Wednesday, 13 November 2013

wywiad ciociny ze Zdrada Palki

 Wywiad z fantastyczna dziewczyna Martyna H. zalozycielka Zdrady Palki i istnym wulkanem energii rozmawiala ciocia. A co wyszlo i jest o tym poczytacie tutaj i na stronach Openscotland.pl.
 Poza czadem jaki Martyna dala - uszy wymiatalo to, ze tubylcy bisow sie domagali. Zywiol, ktory towarzyszyl byl nie do ogarniecia i rzecz nieslychana. Poruszyc publike! Tutejsza publike do tancow, spiewu i niesamowitej atmosfery! To sie nazywa COS!
Dla siebie jestem wszystkim

W piątek 6 września w klubie Wee Red Bar w Edynburgu odbyła się impreza pt. Pussy Whipped podczas której wystąpiła jedna z najlepiej prezentujących się artystek oscylujących wokół kiczu, śmiechu i żartu. Z wokalistką, instrumentalistką, performerką i feministką jednoosobowym liderem Grupy Zdrada Pałki Martyną H. spotykamy się po koncercie. Martyna z projektem Zdrady Pałki dokonała niesamowitego. Poderwała na nogi wszystkich przybyłych na Pussy Whipped. Pomimo, że część tekstów Zdrada Pałki wykonywała po angielsku jednak to Polskie piosenki były grane na bis a uczestnicy nie tylko doskonale się bawili ale i nucili refreny piosenek.
E. R. Czy mozesz powiedziec pare słów jak różni się tutejsza publika od Polskiej. Jesteś już po jednym występie tutaj?
Z. P Miałam już tu wczesniejsze koncerty. Dla mnie pubiczności w różnych miastach odróżniają się tym, co dla nich znaczą moje piosenki i która jest ich ulubiona. W Polsce słuchacze na bis zawsze krzyczą o Kaszanke (Vegan Pussy Squad) a z kolei tutaj jak sama widzialaś było to Zakochanie.
E. R. Co chcesz zostawić i co przemycić sluchaczowi, który coś tam slyszał o Tobie i który przyszedł pierwszy raz?
Z. P. Zawsze chcialam zachęcać ludzi by byli kreatywni, tworzyli metodą DIY i żeby poprzez nauke sami realizowali swoje marzenia.
E. R Mamy Duldung, mamy Mass Kotki, mamy TopLes czy współpracujecie ze sobą czy to jest taka osobna gra?
Z. P Z dziewczynami z TopLes bardzo się lubimy. Mass Kotki ani Duldung w tej chwili nie działają. Bedąc w maju na Ukrainie w trasie z Mirażem i Ilinx, miałysmy busa, którym przmierzałysmy kraj i wspólnie spędzałyśmy dużo czasu. Oprócz tego robimy imprezy. Zapraszamy się nawzajem i nakręcamy się do działania.
E. R. Czy myślałyście by zorganizować queer plus, czyli bawienie się plcią, przebieranki?
Z. P. Takie rzeczy się dzieją np. zapraszam na Queer Festiwal Q Alternatywie do Wrocławia. Beda tam ciekawie podane imprezy smakowite oraz marsz równości. (wernisaże wystaw fotograficznych Marty Kochanek We Love Me make We Exist" oraz Barbary Gibson „Projekt Inner Pageant” - spotkanie z autorkami, przyp. E. R)
E. R. to będzie rozpragowane tylko na Innejstronie.pl i Facebooku i czy będzie to taka sama impreza jak na Wyspie Kobiet?
Z. P. Zdrada Pałki wystapiła kiedys na Wyspie Kobiet Queer Fest było to ważne doświadczenie. Mnóstwo muzyki i nieoczekiwanych zwrotów akcji tak będzie i tym razem podczas Festivalu we Wrocławiu.
E. R. Wiem, że pierwsza płyte nagrałyscie we dwie? A teraz wystepujesz tylko Ty?
Z. P. Materiał nagrałyśmy razem (Martyna K. i ja), płyta również powstała wspólnymi siłami. Robiłyśmy to wiedząc o tym, że nie będziemy później razem pracować. Powstał zapis tego, czego razem dokonałyśmy i co stworzyłyśmy we dwie. W 2013 projekt przeszedł transformację i teraz Zdrada Pałki jest składem jednoosobowym.

