Saturday, 25 April 2015

miedzynarodowy dzien ksiazki

W minionym tygodniu obchodzilismy Miedzynarodowy  Dzien Ksiazki i Praw Autorskich. Ciocia tego dnia nie obchodzila szczegolnie bo ksiazka to zawsze a prawa autorskie mysle, ze nie lamie a jesli ktos zabiera od cioci tez sie nie gniewam. No chyba, ze fajne zdjecia to sie wkurzam. Z tego tez powodu zycze sobie oraz moim czytelnikom wspanialych lektur a przede wszystkim wyrozumialosci dla cioci i jej pisarstwa. Dziekuje.
Wytlumaczenie i geneza swieta. Ponizej prezentuje budke telefoniczna z ksiazkami. Podzwonic, poczytac. Wziac cytac, zbajerowac lub zagadkowo pobawic sie w gluchy telefon. Mozna mozna!

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień KsiążkiŚwiatowy Dzień Książki) – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Geneza święta

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a DruonaHalldóra LaxnessaVladimira NabokovaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Cervantesa, lecz ze względu na niepewność z nią związaną, ostatecznie ustalono datę 23 kwietnia. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.
W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
                                            Printing3 Walk of Ideas Berlin.JPG
4. rzeźba z sześciu („Der moderne Buchdruck”) w Berlinie, powstała z okazjiMistrzostw Świata 2006 w Niemczech na pamiątkę Johannesa Gutenberga, wynalazcy druku
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.