Zaburzenia lękowe. To najbardziej rozpowszechnione problemy zdrowia psychicznego. Lęk to naturalne odczucie towarzyszące wszystkim ludziom i zazwyczaj chroniące przed popadnięciem w tarapaty. Problemem jest gdy napady lęku zaczynają utrudniać codzienne funkcjonowanie. Często paraliżuje nas lęk przed krytyką, odrzuceniem, czy podjęciem odpowiedzialnych zadań.
Najczęstsze objawy to ataki paniki (nagłe uczucie przerażenia, ból w klatce piersiowej, palpitacja serca, spłycenie oddechu, zawroty głowy); fobie (uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, np. przebywaniem na dużej wysokości, w otwartej przestrzeni, lęk w kontaktach z ludźmi i przed ich oceną); obsesje (irracjonalne myśli i impulsy, którym towarzyszy przekonanie o ich niedorzeczności - np. potrzeba ustawicznego mycia rąk i calego ciała w obawie przed zakażeniem); ruminacje (niepokój co do faktu wykonania, albo co do jakości wykonania jakichś czynności - np. zakręcenia, kranu, zamknięcia domu, wyłączenia żelazka); kompulsje (przymus wykonywania pewnych czynności)
Depresja. Choć dominującym objawem zaburzeń depresyjnych jest obniżenie nastroju, ta choroba to więcej niż tylko chandra czy poczucie smutku. Towarzyszy jej spadek aktywności, energii życiowej, utrata zainteresowań, zaburzenie rytmu snu i czuwania, niemożność przeżywania radości, często także obsesyjne myśli o śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Doświadcza jej - przynajmniej raz w życiu co piąty człowiek.
Choroba afektywna dwubiegunowa. To życie na emocjonalnej huśtawce. Charakteryzuje się naprzemiennie występującymi okresami manii (podwyższenia nastroju, pobudzenia, gorączkowej aktywności, wzrostu samooceny, urojeń o własnej niezwykłości, zmniejszonej senności) i depresji.
Schizofrenia. To ciężka choć rzadka choroba (dotyka mniej niż 1 proc. ludzi). Wiąże się z upośledzeniem postrzegania, myślenia i emocji. Chory ma wrażenie, jakby pochodził z innego świata, dręczą go urojenia, gonitwy myśli, nienaturalne pobudzenie, któremu mogą towarzyszyć osłabienie pamięci i spłycenie emocji, niezdolność do wyrażania i przeżywania uczuć.
Nerwice (choroby psychosomatyczne). Dolegliwości fizyczne spowodowane napięciem emocjonalnym. Może to być
ból głowy, żołądka, kręgosłupa, zmęczenie, nadmierna wrażliwość na bodźce, trudności z oddychaniem, uczucie ucisku w klatce piersiowej, zaburzenia pamięci, równowagi, kłopoty z koncentracją i wiele innych.
Zaburzenia odżywiania. Najczęściej występujące to anoreksja (jadłowstręt psychiczny ) i
bulimia (żarłoczność psychiczna). Anoreksja zaburza sposób postrzegania własnego ciała - niezależnie od tego, jak bardzo jest wychudzony, chory dąży do tego, by ważyć mniej i doprowadza się do skrajnego wyniszczenia. Bulimia charakteryzuje się napadami obżarstwa, po których następuje próba "zadośćuczynienia" - wywoływanie wymiotów, głodówki, przyjmowanie środków przeczyszczających, wykonywanie lewatyw, poddawanie się ostrym ćwiczeniom fizycznym.
Zaburzenia osobowości. Można je podejrzewać u osób, których pewne cechy charakteru lub sposoby nawiązywania relacji odbiegają drastycznie od przyjętych w danej kulturze do tego stopnia, że utrudnia to współżycie z innymi.
Może to być np. osobowość paranoiczna (chłód emocjonalny, nieufność, podejrzliwość, unikanie kontaktów z ludźmi, przypisywanie innym wrogich zamiarów, nadmierna wrażliwość na niepowodzenia) osobowość dyssocjalna (antyspołeczna - lekceważenie uczuć i potrzeb innych, norm społecznych, impulsywność, gwałtowność, niezdolność przeżywania poczucia winy); borderline - osobowość z pogranicza (miotana sprzecznymi emocjami, dręczona uczuciem pustki i niepewności, skłonna do angażowania się w niestabilne ale intensywne związki).
Uzależnienie. Do znanego od dawna uzależnienia alkoholowego i nałogu nikotynowego dołączyły ostatnio uzależnienia od różnorakich substancji psychoaktywnych, a także w szerszym kontekście - nawyk powtarzania pewnych zachowań np. gier hazardowych, oglądania telewizji, Internetu, czy seksu.