Monday 4 August 2014

Rosyth Castle i okret cioci eli

Zamek Rosyth znajduje sie w krolestwie Fife w Szkocji. Dokladnie w dokach zatoki Firth of Forth. Zamek Rosyth położony tuż obok jednej z bram do doków Rosyth i otoczony parkingami i magazynami firm zwiazanych z przedsiebiorstwami stoczniowymi. Utrudnia to zwiedzajacym dotarcie do niego. Bowiem drogi sa troche krete a ogrodzenia stwarzaja wrazenie, ze teren jest zamkniety do zwiedzajacych. Budowla powstala z inicjatywy Sir Dawida Stewarta w 1450.  Wieza zamku wynosi 58 stop,  ok 40 metrow i zostala dwukrotnie narazona na szwank. W 1572 roku atak nadszedl ze strony Blackness a w roku 1651  Oliver Cromwell trzymal tu swoje wojsko po zwycieskiej bitwie pod Inverkeithing. 
 Zamek został zbudowany tak, ze znajdowal sie na wyspie  połączonej groblą na północnym brzegu rzeki Forth i byl dostepny  tylko w czasie odpływu. To niesamowite uswiadomic sobie to dzis, że wszystkie grunty poza nim i po obu stronach zostało odzyskanych z morza w ciągu ostatniego stulecia. 
Ruiny zamku to wspomniana wieza. Wejscie, dziedziniec i mury. Calosc zbudowana na planie litery L.  Wejscie do wiezy nie jest dostepne. Budowla sklada sie z parteru i sali na pierwszym pietrze. Powyzej znajduje sie drugie pietro ale czesciowo juz uszkodzone i poddasze. Dziedziniec po bokach miescil kaplice, stajnie, browar,  pomieszczenia dla sluzby i zbrojnych. Jak widzimy na widokowce z 1906 roku zamek znajduje sie jeszcze gleboko w morzu i nie widac sladow ani zabudowy dokow ani tez infrastruktury, ktora przyszla pozniej. Poczatek XX wieku to koniec sielskosci zamczyska i poczatek nowej drogi Szkocji, ku technice i nowoczesnosci.



kondycja obiektu prywatnego zostawia wiele do zyczenia
Widok na wieze od poludniowo - wschodniej strony
Turbiny stoczniowe z daleka
Dziedziniec na prawo od wejscia glownego

wykusz strzelniczy
widok na zachod



Mialysmy zamiar odwiedzic nowy okret Jej Krolewskiej Mosci Elzbiety II za to wyszly ruiny. Do okretu nikogo nie dopuszczaja za to ruiny tak. Obok budka z cieciem, ktory na wszystko pozwala ale i jemu trzeba sie odmeldowac. Po kolei. Budowa lotniskowca HMS Queen Elizabeth rozpoczela sie w 2009 roku. Statek wazy 65 tys. ton i jest dlugi na 284 metry. Jednostka na swoj poklad bedzie mogla zabrac 36 mysliwcow F- 36 i tysiac zolnierzy. Dziennie bedzie mogla przebyc 800 km, wyprodukowac ponad 500 ton swiezej wody i wygenerowac tyle energii, ile zuzywa sredniej wielkosci miasto. Obok okretu HMS w stoczni w Rosyth buduje sie drugi okret Prince of Wales. Blizniak, ktory tak jak wspomniany bedzie na wyposazeiu marynarki wojennej Wielkiej Brytanii. Chrzciny nastapily butelka whisky a nie jak dotychczas szampanem. Caly okret bedzie gotowy w 2020 roku i juz szykujemy raczki na zobaczenie cacka. Jak oczywiscie dozyjemy!


a tak przedstawia sie wspomniany HMS Queen Elizabeth 






No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.