 i to ile deputatu dostaje pracownik browaru. Otorz zgrzewke na miesiac. Do tego co sroda piwo w knajpie pracowniczej za darmo. Warunkiem jest ...schodek przy ladzie barmana)))



Wycieczka do Tych zaoowocowala prawdziwa uczta dla serca....i mordy. Kryj sie browar w Dublinie! Okryj sie wstydem browar w Amsterdamie! Oto jest browar w Tychach, ktore jest NAJLEPSZE. Jesli mozecie to ruszajcie co sil! By zobaczyc, pochodzic, pozwiedzac i co najwazniejsze oczy nacieszyc. Guinness i Heineken zwiedzony. Wszystko tam multimedialne i jakos nowoczesne bez tego cos. Oczywiscie jakosc zwiedzania tez dobra i piwa cudne ale jakos cienko to stoi do Tyskich Browarow.



Gdyby tak jeden tank  spuscic to byloby milion butelek. Taki tank zawiera od 2500 do 5000 hektolitrow piwa. Przebiega w nim proces fermentacji piwa. Tanki to stozkowo - cylindryczne zbiorniki stawiane od lat 90 XX wieku i jest ich kilkadziesiat w browarze tyskim. 
Kochani 2,5 godziny zwiedzania. Chodzenia po fabryce. Zwiedzanie lini produkcyjnej. Spacer po recepcji. Mijanie barierek dla pracownikow, recepcji, dobre kino. Fachowa mowa przewodniczki, ktora mimo mlodego wieku mowila z tak ochota i werwa, ze chcialo sie sluchac godzinami. Odpowiedziala nawet, ze piwa zawsze biora wode lokalnie i nieprawda jest, ze wszedzie piwo smakuje tak samo! Uff - bylam tak urzeczona!!!! ze az oczy mi zachodzily mgla. Potem pyszna degustacja. Doprawdy nigdy nie spotkalam sie z taka fachowoscia i takim wykorzystaniem tematu. Dla mnie bomba i nie szczedzilam dziewczynie slow dziekczynnych za zwiedzanie. 

Ludzie byli witani przy centrum informacyjnym. Potem chwila na zdjecia w beczce. Chwila dla przewodnika i zarys historyczny. Arcyksiaze wital z obrazu. Film opowiadajacy o historii i przetworstwie. Potem sale z artefaktami i chwila dla warzenia. Przerwa 15 mniut na zdjecia i toalete. Poniewaz dalsze zwiedzanie odbywa sie juz na fabryce i nie wracamy juz do punktu informacyjnego. Fabryka. Najpierw kadzie, pomieszczenia jak w gorzelni. Nastepnie jeden blok produkcyjny, drugi, kaplica, maszynownia, Linia produkcyjna gdzie zdjec nie bylo mozna robic. Tam gorac niemilosierny. Mycie butelek, ich trzask, nalewanie. Obok kilka linii z puszkami. Piwo leje sie po podlodze. Slychac trzask tluczonego szkla. Butelka zwrotna jest myta, nalewana, naklejka przyklejana. I to wszystko tam jest. 

Budynki Tyskiego Browarium miesci sie w starannie odrestaurowanym budynku neogotyckiego kosciolaewangelickiego z 1902 roku. Wiesc niesie, ze budyneczek niepozorny i maly nalezal do chemika mlodszego i testera. Stary kawaler po dniu testowania mial domek bez progow i bardzo maly, bo komu po ciezkim dniu che sie mieszkac w wielkiej chalupie i miec wysokie stopnie.))
Fabryka dzielona jest na dwie czesci. Na srodku mieci sie okazala willa dyrektora Mullera. Po lewo Dom Kawalera. To po prostu dom meski by chlopcy nie przedostawali sie do budynku...damskiego. Wszystko pod okiem Wilii Mullera. Dalej tankofermentory. Wielkie dodam. Smolarnia, bednarnia. Ze jaram sie jak biedronka pylkiem. A jakze. Ostatni punkt to  Piwnica Toszecka popularnie zwanej Toszka. 
Dalej to juz bar)


Makieta gadala w trzech jezykach. Obok byla rozkoszna kasa i przytulny barek. Kilka slow o Tyskim. Znamy, kosztujemy nie raz. Z racji tego, ze ciocia ma tu rozwodniona butelczyne i inna wode. A zreszta dam juz spokoj. Nigdy mi nie dogodze. Powszechnie wiadomo, ze piwo w browarze zawsze jest pyszne i  TE JEDYNE. Niepowrzalny smak i kolor. 

