Thursday, 30 January 2014

Rok Drewnianego Konia!


8801_2c4b_420

 Dzis chinski Nowy Rok. I to od dzis- wszystko juz bedzie swietne i fantastyczne. 
Chiński kalendarz tradycyjny opiera się na cyklu księżycowym. Każdy rok jest reprezentowany przez zodiakalne zwierzę, rok 2013 to rok Węża, zaś nadchodzący 2014 rok należy do Konia. Związanym z Koniem żywiołem będzie Drewno, a według tradycji rok Drewnianego Konia przyniesie spełnienie długookresowych planów, jak także wiele szans na dalekie podróże i nieoczekiwane przygody.

4778_2c91

rok konia 2014

Symbol konia w chińskiej kulturze

Koń jest siódmym zwierzęciem chińskiego — zodiaku.
W dawnych czasach istniało mnóstwo pojęć określających konie różnej maści i wielkości. Fakt, że słowa te zanikły, pozwala wnioskować o malejącym znaczeniu tego zwierzęcia w czasach nowożytnych. Konie w Chinach zawsze dobrze się sprzedawały. Najsilniejsze konie pochodziły z Mongolii, a mniejsze, ale wytrwałe z Tybetu. Częstokroć najlepszymi okazywały się konie sprowadzane z Zachodniej Azji, czyli konie arabskie, o których mówiono, ze pocą się krwią.
W starożytności Chińczycy obdarzali czcią „przodka koni”. Był to bóg, któremu składano również ofiary. W Księdze Przemian smok (męskiego charakteru) i koń (żeńskiego) były zwierzęcymi symbolami obu płci. Według nowszych mitologicznych wyobrażeń pierwiastek męski (阳Yáng) symbolizowany jest przez konia, pierwiastek żeński zaś (阴yīn) przez krowę.
Biednemu to zawsze wiatr w oczy, chuj w dupę,  nóż w serce  i chleb masłem do ziemi.
— zasłyszane Tomasz K.
Rząd ośmiu koni na ilustracji to słynne konie króla Mu, żyjącego jakoby w X stuleciu p.n.e. W znanej powieści Wędrówka na Zachód (西游记Xiyou ji) jest mowa o „Koniu Woli” (yima), co oznacza niesforność i niestałość. Galopujący kary koń to aluzja do zwanego ”Koniem Czerwonego Zająca” rumaka generała Guan Yu (późniejszego Guandi). Występujący często w buddyjskich tekstach siwek to symbol czystości i lojalności.
0941_6fc5_420
Obraz przedstawiający mężczyznę z obładowanym kosztownościami koniem wyraża życzenie wysokiej rangi urzędniczej z odpowiednimi dochodami. Jeśli natomiast na obrazie widnieje małpa (猴子Hóuzi) dosiadająca konia, wyraża on obdarowanemu życzenie, „by natychmiast (马上Mǎshàng, dosłownie „konno”) otrzymał on godność szlachecka (候hou)”.
Dziś na Tajwanie „koń” oznacza przyjaciółkę. Jako wulgarne określenie dziewczyny słowo to jest już jednak przestarzałe. Już w opowieściach z XVI wieku wspomina się o mieście扬州 Yángzhōu, w którym na targu sprzedawano „chude konie” (ouma). Był to targ, na którym wystawiano na sprzedaż ponad sto prostytutek. Klienci mogli publicznie oglądać kobiety, bez narażania się na interwencję pośrednika. „Zejść z konia” to symbol szamana,który zaprasza do siebie bogów. „Jechać konno” oznacza wśród prostytutek menstruację. „Końskie wiadro” (马桶Mǎtǒng) to nocnik, który podczas ceremonii ślubnych symbolizuje dziecko, „końskie oko” zaś to otwór w penisie. „Koń potrząsa kopytem” to nazwa jednej z 30 pozycji podczas stosunku płciowego.
4736_4219_420
Tekst pochodzi z książki Wolframa Eberharda „Symbole chińskie. Słownik”
Chiński Nowy Rok - najważniejsze święto w chińskim kalendarzu obchodzone w styczniu lub lutym (według kalendarza gregoriańskiego). Nowy Rok w Chinach - nazywany Świętem Wiosny - rozpoczyna się pierwszego dnia pierwszego miesiąca według rachuby słoneczno-księżycowego kalendarza chińskiego. Święto trwa przez 15 dni i kończy się Świętem Latarni. 
Kiedy zaczyna się Chiński Nowy Rok?
W 2014 roku chiński Rok Konia (żywioł: Yang Drewno ) rozpoczyna się 31 stycznia. Potrwa on do 18 lutego 2015, po czym rozpocznie się Rok Owcy (Yin Drewno).

Kalendarz Chiński przyporządkowuje kolejnym latom dwanaście Gałęzi Ziemskich symbolizowanych przez zwierzęta (szczura,tygrysa,wołu,królika,smoka,węża,konia,owcy,małpy,koguta,psa,świni) i pięć Pni Niebiańskich symbolizowanych przez żywioły (drewno,ogień,ziemia,metal,woda), każdy żywioł połączony jest z siłami yin i yang, które powtarzają się co dwa lata. Cały cykl kalendarza chińskiego powtarza się co 60 lat. 
1509_4cb2_420
Zwyczaje związane z Chińskim Nowym Rokiem 
Pierwsze trzy dni Chińskiego Nowego Roku są w Chinach wolne od pracy.
Dni poprzedzające Nowy Rok - przygotowania do Święta Wiosny rozpoczynają się już na kilkanaście dni wcześniej. Tradycja nakazuje zrobienie porządków i wymiecenie z domów wszystkich staro-rocznych nieszczęść. Najważniejszym wydarzeniem ostatniego dnia starego roku (taki chiński Sylwester) jest wspólna, rodzinna kolacja składająca się z potraw rybnych, pierożkówjiaozi (w północnych prowincjach Chin) i ciasta Niangao (w północnych prowincjach). Po wspólnej kolacji Chińczycy udają się do świątyń gdzie modlą się o powodzenie w nowym roku. 
2673_58ce_420
Pierwszy Dzień Nowego Roku - to dzień spotkań z najstarszymi członkami rodziny i rozdawania prezentów (w szczególności pieniędzy w tradycyjnych czerwonych kopertach). To także dzień fajerwerków, od których wstrzymują się Buddyści wierzący, że używanie ognia i noży w pierwszy dzień roku przyniesie nieszczęście. Jest to też dzień chińskich noworocznych korowodów, ulicznych zabaw i tzw. tańców lwów. 
Drugi Dzień - to dzień umożliwiający żonom odwiedzenie swoich rodziców. Jest to też 'Dzień Psa' - Chińczycy wierzą, że drugi dzień nowego roku to 'urodziny' wszystkich psów. 
Trzeci Dzień - to dzień odpoczynku od ... odwiedzin.
chinski-nowy-rok

i wracajac do przyziemnych spraw!

5170_ef33_420
trudno sie tej tablicy trzymac- naprawde sie straram ale paru punktow nie przyjmuje. Po prostu ciocia za zle ma zlych ludzi. Ot to! Np. jak zrozumiec to, ze otwieraja dla ciebie okno gdy napierdala zimno a Ty jestes w trakcie 40 stopniowej goraczki? Owszem rewanzujesz sie tym samym, czyli otwierajac okno w budynku w ktorym schnacy lakier i chemia tak wonieje, ze mozna sie zrzygac! Robisz niektorym dobrze- tak? Na prosty rozum tak sie wydaje- ale?

4558_4db6_420

8239_20b6_420

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.