Thursday, 11 October 2012

swiatowy dzien wychodzenia z szafy

Piszesz po angielsku?
Dzis Swiatowy Dzien Wychodzenia z szafy! http://www.lgf.org.uk/Get-support/Coming-Out-support/ Wszystkim, ktorzy sie wyoutowali zyczy ciocia wszystkiego najlepszego i zycia w spokoju!

Mały poczet polskich coming outów

Dzień Wychodzenia z Ukrycia
Jerzy Nasierowski+
Jerzy Nasierowski
Małgorzata Rawińska w programie "Na każdy temat" (Fot. za trzyczesciowygarnitur.blogspot.com)+
Małgorzata Rawińska w programie "Na każdy temat" (Fot. za trzyczesciowygarnitur.blogspot.com)
Robert Biedroń (Fot. R. Oliwa)+
Robert Biedroń (Fot. R. Oliwa)
Izabela Filipiak (Fot. Ewa Shafik/CC BY-SA 3.0)+
Izabela Filipiak (Fot. Ewa Shafik/CC BY-SA 3.0)
Michał Witkowski ( Fot. za: facebook.com/witkowski.michal)+
Michał Witkowski ( Fot. za: facebook.com/witkowski.michal)
Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek+
Marcin Szczygielski i Tomasz Raczek
Anna Grodzka (Fot. art zet)+
Anna Grodzka (Fot. art zet)
Marcin Nikrant, (Fot. J. Król)+
Marcin Nikrant, (Fot. J. Król)
Marta Konarzewska (Fot. A. Kubis)+
Marta Konarzewska (Fot. A. Kubis)
Profesor Ireneusz Krzemińśki (fot. A. Konieczna-Purchała)+
Profesor Ireneusz Krzemińśki (fot. A. Konieczna-Purchała)
Rafał Urbacki (fot. Agata Kubis)+
Rafał Urbacki (fot. Agata Kubis)
Od lewej: Marta Konarzewska, Olga Chajdas i Kasia Adamik (fot. Agata Kubis)+
Od lewej: Marta Konarzewska, Olga Chajdas i Kasia Adamik (fot. Agata Kubis)
Okładka tygodnika "Newsweek" z Beatą Lipską, Kamilą Mańkowską i ich synem Julianem (Fot. newsweek.pl)+
Okładka tygodnika "Newsweek" z Beatą Lipską, Kamilą Mańkowską i ich synem Julianem (Fot. newsweek.pl)
Z okazji „Coming Out Day” czyli Dnia Coming Outu (11 października) pokusiliśmy się o mały historyczny remanent, czyli poczet polskich publicznych coming outów.

Coming out, czyli ujawnienie homo-, bi- czy transseksualności, to proces kluczowy dla emancypacji – przerwanie milczenia i zaznaczenie swego istnienia. Osoby LGBT w Polsce ujawniają się coraz częściej i coraz łatwiej, ale długa droga przed nami do równości, a więc do stanu podobnego, jakim cieszą się heterycy i heteryczki, którzy robią coming outy swobodnie, nawet specjalnie nie zdając sobie z tego sprawy.

W coming oucie nie chodzi o mówienie o sprawach łóżkowych, chodzi o mówienie o swej seksualnej tożsamości – to dwie różne kwestie. Czyjeś stwierdzenie „jestem gejem” nie mówi nic o jego życiu seksualnym, bo „być gejem” to nie to samo, co „uprawiać gejowski seks”.

Publiczne coming outy mają szczególne znaczenie, bo mają wymiar nie tylko osobisty, ale również kulturowy, społeczny i polityczny. Zmieniają postawy.

To właśnie w dużej mierze dzięki osobom wymienionym poniżej sytuacja osób LGBT w Polsce polepsza się, a uprzedzenia wobec osób LGBT są mniejsze.

1989 – JERZY NASIEROWSKI (aktor i pisarz)
Znany aktor, który w 1973 r. wraz ze swoim kochankiem trafił do więzienia. Tam zaczął pisać powieści i sztuki teatralne, nie pozwolono mu jednak publikować pod własnym nazwiskiem, więc książki wydawał jako Jerzy Trębicki. W 1989 r. ujawnił prawdziwe nazwisko, pod którym napisał m.in. bestseller „Nasierowski, ty pedale, ty Żydzie”.

