Tuesday, 21 April 2015

jechac ku sloncu i natrafic na torpedownie

W drodze do Torbet, 3 km znajduje sie mala wies Arrochar, w ktorej to ciocia dokonala niezwyklego odkrycia. Natrafila na torpedownie i to scisle tajna! Zgliszcza sa malownicze, zwlaszcza przy pieknej i slonecznej pogodzie. Ponizej przedstawiam krotka historie i zdjecia. 
Royal Naval Torpedo Testing Station and Range lub  pozniejsza nazwa  Loch Long Torpedo Range albo Arrochar Torpedo Range. To nazwy obiektu jednego  z kuriozalnych i ciekawych w calej Szkocji. Testownia torped powstala w kwietniu 1912 roku i testowala torpedy produkowane w Greenock obok Glasgow. Jezioro Long jest idealne na te warunki. Gleboka woda i bliskosc Morza Polnocnego serwowala powyzsze warunki. Torpedownia istniala do roku 1986 roku. I od tego czasu popada w ruine. W 2007 roku budynki strawil pozar. Zas w roku nastepnym zacznie sie inwestycja 5- cio gwiazdkowego resortu hotelowego za 70 mln £. The Long Torpedo Range obejmuje tereny na przeci wsi Arrochar. To zatoka i molo, ktora niszczejac ma swoisty urok. 


Najwieksze powiodzenie torpedownia miala podczas II wojny swiatowej, gdzie wiecej niz 12.000 torped zostalo wystrzelonych. Samo jezioro i teren dostrzezono juz w 1800 jako teren pod specjalne operacje wojskowe. W 1907 roku propozycja bazy zostala przyjeta przez Parlament. Nie zgadzal sie na to lokalny council, ze wzgledu na turystyke i zniszczenie terenu wywolana planami wojskowymi. Nie dalo to nic i fabryka powstala w 1912 roku. W 1915 roku Augusto Alfredo Roggen zostal stracony w Tower of London za szpiegowanie calego obiektu podczas poczatkow I wojny swiatowej.Obiekt jest nie uzywany od 1980. Dwie rampy spuszczaly torpedy do wody. Wielka hala, warsztat, zaladunek. Nad caloscia byly pomieszczenia biurowe. Obok tego mieszkania dla personelu. Molo jedynie ocalalo. Ocalaly tez platformy obserwacyjne. Torpedy glowice byly testowane bez ich uruchamiania. Oczywiscie wiele torped zostalo na dnie jeziora. Tam zapuszczaja sie nurkowie i jest ich swiatynia rozrywki. 
Testy torped przeprowadzano takze w innym jeziorze Fruin. Torpedy testowane w Arrochar byly przeznaczone min. do HMS Zambesi, jeden z osmiu niszczycieli Z - Klasy budowanych w czasie II wojny swiatowej. 

Od poczatku RNTF Arrochar dowodzil Cheff Gunner J.D. O`Meara. W 1963 roku Polaris program zapowiadal wprowadzenie do budowy nuklearnych pociskow balistycznych. 


Pierwsze torpedy elektryczne nazywaly sie MK11, Pozniej nazywaly sie MK20. Ostatecznie pozostalo na MK23.

W okresie 1960/76 to torpedo, obecnie znany jako Mk24, został przetestowany i wahała się w Arrochar. Ostatnie lata były spędził niemal wyłącznie począwszy torpedy MK8. Zakres pomógł rozwinąć różne ślady torpedy, ale taki, który nie zrobił sukces był MK12, która wynikała z wybuchem nadtlenku wodoru (który również powered Blue Streak ICBM). Gdy wybuchł prototyp MK12 Arrochar że został odwołany. Jednak wiele innych zasilane elektrycznie torpedy zostały przetestowane i bardziej nowoczesne typy takie jak Mk24 i Mk 8 Mod 4 zostały tylko wycofane na początku lat 1990.


Oprócz począwszy torpedy RNTR Arrochar również bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie i dostawę torped do Floty, aż że podatek został przejęty przez RNAD Coulport. Wiązało HM Okręty podwodne nadchodzi wraz Arrochar molo do prowadzenia Rozładowanie Trials Weapon System. Przy tych okazjach były rozpoczął górę z 40 torped. Około 18 torpedy będą odprowadzane w górnej Loch Long, zestaw do uruchomienia na 1000 metrów, z bilansem torped jest spalanym w Inchmarnock Waters. Torpedy wymagane dla dowódców Submarine golfowe, wcześniej znany jako COQC, były dostarczane wyłącznie z RNTR Arrochar.


W latach zaawansowana technologia torped takze sie zmieniala. Dzisiejsze zaawansowane torpedy są wymagane do pracy w znacznie większej głębokości wody i są w stanie kierując do ich celu. Jak Górnego Loch Long nie może już zapewnić typ hydrograficznej środowiska niezbędnego do przetestowania tej broni Zakres został zwolnieni. RNTF Arrochar przestał wreszcie pracę torpedowy na 30 listopada 1986 roku, w ostatnim jego obowiązków przechodzących do RNAD Coulport. Peter Gagg, inspektor w Coulport oficjalnie zamknął magazyn na 19 grudnia 1986.
Nie ma jak to jechac przed siebie i natafic na cos tajnego!

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.