Monday 16 February 2015

wizyta w przedzarniach New Lanark i obejrzenie Prestonpans Tapestry


                                               

Nie to nie Lodz ani fabryki Poznanskiego. Przasniczki sie cioci nasunely na glowe. W temacie bawelny, tkania i dziergania. To New Lanark. Tutejsza Lodz i niedzielna po niej wycieczka.

Wodospad Clyde obok przedzarni Roberta Owena

New Lanark to kompleks przedarn XVIII wiecznym, odrestaurowanym  młynem  bawełny wioska nad brzegiem rzeki Clyde, w pobliżu wodospadu Clyde w południowej Szkocji. Modernizacji icalego kompleksu zawdziecza sie Robertowi Owenowi. Ten tez czlowiek zaczal poprawiac warunki pracy dla swoich pracownikow. Oprocz ulepszenia warunkow w szwalniach Owen zalozyl tez szkole i przychodnie. W szczytowej formie przedzarnia zatrudniala 2 tysiace pracownikow.

                                        

Mieszkancy podniebnego ogrodu
Wspanialym udogodnieniem bylo stworzenie przedszkola przy pracy. Do tego New lanark to jedno z najwiekszych grup przemyslowych na swiecie. od roku 1799 az do 1969 przedzarnia chodzila non stop. Dlatego caly kompleks jest tak swietnie utrzymany. 

New Lanark został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO przez UNESCO w 2001 roku.
W przedzarniach spotykamy dzialajace maszyny, ktore tak jak przed wiekami tkaja len, bawelne i welne na ubrania oraz potrzeben artykuly dla ludzi i przemyslu.

                                      
Widok na to co ludzie posiadaja. Zdjecie w familiokach New Lanark
Widok na hostel w New Lanark
Familioki z uroczym platanem, takim pod ktorym pani siadla z panem



Widok na kominy przemyslowe i wspomnany wodospad


jedno z wielu pracujacych tu kol mlynskich

kotly, piece usytuowane przy kole mlynskim


wystawa poswiecona pracownikom

strych na przedzalniach


widok zadu i panorama na Kosciol

Export i import towarow kolonialnych


Podziwiac pracownika za halas w jakim pracuje
Widok na kompleks przedzaln i osiedle pracownicze


Ekspozycja jak to dawniej bywalo


Maszyny w calkiem dobrym stanie nadal pracuja pelna para



Jazda Annie McLeod Experience, która zabierze Cię z powrotem w czasie tzn wsiada sie do specjalnych gondol, ktore podwieszone jada i tak mamy zjazd jak na stoku do tego w ciemnosciach i nic sie nie boimy bo i tak nie spadniemy daleko. Do tego przejazdzka jest o tyle dobra, ze podczas niej dowiadujemy sie o zyciu o wspomnianej Annie McLeod. Do tego ogrod na dachu z fantastycznymi rzezbami. Kompleks zawiera takze szkole, ktora zalozyl Robert Owen. Dom Owena. Kilka przedzalni pochodzacych z przelomu XVIII i XIX wieku. Jeden kompleks przerobiony jest na hostel a drugi na hotel. Dogodny dojazd i widoki sklaniaja do zwiedzenia kazdego zakatka New Lanark. Do tego wodospad Clyde i sama rzeka Clyde. Calosc otoczona rezerwatem przyrody.



104 metry historii. Tak w skrocie okresla sie wyszywane bele materialu, ktora haft okresla to co przezyla ziemia szkocka. Prestonpans Tapestry to zwyciestwo nadziei i ambicji narodu szkockiego. Podroz zaczyna sie w momecie gdy 25- letni Bonnie Prince Charlie wraca z Francji do Szkocji i zwycieza pod bitwa w Prestonpans. W orginale nosi ona nazwe The Battle of Prestonpans Tapestry 1745. W tamtej tez miejscowosci wystawiany jest przez caly rok. jednakze z licznymi wyjatkami udostepniany jest poza granicami East Lothian.
Dzielo to jest wzorowane na tapetach z Bayeux. Tam tez zwyciestwo Charliego nad armia hanowerska Sir Johna Copa bylo jako pierwsze wyszyte. 
Wyszywanie to zajecie typowo kobiece. Praca powstawala ponad dwa lata. Napisy zlozone sa po francusku, gaelicku i po angielsku. Zlozona jest z 103 paneli. Kazda po metr dlugosci i pol metra szerokosci. 200 hafciarek stowarzyszonych w Greenhills wykonalo te robote w 2010 roku i od swej premiery w szkockim parlamencie, zwiedzilo juz Francje i cala Anglie. Nie mowiac o Edynburgu jako glowna atrakcja Scottish Storytelling Centre i Festiwalu w Edynburgu. Prestonpans Tapestry to pomysl na zjednoczenie diaspory szkockiej na calym globie. Ekspozycje tego niezwyklego zwoju materialu to nie tylko podziwianie pracy setek hafciarek ale tez i swietna lekcja historii w obrazkach. 


Piekne maszyny i jego wysrubowane liczniki


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.