Saturday, 29 June 2013

banksy i ksiazka w Open

Doskonały wandal; Banksy: The Room in the Elephant

File:The Elephant in the Room Banksy-Barely legal-2006.jpg
O Banksym powiedziano już wszystko. Nie wiadomo tylko, czy to postać autentyczna. Według gazet The Guardian to Robert Banks. Według The Mail on Sunday Robin Gunningham. Według innych źródeł Robin Banksy, brytyjski artysta grafitti urodzony w 1974 roku w Bristolu w Anglii. Najsłynniejszy i zarazem najbardziej kontrowersyjny artysta świata. Jego prace są umieszczone w różnych częściach świata. Z których najsłynniejsze to prawa strona zachodniego izraelskiego muru granicznego, z których jeden przedstawiał drabinę sięgającą szczytu muru, inny zaś – dziecko, które łopatką wykopało dziurę w murze. Do reszty genialnych prac artysty należą nich m.in. komiksowa postać, Charlie Brown, szykująca się do podpalenia budynku z karnistrem benzyny w ręce czy popijająca drinka Myszka Mickey, która drugą ręką ściska biust modelki z plakatu, który znajduje się pod spodem. Kontrowersyjne graffiti ze słynną postacią Disneya umieszczone zostało naprzeciwko biura Directors Guild of America i wieczorem tego dnia ściągnięte.
Banksy określany jest jako partyzant sztuki ulicznej. Mimo że wciąż pozostaje anonimowy udało mu się osiągnąć światowe uznanie, a jego prace sprzedawane są przez największe domy aukcyjne. Każde jego graffiti to dobrze przemyślana i dająca do myślenia gra z otaczającą nas rzeczywistością Dzięki swojej tajemniczości, jak i poziomowi wykonywanych prac, Banksy stał się obiektem kultu wśród artystów graffiti i innych młodych ludzi. Jego prace stały się rozpoznawalne; często są wykorzystywane np. jako symbole w tatuażach. Prace Banksiego osiągają zawrotne ceny na aukcjach. I tak na przykład wizerunek królowej Wiktorii jako lesbijki sprzedano za 25 000 funtów. Jego wersja a Mony Lisy została sprzedana za 57 tys. funtów na tej samej aukcji.
W 2005 roku dziennikarz Max Foster po pierwszy raz użył określenia "efekt Banksy'ego", by unaocznić jak wielu artystów ulicznych osiągnęło sukces na fali Banksy'ego. Sam artysta nominowany był także do Oscara za film Wyjście przez sklep z pamiątkami.
The Elephant in the Room to jedna z najczęściej omawianych prac artysty. Przedstawia pomalowanego we wzory słonia tak samo jak i cały pokój. Ekspozycja tak dziwna, ze czasem zlewa się z tłem. Tematem całej wystawy było globalne ubóstwo. Poprzez malowanie słonia tym samym wzorem co tapeta Banksy chce podkreślić zamiatanie pod dywan istotnych informacji. Siedząca obok kobieta nie zważa ani na sytuacje ani to, ze jest obserwowana i przesiaduje w tym samym pomieszczeniu co słoń.

The Sum with the Tobacco Factory Theatre na kanwie pracy Banksiego The Room in the Elephant, stworzyło niezwykły dokument o człowieku wobec dramatu. Słoń w pokoju to oprócz wystawy Banksiego w 2006 Barely Legal Show, w Los Angeles to także angielski idiom na określenie oczywistej prawdy, że jest się albo ignorowany, albo będzie nieuwzględniony. Idiomatyczne wyrażenie odnosi się również do oczywistego problemu lub ryzyka, ze nikt nie chce dyskutować. Nikt także nie chce rozmawiać o nadchodzącym zagrożeniu.
Całość reżyseruje Emma Callander (Theatre Uncut) scenariusz napisał Tom Wainwright (Pedestrian). Wystąpią min. Gary Beadle (Eastenders). Ścieżka dźwiękowa Massive Attack, Portishead i Roni Size.
Banksy niegdyś ikona undergroundu, a dziś gwiazda mainstreamu, jest bardzo rozpoznawalny stylowo, czy i teatralne przedstawienie The Elephant in the Room będzie autentyczne? O tym przekonamy się już podczas festiwalu.

