Friday, 9 August 2013

z kulturka, bo sie opuscilam

Po dwutygodniowym milczeniu- ojtam, ojtam- wybaczcie, robota dojeb.ala ciocie i wrazenia po niej nie daly sily na nic. Zapodaje i sie nie chwale ile to ja tam naczytala ale chce sie podzielic z Wami tym, co mozecie znalezsc w swojej bibliotece. Oprocz oczywiscie Tomasza Telikowskiego wywodow chorego rozumku i albumu o Licheniu. Nie nie wysmiewam sie  ale cala polka juz takich kwiatkow kwitnie w Edim??? jaka szkoda, ze zdjecia nie posiada ciocia. Nastepnym razem postaram sie to udokumentowac. 
Opis jeden z wielu- Wstali od biurka i wyruszyli w droge- WSTALI OD BIURKA! ile razy  kazdy z nas tak wstaje od biurka i wstac nie moze. Dalej na dupie siedzi. Introligator i prawniczka poznali sie w swiecie i to dalekim. Wspolna pasja zaprowadzila na konce swiata. Lektura nie zgorsza od Beaty Pawlikowskiej i Martny Wojciechowskiej. Co urzeklo jazda na motorach tych ciezszych. Opisy drogi i przezycia. Co  sie nie podoba cioci na wyjazdach- eh juz wiecie za wygodna jestem i wole jako takie hotele niz asymilowac sie z plaza i raczej nie Azja a zwykla Europa starcza. 
 Byle dalej. Byle dalej od złego, byle dalej, by zrealizować marzenia. Marta i Bartek postawili wszystko na jedną kartę. Rzucili pracę i wybrali się w podróż dookoła świata, trwającą, jak się okazało, dokładnie 888 dni. Mongolia, Chiny, Kambodża, Wyspy Pacyfiku, Indonezja, Australia, Argentyna, Chile, Boliwia, Kolumbia… podróż przez 24 kraje, o których wielu z nas może tylko pomarzyć.  Ksiazka powyzszych podroznikow jest naprawde rewelacyjna a zacieciu i wrazeniom autorom naprawde trzeba zazdroscic. Chyle czola.

 Sylwia Chutnik - Mama ma zawsze racje. Chutnik  o matkach, młodych, starszych, ale wszystkich zakochanych w swoich dzieciach. Ale także trochę zmęczonych macierzyństwem. Pisze o ciele matek, sponiewieranych ciążą i porodem. To tak w temacie urodzin twinsow ciocinych. Czasem Chutnik przeklnie, czasem juz ma dosc! Co chwyta za serce, opisy wakacji, gdy trzeba zapolowac na jedzenie ale akurat jestesmy na plazy i nikt nie zabral pieniedzy i nikt nawewt nie mysli o znalezieniu wyjscia z trudnej sytuacji.  Calkowicie i z reka na sercu kocham autorke.
 Tadeusz Chudecki- Dalej w droge, Latwe i tanie podrozowanie po Europie i okolicach. Czyli wszystko, co turysta wiedziec powinien. Niechetnie po ta pozycje siegnela ciocia dosc niechetnie ... ale sie mile zaskoczyla. Zdjecia, opisy, gdzie zamawiac bilety, co jesc (to lwia czesc ksiazki) obyczaje, porady, humoreski - slowem dla kazdego cos dobrego. Uroczy pan Tadzio smiesznie zacheca i przedstawia szczesliwe strony podrozowania. Co mnie ujelo.  Zebranie najlepszych narodowych przyslow no i pasja  Tadzika jak sam sie okresla.
 „Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem” cytuje autora- czyli Jerzego Pilcha. 
Jerzy Pilch - mistrz gatunku, fikusny staruch i jeden z moich idoli. W piciu, ukochaniu kobiet i uroczemu przeklinaniu.  Pociag do zycia Jerzego Pilcha zbior felietonow publikowanych  na lamach Polityki przed glosym odejsciem autora. A co kocham to pytania retoryczne. Pierwsze o jakze zabawnym dylemacie jak spedzic swieta i nikogo nie zabic i drugie w temacie urodzin blizniaj wczorajszych.  
Jak przeżyć święta i nikogo rodziny przy tej okazji nie zabić? Co niezwykłego jest w rządzących bliźniakach? koniec cytatu-) 


Dobra powieść jest jak wódka – mocna, gorzka i nieźle dająca popalić trzewiom i jaźni. Wódkę przed podaniem koniecznie należy schłodzić. Ciepła może bowiem wzbudzić niechęć, konsternacje i w końcu obrzydzenie biesiadników. A dlaczego właśnie wódka w kontekście lektury najnowszej książki Joanny Bator? Ponieważ „Ciemno, prawie noc” to Żołądkowa Gorzka polskiej literatury. To cytat z lubimyczytac.pl
Przyznam szczerze, ze boje sie prozy Joanny Bator tej wlasnie z Walbrzycha.  Patologicznych przypadkow i beznadzieji zycia. Czy slusznie. Mialam juz spory incydent w zyciu wlasnie z Donlym Slaskiem w tle i nie wspominam go dobrze. Zwlaszcza krecacy sie zlodzieje przy samochodach zaparkowanych pod.. prokuratura czy sadem. 
Czy splycam temat. Nie bardzo lubie Joanne Bator za rozwiniecie jakze ciekawego tematu ksieznej Daisy i zamku Ksiaz. Joanne Bator cenie takze, za epizod japonski. Ale o tym w dalszych poszukiwaniach bibliotecznych.


popieprzone, a w tym popieprzeniu jest coś niepokojąco autentycznego, jakby bliskiego. To wyrwane zdanie tylko nasowa sie na mysl. Kompletnie wyrwanie zdarzenia cos miedzy Sexem  w wielkim miescie, Brigide Jones. Maslowska kreli wyrwana z zycia i czasu opowiesc. Ani sie nie zaczyna ani nie konczy. Jest cos pomiedzy- tylko. Farah Facet jak burza idzie przez zycie a raczej- kolejne porazki. Czy jezyk i stylistyka zachwyca. Moze roszke gorzej niz Dwoje biedynch Rumunow mowiacych po polsku ale rownie mocna.  Kochanie zabilam nasze koty to wymyslony tytul jednego z fikcyjnego filmu w powiesci. Gorzkie fastfoodowe spojrzenie na zyc albo wielkie nic? Wybor nalezy do Was.  Dla desperatow- przyczynek do samobojstwa dla innych smiech! 


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.