Tuesday, 11 June 2013

z kulturka, ludy zmierzajcie do globe

Prawdziwe wydarzenie dla każdego wielbiciela teatru. Jak co roku The Globe Theater w Londynie przygotowało prawdziwą ucztę. Na żywo będzie można  podziwiać gwiazdy światowego formatu. Teatralny sezon zostanie przeniesiony do kin. Widzowie będą mieli okazję doświadczyć najsławniejszej w świecie sceny, jakby byli tam osobiście. Trzy występy będą transmitowane w wysokiej jakości HD z pełnym dźwiękiem przestrzennym 5.1. Pokazy filmowe znajdziemy w kinach w całym UK, Europie i Azji. 

W tym sezonie The  Globe zaprezentuje: Henryka V, Poskromienie złośnicy i  Wieczór Trzech Króli. Gwiazdy tegorocznego festiwalu szekspirowskiego to; Mark Rylance i Stephen Fry, który  powraca na scenę po 17 letniej przerwie. Henryk V, to arcydzieło Szekspira, w którym król Henryk jest interpretowany dwojako. Z jednej strony uwydatnia się patriotyzm sztuki, z drugiej zaś strony dostrzega się okrucieństwo agresywnej wojny i makiaweliczną postawę króla, którego armia nie jest wolna od zdrajców. Całość reżyseruje dyrektor artystyczny Globe, Dominic Dromgoole. Z gwiazd zobaczymy m.in. Jamie Parkera. Wieczór Trzech Króli to romantyczna komedia o przezwyciężaniu przeszkód stojących na drodze miłości. Viola, po katastrofie okrętu, traci kontakt ze swoim bratem bliźniakiem Sebastianem. By go odnaleźć, postanawia w męskim przebraniu dostać się na dwór księcia Orsina. Tam trafia w wir sekretnych spotkań, zabawnych pomyłek i miłosnych intryg, które jednych doprowadzą do szczęśliwego ślubu, innych przyprawią o szaleństwo.. Wieczór Trzech Króli należy do najchętniej wystawianych współcześnie sztuk Szekspira. Sezon kończy się Poskromieniem złośnicy. Notoryczna bitwa płci w kształcie Katherina i Petruchia – para zwariowanych i wzajemnie chcących się przechytrzyć osobników. Reżyser Toby Frow, daje popis burzliwej mieszanki, która na nowo rozgrzewa publikę.

The Globe, to jeden z najstarszych teatrów w Londynie. Pierwszy budynek mieszczący ten teatr powstał już w 1599 roku. Założycielem The Globe Theatre był R. i C. Burbage, natomiast jednym z jego udziałowców – sam William Szekspir. W teatrze oczywiście wystawiano jego sztuki. W 1613 roku teatr zniszczył  pożar.  Po tym wydarzeniu teatr odbudowano. Przedstawienia w The Globe Theatre (w których aktorami byli tylko mężczyźni) wystawiano aż do roku 1642. Wówczas został zamknięty z powodu interwencji purytanów, a wkrótce również zburzony. The Globe mieścił trzy tysiące widzów. Miał kształt okręgu i posiadał trzy rzędy miejsc siedzących. Po zakupie tańszego biletu można było sztukę obejrzeć także na stojąco. Na tyłach sceny znajdowały się ukryte drzwi dla aktorów. Nad sceną – dach z otworem, przez który podciągani na linach aktorzy opuszczali scenę, odchodząc tą drogą w „niebiosa”. Na samym dachu umieszczono posąg dźwigającego kulę ziemską Heraklesa – skąd nazwa The Globe. Wchodzących witał napis łaciński nad wejściem, który informował, że przecież „cały świat odgrywa jakąś rolę”.

Do swojego pierwotnego kształtu The Globe został zrekonstruowany dopiero w 1997 roku. Ten okrągły budynek jest wierną reprodukcją teatru elżbietańskiego. Do wybudowania teatru służyły ręcznie robione cegły i dębowe listwy, przyłączone do siebie drewnianymi kołkami, a nie metalowymi śrubami, oraz jeden dach z trzciny z pozwoleniem na wykonanie, któryjest jedynym w całym Londynie od Wielkiego Pożaru w 1666 roku. Teatr otwarty jest w sezonie letnim od maja do końca września. Wydarzeniom  czasem przeszkadza padający deszcz, wiatr czy też odgłos przelatujących nad teatrem samolotów. Udział w przedstawieniach szekspirowskich to wielkie przeżycie, szczególnie blisko gry aktorów z miejscami stojącymi przy scenie. Coroczny festiwal szekspirowski jest zdaniem organizatorów największym w świecie. Przyciąga niezliczoną liczbę uczestników których spektakle grane są w oryginalnych językach. Do najbardziej egzotycznych należą np. język Maorysów, czy australijskich Aborygenów. Po obu stronach sceny na telebimach są wyświetlane napisy. Podczas tegorocznego festiwalu szekspirowskiego oprócz wymienionych sztuk możemy zobaczyć  Burzę Teatru Narodowego z Indii; Króla Leara, wystawi Białoruś; Tak jak lubicie to występ Gruzinów a Venus i Adonis zaprezentuje RPA. Perełką okaże się premiera Niebieskich pończoch Jessici Swale, która reżyseruje John Dove.
Międzynarodowa obsada i uczestnicy tworzą niesamowity tygiel kultur. Do tego liczne pogadanki i warsztaty, to oprócz przedstawień i atmosfery The Globe punkt  honoru
dla każdego teatromana. Czy warto obejrzeć sztukę szekspirowską? Jest to pytanie na miarę „To be or not to be: that is the question”

The Globe Londyn
Henry V
Twelfth Night
The Taming of the Shrew
Gdzie | wybrane kina w całym UK
Kiedy | od 3 – 25 czerwca The Globe on Tour
Czas trwania festiwalu szekspirowskiego maj – wrzesień
Bilety | £ 15

Jerzy Pilch, Wiele demonow-Wielka powiesc po pieciu latach milczenia. Czy warto bylo. Mistrz slowotku powraca. Przeczytalam ale wole te bajania pijackie niz opowiesci sagi rodzinne. O nadprzyrodzonych zdolnosciach listonosza. O zjawach, umarlych i nieszczesliwych milosciach? Zachecona niby to, ze ciotka w Wisle miala byc lesbijka. Potem, ze nie? Rozczarowana troche jestem.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.