Gdzie; Pleasance Courtyard, Edynburg
Kiedy; 31 czerwiec- 26 sierpień
Godzina; 13.00
Bilety; £7- £12

Tekst Ela Rygas

Festiwal Ksiażki czas zacząć
Edinburgh International Book Festival to największe wydarzenie skierowane do czytelników w Europie. Rozpoczęty w 1983 r. jako biennale, a od 1987 r. organizowany corocznie, festiwal jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych odbywających się w sierpniu w stolicy Szkocji. W czasie ponad trzydziestoletniej historii Festiwal Książki w Edynburgu stał się największym i najbardziej dynamicznym festiwalem tego typu w świecie. Organizowany jest w malowniczych, historycznych ogrodach Charlotte Square w Edynburgu. W tym roku przypada 30 rocznica festiwalu. Corocznie zapraszanych jest ponad 700 pisarzy z całego świata. W ciągu 17 festiwalowych dni każdy z nich spotka się z publicznością. Rokrocznie zwiedzających jest około 200 tysięcy. Impreza potrwa od 10-26 sierpnia.
Wśród licznych paneli dyskusyjnych i spotkań autorskich znajdziemy także zajęcia dla dzieci. Do tego należy doliczyć liczne zaopatrzenie księgarskie i wydawnicze. Wśród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu znajdziemy spotkanie z Jack Straw, Alan Johnson i Ann Widdecombe jednymi z czołowych polityków angielskich. Spotkanie to prowadzi Andrew Marr. Komentator polityczny i społeczny a także autor wielu programów historycznych. Jest min autorem książki pt Battle for Scotland, która ukazała się w 1992 roku. W tym roku nakład został wznowiony. Sama prezentacja łączy się z jakże tematem na czasie a mianowicie referendum szkockim. Dodajmy, że wystąpienie Marra będzie pierwszym po przebytym udarze.
Rowan Williams, były arcybiskup Canterbury będzie przedstawiał burzliwe relacje kościoła z państwem w świetle ostatnich 30 lat. Do tego wspólne wystąpienie z Richardem Holloway. Dalyell Tam i Liz Lochhead będą badać życie polityczne poprzez wydarzenia kulturalne bieżących lat w Szkocji.
Oprócz tego omawiane będą plany na przyszłość po referendum obejmujące zagadnienia sztuki, ochrony środowiska i obrony.
Nie zabraknie także młodych wschodzących gwiazd międzynarodowej sceny literackiej, jak Australijki Hannah Kent, Eleanor Catton z Nowej Zelandii i Rachel Kushner, z USA. Tereny festiwalu w Charlotte Square Gardens gościć także będą z największych literackich nazwiska w tym Roddy Doyle, Kate Atkinson, John Banville, Antonia Fraser i Edna O'Brien.

Frontman The Charlatans Tim Burgess, wokalistka Everything But The Girl, Tracy Thorn również zapraszają na swe spotkania literackie. Do tych wydarzeń nie może zabraknąć gwiazdy Hollywood Ruperta Everetta czy Johna Taylora członka zespołu Duran Duran czy basisty New order Petera Hooka.

Ostatnie i zarazem najważniejsze spotkanie z autorami Ianem Rankinem i Kenem MacLeodem, przyjacielami zmarłego niedawno Iana Banksa. Życie i twórczość 29 -cio letniej kariery pisarskiej Iaina Banksa. Będzie to znaniem Rankina, czas podsumowań jak i pożegnania się z pisarzem. Dyrektor festiwalu Nick Barley, planuje tym wydarzeniem uczcić jubileusz festiwalu i zarazem świętować wydanie pierwszej powieści Iaina Banksa The Wasp Factory.
Podczas 17 dni festiwalowych organizatorzy zapewniają wyśmienita rozrywkę dla każdego, który lubi czytać a dla pozostałych będzie to przygoda, która być może przekona do czytania.
Edinburgh International Book Festival

Gdzie; Charlotte Square Gardens Edynburg
Kiedy; 10 - 26 sierpnia
Godzina; 10.00- 18.00
Bilety na festiwal pojawią się w sprzedaży 28 czerwca.
Tekst Ela Rygas

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.