1989 – SŁAWOMIR STAROSTA (piosenkarz i działacz, wydawca) 
W 1989 r. pierwsze piosenki szerokiej publiczności zaprezentował Balkan Electrique tworzony przez Fiolkę Najdenowicz i Sławomira Starostę – do dziś jedynego wyoutowanego polskiego piosenkarza. Starosta wcześniej był działaczem Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego, a po rozwiązaniu zespołu skupił się na działalności w porno-biznesie, zarówno jako wydawca czasopism, jak i producent filmów. Jest również właścicielem kultowego klubu Fantom.

1990 – MAREK BARBASIEWICZ (aktor)
Ceniony aktor teatralny i filmowy w 1990 roku powiedział w jednym z wywiadów, że jest gejem. Zarówno przed, jak i po coming oucie zdarzało mu się grać homoseksualistów na ekranie („Magnat”, „Ballada o Januszku”, „Deborah”).

1995 – dziewczyny z programu „Na każdy temat”
Mary Sobielska, Monika Komoda i Małgorzata Rawińska wystąpiły w polsatowskim talk-show „Na każdy temat”, prowadzonym przez Andrzeja Wojciechowskiego. Po raz pierwszy polskie lesbijki pojawiały się w polskiej telewizji z odkrytymi twarzami, podpisane własnymi imionami i nazwiskami.

1996 – ROBERT BIEDROŃ (polityk i działacz)
Publiczny coming out Biedronia nie był spektakularny: 20-letni działacz wyoutował się w lokalnej prasie w Olsztynie, gdzie studiował. Pięć lat później założył Kampanię Przeciw Homofobii. W zeszłym roku został – jako pierwszy wyoutowany gej – posłem RP. Dziś jest chyba najbardziej rozpoznawalnym gejem w Polsce i najważniejszą twarzą emancypacji LGBT.

1998 – IZABELA FILIPIAK (pisarka)
Znana pisarka opowiedziała o swoim związku z kobietą najpierw na łamach pisma „Elle”, a potem w programie Małgorzaty Domagalik „Tabu”. Najwięcej emocji wzbudził jednak jej wywiad dla „Vivy!” ilustrowany sesją zdjęciową z partnerką.

2001 – MACIEJ NOWAK (dziennikarz, animator kultury)
Były dziennikarz „Gazety Wyborczej” i były dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, obecnie szef Instytutu Teatralnego wyoutował się w dość niefortunny sposób. Skrytykował na łamach „GW” raport przygotowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA), w którym można było przeczytać m.in. o „atmosferze bardzo intensywnego ucisku” wobec osób LGBT. Nowak napisał, że sam jest gejem i ma w Polsce „pełne poczucie bezpieczeństwa”. Nie wziął najwyraźniej pod uwagę, że jego pozycja – członka artystycznej i intelektualnej elity obracającego się w liberalnym środowisku – niekoniecznie jest reprezentatywna. Rok później Nowak zauważył jednak dyskryminację, gdy odmówiono mu udziału w akcji oddawania krwi („GW” z 9 sierpnia 2002 r.), a potem zwolniono ze stanowiska dyrektora Teatru Wybrzeże.

2002 – KRYSTIAN LEGIERSKI (polityk, animator kultury)
Kwietniowy numer „Machiny” z 2002 roku ilustrowało homoerotyczne zdjęcie dwóch mężczyzn, a reklamy z okładką tego numery zawisły w wielu miastach. W ten sposób coming outu dokonał Krystian Legierski, wkrótce także uczestnik głośnej akcji „Niech nas zobaczą” i szef kultowego klubu Le Madame, a obecnie radny Warszawy.

2003 – BARTOSZ ŻURAWIECKI (krytyk filmowy i pisarz)
Bartosz Żurawiecki opisał sytuację geja w polskim społeczeństwie w tekście „O tym, którego nie ma”. Artykułu nie zdecydował się opublikować żaden tytuł głównego nurtu. Ostatecznie ukazał się w kwartalniku „Bez dogmatu”, a potem w książce „Homofobia po polsku” (2004), a wkrótce Żurawiecki rozpoczął karierę pisarza publikując „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota (romans pasywny)”.

2005 – MICHAŁ WITKOWSKI (pisarz)
Na początku roku debiutujące wydawnictwo Ha!art opublikowało książkę mało znanego autora, który w swoim dorobku miał tylko zbiór opowiadań. Takiego sukcesu „Lubiewa” Michała Witkowskiego, opisującego perypetie Michaśki Literatki wśród ciot rozpamiętujących z sentymentem PRL, mało kto się spodziewał. Od tej książki zaczęła się nowa fala polskiej literatury gej-les. „Lubiewo” jest wciąż wznawiane i pozostaje najlepszą pozycją w dorobku Witkowskiego.

