Wednesday, 20 February 2013

kobiety i duch innosci


9027_0004
Krytyka Polityczna wydała niedawno pierwszy tom wywiadu-rzeki, który z Marią Janion przeprowadziła Kazimiera Szczuka, „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”. Po raz pierwszy dostajemy do ręki tak obszerny zapis życia i losów wybitnej polskiej literaturoznawczyni, postaci wręcz ikonicznej. I, co ogromnie ważne dla naszej społeczności, po raz pierwszy chyba czytamy otwarcie wypowiedziane słowa o orientacji seksualnej Pani Profesor – o sprawie, która przez tak wiele lat była tajemnicą poliszynela, nigdy jednak wyraźnie nie potwierdzoną.
Tymczasem w opublikowanej przez „Tygodnik Powszechny” entuzjastycznej recenzji książki Andrzej Franaszek pisze: Poznawane wtedy „Trzy zimy” Miłosza („bardzo się do tych wierszy przywiązałam, tak na całe życie”) oraz własne – jakby mniej udane – próby poetyckie: „Młode dziewczęta wśród zaułków gwaru, / Wtulają twarze w więdnących róż płatki, / Szukają smutne zamierzchłego czaru, / Chcą rozwiązania tajemnej zagadki”… „Dziewczętach”, bo to kobiety budzą zainteresowanie nastolatki: kolejne nauczycielki, w których się zakochuje, koleżanki, które podobno dość łatwo było podrywać… – o swojej orientacji seksualnej mówi Janion otwarcie, choć dyskretnie, dementując też niektóre plotki, latami krążące w polonistycznym środowisku.
Ogromnie nas cieszy ta informacja. Przy całym naszym szacunku do profesora Głowińskiego, coming out Marii Janion jest wydarzeniem o znacznie większej skali. Oby wyoutowanych ludzi tej klasy i znaczenia, co oni oboje, było jak najwięcej!
http://homiki.pl/index.php/2013/02/coming-out-marii-janion/


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.