Wednesday, 2 October 2013

to to w open sie uklazalo a ciocia dopiero daje

Kinowa ohyda... sie bedzie dzialo i nie tylko
tekst ciociny co to sie w Open ukazal a dopiero teraz rzucam


Kolejne i śmiałe przedstawienie obłudy, brutalnego życia, wyzysku i nienawiści. Po Trainspotting, Ecstasy czas na Filth. Kolejna genialna ekranizacja książki Irvine`a Welsh`a. Akcja Filth toczy się w Edynburgu. Opowiada historię Bruce’a Robertsona, edynburskiego policjanta z wydziału dochodzenia kryminalnego, który ma nudną pracę. Żeby się rozerwać daje się we znaki swoim kolegom. Po pracy lubi się zabawić i to ostro. Dodatkowo cierpi na dokuczającą przypadłość a mianowicie na wysypkę, która usadowiła się na genitaliach i udach. Bohater nie szczędzi sobie słów pochwały i ulgi gdy drapie się w miejscach publicznych. Budzi to odrazę a jednoczesnie litość. Oczywiście bohater jest samotny. Żona Carole nie wytrzymała presji i po prostu uciekła od budzącego odrazę małżonka.
Praca Robertsona cechuje się tym, że każdy z każdym rywalizuje a nade wszystko w stosunkach z kolegami Robertson wymyśla intrygi i knowania. Na posterunkach panuje przekonanie, że złodziei a policjantów różni tylko nazwa. Na wstępie filmu mamy brutalne morderstwo na tle rasowym. Akcja dzieje się także na komisariatach miejskich, w podłych spelunach, podejrzanych knajpach oraz kilku domach publicznych. Policjanci podrzucają świadkom narkotyki a kobiety podczas przesłuchań wykorzystują seksualnie. Obok tego wszystkiego góruje majestatycznie edynburski zamek i co tu kryć szkocki dialekt i malowniczość miejsca dopełniaja niezwykłego obrazu.
Filth to trzecia i zapewniam, że będzie to nie mniej głośna ekranizacja niż największy hit oparty na książce Welsha. Trainspotting to do tej pory najlepszy przykład ukazania brudu świata.
Narkotyki, trudne życie bohaterów to cechy które wybijają się czytając i oglądając te wspaniałe dzieła. Filth doskonale wtapia się w tematykę obłudy swiata. Całość reżyserował Szkot Jon S. Baird znany z takich filmów jak Cass czy It`s a Casual Life. Baird jest również odpowiedzialny za scenariusz filmu. W rolach głównych zobaczymy jednego z najsłynniejszych młodych aktorów Jamesa McAvoya jako Bruce'a Robertsona. Dodajmy, że McAvoy pochodzi z Glasgow i grał szkockiego lekarza Nicholasa Garrigana W ostatnim królu Szkocji. Role drugoplanową powierzono Jamiemu Bell`owi, który dał się poznać jako fenomenalny tancerz w Billim Eliocie. Bell to także tytułowy Hallam Foe, który mieszka w wieży zegarowej Balmoral Hotelu oraz pracuje jako pomywacz w tymże miejscu. Muzyke do filmu skomponował Clint Mansell a zdjęcia należą do Matthew Jensena.
Zdjęcia do filmu kręcono w Ostendzie (Belgia), Hamburgu (Niemcy), Trollhättan (Szwecja) oraz Glasgow, Stirling i Edinburghu.
Po tym co Irvine Welsh nam serwuje musimy być przygotowani na nietuzinkowy obraz, pełen szczerości i szokowania czytelnika i widza. Wszystko to przez zwichrowaną tragicznymi doświadczeniami psychikę i moralność głównego bohatera. Renton w Trainspotting kończy zdaniem. Choose life. Tu film kończy się ulubionym powiedzeniem Bruce’a Robertsona: Same rules apply. Czy Filth wejdzie do panteonu narodowych dzieł Szkocji? O tym możemy przekonać się już teraz udając się do kin.