2005 – JACEK PONIEDZIAŁEK (aktor, tłumacz)
O jego homoseksualizmie szeptano coraz głośniej, aktor w kilku wywiadach „dawał do zrozumienia”, aż w grudniu 2005 r. postawił kropkę nad i - tabloid „Fakt” na okładce opublikował jego zdjęcie z podpisem „Poniedziałek: Jestem gejem”.
Poniedziałek ma imponujący dorobek, jest gwiazdą teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Zadał kłam obiegowej opinii, że dla aktora coming out to koniec kariery.

2006 – JAKUB JANISZEWSKI (dziennikarz)
Dziennikarz Jakub Janiszewski powinien dostać nagrodę za Najbardziej Błyskotliwe Wyjście Z Szafy. W marcu 2006 r. na antenie radia TOK FM przeprowadzał wywiad z dyrektorem warszawskiego liceum, który nie wpuścił Roberta Biedronia, ówczesnego szefa Kampanii Przeciw Homofobii, na wcześniej zaplanowane spotkanie z młodzieżą, gdy okazało się, że wypadło w… środę popielcową. „Ja też jestem gejem, czy w związku z tym powinienem dziś zejść z anteny?” – pytał dyrektora Janiszewski.

2006 – ANNA LASZUK (dziennikarka)
Kilka miesięcy później z szafy wyszła redakcyjna koleżanka Janiszewskiego – Anna Laszuk. Opublikowała książkę „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy”, zbiór reportaży i wywiadów z kilkudziesięcioma lesbijkami. Sama o sobie napisała we wstępie. Laszuk stała się jednym z najważniejszych publicznych głosów społeczności LGBT. W 2010 r. napisała poradnik dla młodzieży „Mała książka o homofobii”, szefuje też feministyczno-lesbijskiemu nieregularnikowi „Furia”.

2007- TOMASZ RACZEK & MARCIN SZCZYGIELSKI (krytyk filmowy i pisarz)
Jesienią 2007 r. do zbiorowej świadomości Polaków i Polek przebiła się pierwsza para gejów. I nie byli to ani tak zwani zwykli ludzie, ani działacze, tylko znany krytyk filmowy oraz pisarz, czyli Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski. Panowie połączyli coming out z premierą gejowskiej książki „Berek” Szczygielskiego, do której comingoutowy wstęp napisał Raczek. „Berek” okazał się bestsellerem, a Raczek i Szczygielski otrzymali tytuł „Pary Roku” od czytelników/czek „Gali”. Obaj w wywiadach powtarzali, że pozytywna reakcja na coming out przerosła ich oczekiwania.

2007 – MICHAŁ PIRÓG (tancerz, choreograf)
Również jesienią 2007 r. Michał Piróg zmęczył się ciągłymi spekulacjami tabloidów na temat jego rzekomego związki z Edytą Herbuś. „Jestem gejem, a Edyta jest moją koleżanką” – powiedział. Do tej pory wielokrotnie zabierał głos na temat sytuacji osób LGBT w Polsce, a bycie wyoutowanym gejem zupełnie mu nie zaszkodziło, przeciwnie, cieszy się dziś większą celebrycką sławą niż wcześniej.

2008 - ANNA GRODZKA (polityczka i działaczka)
Tak naprawdę dopiero w 2008 roku zaczął się w Polsce ruch na rzecz osób transpłciowych. Wszystko dzięki organizacji Trans-Fuzja i jej liderce Annie Grodzkiej. Grodzka od początku publicznego funkcjonowania szczerze opowiadała w mediach o swoim doświadczeniu. Od roku zasiada w Sejmie jako posłanka Ruchu Palikota i jedyna wyoutowana posłanka transseksualna na świecie.

2009 – MICHAŁ SIECZKOWSKI (aktor i reżyser)
Przed Michałem Sieczkowskim nie było w Polsce wyoutowanego geja taty. Aktor opowiedział o tym w wywiadzie dla „Repliki” (nr 20).

2009 – TOMASZ TYNDYK (aktor)
W kolejnym numerze magazynu wyoutował się drugi, po Poniedziałku, aktor ze „stajni” Warlikowskiego – Tomasz Tyndyk.

2010 – MICHAŁ GŁOWIŃSKI (językoznawca)
76-letni profesor Głowiński, wybitny językoznawca, napisał o swym homoseksualizmie w autobiografii „Kręgi obcości”, stając się tym samym najstarszą osobą, która zrobiła w Polsce coming out.

