Monday, 7 July 2014

Spectacular Jousting czyli Turniej Rycerski w Linlithgow Palace


Linlithgow to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Szkocji, położona w rejonie West Lothian w połowie drogi pomiędzy Edynburgiem a Falkirk. Tym co przyciąga tu turystów są malownicze ruiny gotycko-renesansowego pałacu. Pierwotna warownia powstała tu prawdopodobnie już w połowie XII wieku. Jej zadaniem miała być kontrola ważnego szlaku łączącego Edynburg ze Stirling. W 1424 roku Linlithgow wraz zamkiem zostały częściowo zniszczone przez pożar. Wkrótce potem za panowania króla Jakuba I (1394-1437) zostało odbudowane i podniesione do rangi miasta królewskiego. Miejscowy pałac znany jest głównie z tego, że to właśnie tu w 1542 roku przyszła na świat przyszła królowa Szkocji -Maria I Stuart (1542-1587) oraz król Jakub V Stewart (1512-1542).Według miejscowej tradycji, ze szczytu północno-zachodniej wieży królowa Małgorzata wypatrywała niegdyś daremnie powrotu swego męża Jakuba IV z pola bitwy pod Flodden (1513). Zmierzch świetności Linlithgow nastąpił na początku XVIII wieku wkrótce po zawarciu przez Szkocję unii z Anglią. Ostatecznie zaniedbana rezydencja w 1746 roku została strawiona przez pożar. Pałac nie został odbudowany, a dziś o jego dawnej świetności przypominają pozbawione zadaszenia majestatyczne mury.W skład kompleksu pałacowego wchodzi także wzniesiony w XIII wieku monumentalny kościół św. Michała. Świątynia ta ufundowana została przez Dawida I, a swój obecny neogotycki kształt uzyskała podczas ostatniej większej przebudowy jaka została dokonana w XIX wieku. Kościół zbudowano na planie krzyża, nawa i prezbiterium mają tą samą szerokość. Wymiary kościoła są następujące: długość 56 m, szerokość 32 m i wysokość 28 m..
W czasie reformacji, którą zainicjował John Knox, kościół został splądrowany, rozkradziono ołtarze usuwając figury. W wieku XVII wieku światynia pełniła funkcje magazynu drewna, który należał do władz miasta. W trakcie plagi pustoszącej Edynburg uniwersytet używał kościoła w charakterze sali wykładowej. W pożniejszym okresie Cromwell trzymał tu swoie konie – ślady po kulach w ścianach nawy świadczą o działalności jego żołnierzy.
Budynek wielokrotnie odnawiany. Pierotnie wieża miała takie samo żwienczenie jak katedra St. Giles w Edynburgu. Jednak kamienną korone usunięto w 1921 roku ze względu na zły stan stan. Współczesną Koronę Cierniową, zamontowano w 1964 roku. Aluminiowe zwieńczenie widać z odległości kilku kilometrów i z czasem stało się wizytówką miasteczka. Obok tegoż nietypowego zakończenia koscioła św. Michała co roku przy nim przy Linlithgow Palace odbywa się Spectacular Jousting. Turniej rycerski przyciąga ogromną liczbę uczestników. Nie tylko zjeżdzają z całej okolicy fanatycy średniowiecza ale rycerze i aktorzy wcielający się w role giermków i pachołków.
Pojedynki na miecze. Kruszenie kopii oraz inscenizacja pola bitewnego to główne punkty programu. Do tego liczne zawody w ustrzeleniu wroga i poskramianie koni. Na kiermaszach rozstawionych wokół liczne stoiska z rzemiosłem i rękodziełem w wiekach średnich. Dla zainteresowanych pogadanki a dla dzieci ciekawość z potrzymania mieczy i toporów wojów.


Nad całością imprezy czuwa Historic Scotland i to on odpowiada za pomyślność wydarzenia i bezpieczeństwo uczestników Spectacular Jousting. Co roku impreza jest wzbogacana a prawdziwym szczęściarzem może pochwalić się ten, kto turniej rycerski podziwiał przy naprawdę cudownej pogodzie.


cmentarz przy zespole palacowym i kosciele sw. Michala


zainteresowanie dzieci nie mialo granic

kropilnica w sw. Michale
witraz swietej Katarzyny
dworka i jej podopieczni
cmentarz okalajacy sw. michala
Organy i nawa boczna
Kosciol parafialny sw. Michala


Obozowisko Czerwonych
ambona w Kosciele sw. Michala
a sie skubany ustawial do zdjecia
widok na witraz nawy bocznej

chrzcielnica en face
 Tak na prawde to wolalam druzyne czerwonych czyli Anglikow. Rycerze naprawde wygladali jak ..rycerze! Mescy, zarosnieci i pieknie trzymajacy sie w siodle.
 Ale to Szkoci wygrac musieli.
 Kopie kuszyly sie, ze az wiory lecialy.
 Podgolony niby Podbipieta;-)
Ichaaaa. Freeeeddddoooommmm!


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.