E. R A gdy już to wszystko wykrzyczysz, już wszyscy bedą wiedzieć co to kaszanka i ciągłe okrzyki Go vegan. Przebój idealny – albo idealna piosenka z płyty?
Z. P. Nie wiem, radości z życia. Zdrada Pałki to również projekt, który jest dla mnie poważny ale można się z niej pośmiać.
E. R Mając na uwadze, że dziewczęce zespoły szybko kończą kariere jak to miało miejsce z Los Trabantos, Mass Kotki, Duldung, Andy, Paresłów...
Z. P. Smutne ale tak się niestety dzieje.
E. R a nie odczuwasz tego, ze ludzie przychodzą czasem na Twój występ by się z Ciebie pośmiać?
Z. P. Nie, nie obchodzi mnie to. Najważniejsze, że ja mam z tego przyjemność. Moi rodzice tak właśnie reagują – niemal krzycząc – "Boże -gdzie Ty tam jedziesz? Będą się z Ciebie śmiać". Nie rozumiją, że ja sama się z siebie śmieje. Że Zdrada Pałki to taki lekko przegięty kabaret.
E. R.Sama wymyślasz teksty. Sama oprawiasz muzykę. Jak na młodą osobę to jest coś?
Z. P. Tak, nauczyłam się wszystkiego oglądając You Tube. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do tego typu działań. Można się wiele nauczyć począwszy od miksowania, samplingu. Poznać wiele opinii z poczynań innych. Można zasięgnąć języka w sprawach nowości technicznych. Przyznaje, ze ściagam wersje pirackie programów i gram na piratach.
E. R.Czyli sama jestes dla siebie wodzem, żeglarzem-
Z. P. Dla siebie jestem wszystkim!
E.R. Powiedz mi następne kroki do zrobienia płyty- przetwórnia płytowa?
Z. P. Nie, zrobie to sama jak chce! Tak samo będzie tak jak dotychczas. Na pewno kawałki na diajłaju i bancampie. Nie jest mi potrzebny ani producent na płytach tez tak naprawdę Kaszanka i pierwsze kawałki były wydane ponieważ druga Martyna chciała wydać płytę. Dla mnie nie miało to sensu. Najlepiej to wrzucać do ściągnięcia w sieci.
E. R. Czyli popierasz piractwo?
Z. P. Ja swój materiał udostepniam. A piractwo nie powoduje, że ktoś coś traci. Jestem za wolnym dostępem do muzyki.
E. R. Jak to się stało, ze tu się znalazłaś. Kto Ciebie zaprosił?
Z. P. Nikt mnie nie zaprosił. Wszystko dzieje się w jednej queerowej rodzinie. Grałam koncert z innym zespołem i Ste McCabe - organizatorem Pussy Whipped. Jego płyty były wydane w Polsce przez nasza koleżankę z Wrocławia (Sister to Sister). Tak się poznaliśmy. Później, po moim występie w Amsterdamie padło zdanie, że warto byłoby mnie ściągnąć na wyspy.
E. R Ostatnie moje pytanie. Twoja płyta nagrobna-
Z. D.Nagrobna???
E. R. Czyli trzy płyty, które zabierzesz do grobu.
Z. P - O Matko!- nie ma chyba czegoś takiego. W tej chwili wziełabym jakąś komplilację Freddie Mercurego. Nie jestem w stanie wybrać jednej płyty, więc składankę Jego najlepszych piosenek. Do tego Requiem Mozarta a trzecią, żeby nie było kogoś …
E. R. Klaus Nomi?
Z. P Nie, nie! Madonne, niestety! Tak! Tak! Śmiech nie mogłabym wybrać jednej i będzie to tak samo składanka największych utworów zwłaszcza stare kawałki.
E.R . Dziękuje za rozmowę


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.