2010 – MARTA KONARZEWSKA (nauczycielka)
Marta Konarzewska jest pierwszą nauczycielką, która wyszła z szafy – w czerwcu 2010 r. opublikowała w „Gazecie Wyborczej” tekst „Jestem nauczycielką i jestem lesbijką”. Później, wraz z Piotrem Pacewiczem, napisała książkę „Zakazane miłości”. Udziela się dziennikarsko na niwie LGBT publikując m.in. w „Furii” i w „Replice”.

2010 – KAROL EL KASHIF (przedsiębiorca)
Karol El Kashif zrobił coming out nie tylko gejowski, ale i „HIVowy” – jest pierwszą i jedyną osobą w Polsce, która pod imieniem i nazwiskiem opowiedziała, jak się żyje z HIV.

2010 – IGOR STOKFISZEWSKI (dramaturg)
Aż trudno uwierzyć, ale Igor Stokfiszewski jest jedynym publicznie wyoutowanym facetem biseksualnym w Polsce. Opowiedział o tym w „Replice” i w rozmowie z Kingą Dunin w „Krytyce Politycznej”.

2010 – IRENEUSZ KRZEMIŃSKI (socjolog)
Coming out profesora Krzemińskiego był głośny i cichy jednocześnie. Głośny, bo na łamach „New York Timesa”, a cichy, bo nie podchwycony przez polskie media głównego nurtu (profesor udzielił jednak wywiadu „Replice”)

2011 – RAFAŁ URBACKI, (choreograf)
Rafał Urbacki udowodnił, że można być niepełnosprawnym ruchowo, a jednocześnie z sukcesem pracować jako… tancerz i choreograf. I jeszcze być wyoutowanym gejem.

2011 – MARCIN NIKRANT (sołtys Leśniewa)
Marcin Nikrant pokazał, że outować się mogą nie tylko celebryci z wielkich miast – to pierwszy w Polsce sołtys, który nie ukrywa homoseksualnej orientacji.

2012 – KASIA ADAMIK & OLGA CHAJDAS (reżyserki)
Córka Agnieszki Holland, reżyserka m.in. „Boiska bezdomnych” wyoutowała się razem ze swoją dziewczyną – Olgą Chajdas. Panie są razem od 6 lat.

2012 – BEATA LIPSKA & KAMILA MAŃKOWSKA (nauczycielka i przedsiębiorczymi)
Beata Lipska & Kamila Mańkowska zapisały się w historii polskiego ruchu LGBT dosłownie kilka tygodni temu. Dziewczyny wychowują 4-letniego syna Juliana. Są pierwszą w Polsce wyoutowaną tęczową rodziną. W lipcu opowiedziały o tym na łamach „Newsweeka” ze zmienionymi imionami i bez nazwisk. Ich coming out spotkał się jednak z tak dobrym przyjęciem, że w bieżącym numerze „Repliki” dziewczyny występują już podają pod własnymi imionami i nazwiskami.

Na szczęście nie są to wszystkie publiczne coming outy, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu trzech lat. Wybraliśmy te, które odbiły się najszerszym echem albo wydały nam się najważniejsze. Przede wszystkim brakuje tu wielu działaczy i działaczek LGBT, którzy samym pojawieniem się w mediach i zabierając głos w „naszych” sprawach niejako automatycznie stają się rzecznikami/rzeczniczkami społeczności gejowsko-lesbijskiej. Warto pamiętać także o nich, zarówno tych już historycznych (Waldemar Zboralski, Artur Sieroszewski), jak i wciąż aktywnych w temacie LGBT (Yga Kostrzewa, Szymon Niemiec, Anka Zet, Marta Abramowicz, Tomasz Szypuła, Radek Oliwa, Ewa Tomaszewicz, Wiktor Dynarski i wielu innych). Także dzięki nim coming outy zataczają coraz szersze kręgi, dotyczą kolejnych grup, choćby uczniów szkół średnich, o czym świadczą niedawne publiczne ujawnienia Jakuba Lendziona i Mateusza Kowalczyka.

Z okazji Coming Out Day salutujemy wszystkim wyoutowanym, a niewyoutowanym przesyłamy wiązkę pozytywnej energii z domieszką otuchy i odwagi.