Marka Tyskie produkowana jest w Tyskich Browarach Ksiazecych i jest czescia koncernu Kompanii Piwowarskiej, (Lech tez). Piwna historia zaczyna sie od 1613 roku i jest jedna z najstarszych marek w Polsce i jak do tej pory napopularniejsza. Woda ze studni glebinowych kolo Mikolowa. Tam tez znajduje sie zrodlo GRONIE. 
Gronie to LAGER, 5,5 %, jasne i kochane. Troche goryczki i milosci.
Tyskie KLASYCZNE, 5.5 %, jasne,  jeczmien, woda, chmiel. Ciemniejsze i ma slodszy aromat. Wiecej gazowane od Gronie.
Tyskie z TANKA, jasne, pelne, niepasteryzowane o zawartosci alkoholu 5,5 %. Dostepne tylko w lokalach gastronomicznych.  Szybko z browaru przelewane jest na cysterny i szybko do knajp. 
Tam piwo przetłaczane jest do stalowych pojemników – tanków, z których jest rozlewane. Wewnątrz tanków, z których dostarczone z browaru piwo przechowywane jest w specjalnym siedmiowarstwowym worku, który zapewnia jakość i odpowiada za niezmienny smak przechowywanego w nim trunku. Tłoczone do środka tanka sprężone powietrze powoduje kurczenie się plastikowego worka i wypychanie piwa poprzez instalację do kranu, z którego nalewa się piwo. Przez cały ten czas piwo nie ma kontaktu z tlenem ani dwutlenkiem węgla, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości, jest mniej nagazowane niż tradycyjne i ma nieco łagodniejszy smak.

Początki piwowarstwa w Tyskich Browarach Książęcych

Piwo produkowane jest w Tychach nieprzerwanie od 400 lat. Tradycyjnie już za datę powstania Tyskich Browarów Książęcych przyjmuje się rok 1629, z tego roku pochodzi bowiem pierwszy oficjalny spis majątku browaru. Najnowsze publikacje podają jednak że Tyskie jest, co najmniej, 16 lat starsze, co potwierdza dokument – roczna księga dochodów, która pochodzi z 1613 roku. Na początku działalności, w XVII wieku, browar wytwarzał trzy gatunki piwa: wysyłkowe,drożdżowe i stołowe. Pierwsze było piwem jasnym, warzonym na słodzie pszenicznym lub mieszanym pół na pół za słodem jęczmiennym, bądź piwem ciemnym, opartym na słodzie jęczmiennym z domieszką żytniego. Jedynie piwo wysyłkowe było trunkiem w dobrym gatunku, przeznaczonym na sprzedaż, pozostałe dwa były to piwa deputatowe, które wypijali głównie piwowarzy i ich rodziny. 

Odznaczenia

Tyskie zostało wielokrotnie uhonorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami branży piwnej na całym świecie.
  • 2002 roku piwo Tyskie zdobyło w konkursie The Brewing Industry International Awards dwa najbardziej prestiżowe wyróżnienia – złoty medal i Grand Prix (tytuł Champion Beer)
  • 2005 roku w Monachium (podczas Drink Tec) piwo Tyskie powtórnie otrzymało Grand Prix (tytuł Champion Beer)
  • 2011 roku Tyskie zostało uhonorowane srebrnym medalem podczas Międzynarodowego Konkursu Branży Piwowarskiej (The Brewing Industry International Awards)
  • 2011 roku Tyskie zdobyło złoty medal podczas Monde Selection 2011 w Brukseli
  • Tyskie zdobyło 1. miejsce wśród napojów alkoholowych w „Rankingu Polskich Marek 2011”, ogłoszonym przez dziennikRzeczpospolita.
  • 2013 Tyskie zdobyło „Piwnego Oskara” w międzynarodowym konkursie International Brewing Awards
  • i z tego ostatniego nasza przewodniczka byla najdumniejsza.
                                           

Wszystko mozna bylo dotykac i smakowac.
                                            

W latach 1916 - 191922 powstawalawarzelnia nr.4 dzis nr.3. Byla to najnowoczesniejsza warzelnia w browarzei na calym Gornym Slasku. Posiadala najwyzszej klasyi piekny wystroj, gdyz jej sciany wylozono piekna majolika z wielkoksiazecej manufaktury w Karsluhe. Ta warzelnia sluzy do dzisiaj choc obok sa inne i nowsze. 

                                        
Autko do Tanka. Beczki do piwa smolowano. Pokrywano cienka warstwa tzw. okocimska (parafionowa), ktora chronila piwo przed kontaktem z drzewem. Nastepnie beczka byla legalizowana tzn. okreslana byla jej pojemnosc. Procedura inna niz przy whisky. Tutaj beczki specjalnie wykorzystywane sa po piwnie, sherry i porto.. Dodatkowo te zywice!