Filth w kinach od 27 pażdziernika
 

glupio rzec ale... Pamietacie film z Michelle Pfeiffer Dangerous Minds. Tam bohaterka wyjasnia na lekcji angielskiego w szkole dla trudnej mlodziezy co znaczy tekst Tambbourine Man Boba Dylana. Wiecie co? -  od tego czasu Dylan nabral znaczenia dla cioci wiecej niz tylko cover, ktory przerobili Guns N Roses Knocking on Havens Door. Juz tak nie klepala glupio nie wiadomo co. Bob Dylan to nie tylko historia to takze Bog muzyki! 

Pukając do nieba bram

Nie przyjmuję do wiadomości mitu Boba Dylana. Mity nie piszą piosenek... Bob DylanBob Dylan, a raczej Robert Zimmerman to żywa legenda muzyki. Amerykański pieśniarz, poeta, kompozytor, performer a nawet malarz. Twórca kilkudziesięciu płyt bez których świat byłby uboższy. Jego piosenki śpiewają artyści od Joni Mitchell do Phila Collinsa. Na utworach Dylana wiele zespołów debiutowało. Przykładem może tu być Guns'n'Roses i trzeba przyznać, że poprzez dobór piosenek wielu słuchaczy po raz pierwszy zetknęło się z twórczością Boba Dylana. Bez niego nie powstałby ani hip- hop ani rap. Genialny piewca życia, etatowy kandydat do nagrody Nobla a według magazynu Rolling Stone, Dylan jest na drugim miejscu w gronie najważniejszych artystów wszech czasów.
Na początku kariery stosował w tekstach wymiar społeczny, potemartysta wprowadził osobistą lirykę do swojego repertuaru za co wielokrotnie nazywano go Judaszem. Zdradził muzykę folkową żeniąc się z elektrycznością. Proste akompaniamenty i teksty to norma autora, który przekraczał granice pomiędzy światem rocka a folkiem. Jedna z najważniejszych piosenek Like a Rolling Stone, jest utworem przez wielu uważanym nie tylko za najlepszy w jego dorobku, ale też za najwybitniejszy w dziejach muzyki popularnej. Bob Dylan jest także autorem wielu popularnych i doskonałych artystycznie piosenek: od Blowin’ In The Wind i Hard Rain A Gonna Fall aż po Chimes of Freedom, Masters of War i Mr. Tambourine Man.
Obok Joan Baez, Dylan stał się liderem lewicowych ruchów społecznych. Gorące czasy zrównania praw czarnoskórych, zimnej wojny i gróżb atomowych sprzyjały kultowi genialnych wędrownych pieśniarzy. Dylan jako poeta wygrywa z politykami. Ten kultowy outsider przez ponad 50 lat stale inspiruje, zachwyca a nawet popycha do zrzeszania się w organizacje. Przykładem może być tu Kościół Boba Dylana oraz niezliczona ilość stowarzyszeń, fan clubów oraz wortali poświęconych odczytywaniu poetyckich fraz jego piosenek w duchu judaizmu.
Obok sukcesu jako rozwichrzonego kudlacza przekuwającego słowa w czyn Dylan osiąga status jednego z najlepszych wykonawców komercyjnych. Od głośnego debiutu płyty pt. Bob Dylan z 1962 roku aż do tegorocznej Tempest artysta wydał aż 35 albumów. Sceptycy mówią, ze szekspirowski tytuł cechuje ciemność i wyjątkowa drapieżność. Krytycy mówią o Tempest jako jednej z najlepszych plyt w dorobku Dylana nadmnieniając, że może to być ostatnia płyta artysty bowiem Burza Williama Szekspira była ostatnim dziełem pisarza.
W tym roku muzyk skonczył 72 lata i nadal koncertuje, ba porywa pokolenia. Do zobaczenia artysty nie trzeba namawiać a okazja to najbliższy koncert w Glasgow.
Elvis wyzwolił nasze ciała a Dylan – nasze umysły, tak mówi Bruce Springsteen i trudno się z nim nie zgodzić.
a to juz Slash i Axl!!!

Bob Dylan and his Band

Gdzie; SECC, Glasgow
Kiedy; 18 -20 listopada
Godzina; 18.30
Bilety;£55.00 - £70.00


.


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.