Mariusz Kurc i Krzysztof Tomasik, też wyoutowani :) za Inna Strona


http://www.dailymail.co.uk/news/article-2215003/Secrets-Enigma-code-cracked-Polish-Brits-MPs-claim.html  wreszcie prawda szkoda ,ze dopiski zle i przeklamane. Film z Kate Winslet tez przklamaly obraz. Tam ze Rajewski to pil wodke?? i Ze zlodzieje?? nie kochani nie pili i nie kradli!
Teraz, -  przyznaje sie tak. Ale nie przed wojna?? i to inteligencja!

http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2215233/Sultry-Nigella-Lawson-looks-bellissima-MIPCOM-trade-event-Cannes.html a chooy ze nic nie zapamietuje z programu!! przyznaje sie bez bicia.Ale za to jakie widoki, i te trzepotanie, rzesami, wlosami i czym tam jeszcze....

obrazekZEDD - Clarity, Mocna dawka umpa, umpa cos bardziej ostrzejszego niz ATB. Dla chcacych wiecej sie wyszalec Dla tych co lubia DJ-ejke i dla tych co (chyba)manieczek. Choc nie wiem, czy rzekome jeszcze przeda? 04 Lost At Sea (feat. Ryan Tedder) 
05 Clarity (feat. Foxes)  przypadly mi do ucha. 

obrazekPamietacie MIKA- i jego relax, fajny chlopaczek. Nie wiem dlaczego ale kojarzy mi sie z Kyle? Ale tylko z radosnej geby i rytmu skocznego. Nowy album nosi nazwe The Orgin of Love i jest na prawde dobra. Undervater- absolutny hicior! Overrated  to chyba co godzina na dyscotece leci? Smieszna step with me, Elle me dit, to nie tylko jeden utwor po francusku! sa i inne i kilka remixow,. Plyta konczy sie Tah-dah! fajne toto! na zgrabne porusznie dupka tylko to!

obrazekElton John vs Pnau-good morning to the night. To remixy plyty 
sad, to jeden z pierwszych utworow na plycie i znany z telewizorni przy okazji promocji, Black icy share tez niczego sobie.calosc lagodna.szkoda tylko, ze tak krotka bo zaledwie 6 utworow.
Telegraph to afterlife- tak mnie sie skojarzylo z tym co obserwujemy na niebie. A jest Zorza Polarna i wschodzi Jupiter. Zdjecia na BBC-owni. Piekne przezycie. Kolezanka od Kieliszka Wraz Zona zapowiedzialy, ze jedziemy do Powiatu aberdinskiego na rekonesans i zeby zjawisko spektakularne obejrzec! sadzac po nas moze to nie nadejsc. A jak nadejdzie to bedzie juz po widowisku)


obrazekSinead nic kurcze nowego nie wniosla a szkoda! How about i be me, ale to juz bylo(( wszystko stare, dodam tylko, ze Sinead wykonuje Don`t cry for me Argentina?? No niespodzianka. utwory kochani sami juz na pewno znacie.

obrazekAmy Podwojny album z wersji na zywo, remixy, duwty i wersje akustyczne. Zbieranina ale jakze urocza. daje sluchaczom do rozmyslu. Fuck my pumps- musicie tego posluchac! love is a losing game mruczy  tylko ona i gitara,konczy..zadziornie niepewnie?. dobrze bylo? will you still love me tommorow- kochani uwielbiam to i to w kazdej wersji spiewanej. Tu Amy daje akustycznie i drze sie. Ojeje
 Back to black rapowe???
 ma swe korzenie i jak wiecie lubi Los Trabantos,  Mass Kotki, Pogotowie seksualne. Scena punkowa polskich dziewczyn. Dobra plyta i na odreagowanie dobra!

http://diyanarchocrustpunx.blogspot.co.uk/2008/08/pogotowie-seksualne-na-sygnale.html
tutaj text o zespole Pogotowie seksualne
http://independent.pl/n/6951


Fot. Bagaż podręczny mozna sie na fejsie do nich zapisac i posluchac tez tam audycji. Kolejny raz Poznan Rulez!


http://www.innastrona.pl/newsy/5541/w-pazdzierniku-rusza-sluchowisko-bagaz-podreczny/
www.bagazpodreczny.pl
absolutne komiczne przerobienie swiata homo na cierpienie heretykow. Kampania Przeciwko Heterofobii. genialne! i Spora dawka wyjebanej muzyki. Swiat homo burzy swiat hetero. Chlopcy z Wilka jako Panny z Wilka!

a teraz w temacie. Whithout Men. Eva Longoria i Kate del Castillo. Bosze jaka ladna para! Na spokojne zasniecie film malo ambitny i nic sie nie dzieje tylko Eva Longoria jest.. w wodzie i sie pluska! Film opowiada o tym jak to mozna zyc bez facetow. Bo wyjechali na wojne... czy tam inne jakies malo przyjemne zajecie. Dziewczyny daja sobie rade same. i wystepuje tam krowa o imieniu Pierestrojka)

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.