                                        
Ekspozycja butelek, nalepek, maszyn i skladnikow. 
Najwieksza milosniczka piwa w sredniowieczu byla krolowa Jadwiga. Smakosza cenila trunek zupelnie inaczej niz jej maz Wladyslaw Jagiello. 

Cienias- nie wiedzial co dobre. Te i inne wzmianki znajdziecie na http://www.tyskiebrowarium.pl/

Wroclaw jak Wrocek- kazdy go zna

oj, przeciez nie bede rozpisywac sie o Wroclawiu. Rodzina, przyjaciolka, szwagierka z ktora moglabym i niejedna noc przegadac, wybitne lokale, przednie trunki i susharnie KOI najlepsze na swiecie, odworcone lokomotywy, nic szczegolnego.


Zawsze Wroclaw zaskakuje. Tym razem dziwnymi meleksami ubranymi w futerka, wozacymi turystow.



Tutejszym Skytower, ktory w sloncu wyglada malowniczo. Prawie jak w Dubaju


i trzeba naprawde uwazac pod nogi bo co rusz napotykamy malych mieszkancow miasta


a to uroczy zakatek. Kosciol garnizonowy pod wezwaniem Sw. Elzbiety. Milo i chlodno w sloneczny dzien. Dobra nie kadze. Na przeciw jest knajpa zrobione alla lata 20 XX wieku. Z portretami Marszalka. Z jedym rodzajem wodki i piwa. Wszystko za te sama cene. Pod sufitami urocza pajeczyna a w tle Hanka Ordonowna. Zyc nie umierac!


trzy slepe myszki


no i wyzytowka. Ale do Spizu nie wchodzilysmy. Za duzo fajniejszych knajp)


Tak morda sie smieje! Tylko wspomnien czar zostal!

zle wybory

Gdyby Szkoci mieli wybory co 4 lata? To by oszaleli. Maja raz na 307 lat i brudna licytacja trwa. Nie oczerniam, zadnej ze stron ale gdy nad ciocina glowa trwa wojna juz drugi dzien to mam ochote te ryje uciszyc. Pieniactwo, populizm i tak jak zawsze glupota i ciemnosc zwyciezaja.
Boje sie o przyszlosc swojego syna- no ludzie- czlowiek, ktory to powiedzial jedyna rzecza, ktora zrobil w zyciu to wlasnie to dziecko. 
Wszystko mozna spierdolic i wszystko naprawic. Populzm trwa w najlepsze i jeszcze dlugo nie odpusci. wazne, ze polityka sie kreci i a lud prosty placi. 
Z jednej strony miec cos czego brakowalo od 307 lat jest bezcenna. Rzad w Londku robi co chce. Z drugiej strony- czyz nie lepiej pozostac ze starym wrogiem i tkwic w tym starym gownie?
Tak, ciocia zaglosowala tak sercem bo oczywiscie karta wyborcza zostala na starym adresie a nowy urzad nie wydal na czas nowej. Instytucja Zony natomiast glosowala tak jak jej kazalam! Ale nie dopytujcie sie jakie to byly glosy.
Tak czy inaczej bedzie zle! Ale za to z ciocia zawsze wesolo!)))


to co dzialo sie od 6 przed Dworem- przynajmniej zdjecie fajne)

Trzy ciocie i Cmentarz Zydowski we Wroclawiu


Instytucja Zony dawno nie byla. Ciocia nigdy. Ciocia - Instytucji Zony tez nigdy nie byla. Choc jedna urodzona we  Wroclawiu.  Druga zyje tam hoho albo i dluzej a najmlodsza tylko ja - we Wroclawiu przejazdem. O czy mowa? Mowa o Cmentarzu Zydowskim. Jednym z najladniejszych zabytkow Wroclawia. Zadbany i widac, ze pieniadze sa tam wydawane z pozytkiem. Oczywiscie pracownikow cmentarza mozna spotykac. Konserwatorzy staraja sie co moga i zachowac obiekt w przyzwoitym stanie. Jednak dzika roslinnosc i wandale tez robia swoje. Wiadac tez po wtore liczne zwiedzanie takich grup jak gmina zydowska i liczne grupy socjalistow niemieckich. Turystow zwyklych jest niemalo co swiadczy o tym, ze mam racje i jest co ogladac. Stary Cmentarz Zydowski od 1991 roku udostepniany jest zwiedzajacym jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. To jedyna na terenie Wroclawia zachowana nekropolia z przelomu XIX i XX wieku. To rowniez oryginalny i niepowtarzalny zespol rzezy nagrobnej i malej architektury. Spotykamy macewy oraz monumentalne portale, grobowce, stalle i kaplice rodzinne. Architektura cmentarza to istna eklektyka od starozytnosci do modernizmu. Charakter od swieckich elementow do silnie religijnych. Cmentarz wyraznie wyroznia sie od kirkutow Europy Wschodniej. Niektore z nich wzorowane sa na stylu mauretanskim czy egipskim.  Pierwszy pochowek na cmentarzu odbyl sie w 1856 roku, ostatni w 1942 roku. Najstarszy z nich ma wyryta date 4 sierpnia 1203 i wzniesiony zostal Dawidowi, kantorowi - *o glosie milym*. Na niektorych macewach znajduja sie slady po kulach, jest to zwiazane z faktem, iz cmentarz byl terenem dzialan w czasie walk o miasto w 1945 roku. W tym czasie nekropolia byla trzykrotnie powiekszana. W 1975 roku zostala wpisana do rejestrow zabytkow miasta, a od 1988 roku funkcjonuje w randze muzeum. Obecnie powierzchnia cmentarza to prawie 5 ha, na ktorych znajduje sie ok. 12 tys. nagrobkow. 



Na cmentarzu pochowanych jest wiele osobistosci zwiazanych z zyciem Wroclawia. Naukowcy, politycy, spolecznicy, bankowcy, przedsiebiorcy. Pochowani sa tu Zydzi z Bostonu, Warszawy, Gdanska, Bonn, Hamburga. Obok Ferdynanda Lassala pochowani sa rodzice Edyty Stein. Zydowki wroclawskiej, ktora przeszla na katolicyzm. Zostala zamordowana w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Obecnie juz swieta znana jako Swieta Teresa Benedykta od Kryza. Nie wiem tylko dlaczego rodzice Steinerowie leza osobno???



Nagrobek Ferdinanda Lassala. Tworca pierwszej partii robotniczej w Niemczech. Uczestnik Wiosny Lodow i jak widzimy tlumnie odwiedzany jest przez zwiedzajacych.


Piekna robota i sposoby przedstawiania Gwiazdy Dawida


Wspaniale portale kryja piekne tablice


Przedstawienie okazalych budowli i ich realizacja.


Oryginalne nagrobki z niezwyklymi zakonczeniami


Zlamane drzewo tak jak i zlamana kolumna jako szybki koniec czlowieka


Rozlozyste drzewo oliwkowe tak jak i palmowe  i granatowce swiadcza o odkupieniu


Gwiazda Dawida to najslynniejszy motyw pojawiawiajacy sie na macewach. Innymi sa roza, kwiaty, zlaczone dlonie, ksiegi, kielichy i helmy. Zlamane drzewo, kolumna lub kwiat symbolizuje cos przerwanego. Tu chodzi o zycie. Jezeli widzimy dlonie kaplana wyrazajace gest blogoslawienstwa to symbol ten znaczy osobe pelniaca sluzbe w swiatyni. Ksiega natomiast znaczy, ze pochowana osoba byla uczonym w pismie.

Korzystalam z http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Cmentarz_%C5%BBydowski_we_Wroc%C5%82awiu
 i jeszcze jedno co ciocie zawsze trapi-

 Pytanie, dlaczego spotykamy kamyki polozone na macewach? 

Dewarim (Ks. Powtórzonego Prawa) znajduje się nakaz pogrzebania człowieka w dzień śmierci (21, 23). Także z Tory wyinterpretowane jest przykazanie nakazujące położenie kamienia nagrobnego. Oznaczenie nim miejsca czyjegoś pochówku jest uznawane za spełnienie przykazania i szlachetnego uczynku. Ściślej: za kontynuację micwy chesed szel emet, czyli „prawdziwego umiłowania”. Micwa ta ma swoje źródło w historii biblijnej – w  sytuacji, w której Jaakow prosi swego syna Josefa, aby nie zostawiał po śmierci jego zwłok w Egipcie, używając tych właśnie słów: „postąp wobec mnie z dobrocią i prawdą” (prawdziwym umiłowaniem) (Bereszit 47, 29).
Judaizm uważa tę formę dobroci, którą skierowujemy wobec zmarłych, za najwyższą formę dobroci, bo nie istnieje najmniejsza nawet możliwość, aby ten, komu ją okazujemy, mógł nam za nią odpłacić. Jest to więc dobroć całkowicie bezinteresowna.
Takie traktowanie zmarłego jest przyczyną istnienia popularnego zwyczaju kładzenia kamyków na grobie przez Żydów odwiedzających cmentarze. Gdy już odbył się pogrzeb (nawet, jeśli było to wiele lat temu) i nie mogliśmy w nim uczestniczyć, wciąż możemy realizowaćmicwę oznaczenia grobu, właśnie poprzez dodawanie do istniejącego dużego kamienia – naszych małych kamyków.
http://www.the614thcs.com/40.1380.0.0.1.0.phtml