Tuesday, 28 April 2015

Urocze miasteczko i palac w Falkland

Palac w Falkland w Szkocji to byla rezydencja krolow Szkocji w Hrabstwie Fife. W sredniowieczu palac byl typowym zamkiem. Rodzina krolewska odkupila zamek od klanu MacDuff.
W 1402 roku zamek byl krwawa scena rozgrywek rodzinnych. Brat krola Roberta III, Robert Stewart 1, ksiaze Albany, uwiezil w nim nastepce tronu Dawida Stewarta, ksiecia Rothesay. Ksiaze Dawid nie doczekal sie uwolnnienia. Zmarl z glodu. W latach 1501/ 1541 krolowie Jakub IV i Jakub V przebudowali palac. Od teraz byl juz neorenesansowy. Od tego tez momentu palac stal sie miejscem wypoczynku. Nic nie zmienilo sie podczas unii personalnej. Palac chetnie odwiedzali Jakub I, Charles I i Charles II. Oliver Cromwell dokonal zniszczenia palacu i po nim przez 200 lat, palac pozostal ruina. Do momentu kiedy to szkocki arystokrata i przemyslowiec John Crichton - Stuart wzniosla nowa budowle. Bylo to w roku 1887. Czesc palacu jest rekonstruowana. Czesc dziedzinca jest pozostawiona sama sobie. Od roku 1952 markiz Bute potomek wyzej wymienionego Johna, przekazal palac zarzadowi National Trust of Scotland, ktora to jest organizacja pozarzadowa. Zajmuje sie ochrona najcenniejszych zabytkow. W palacu odbywa sie szereg imprez tematycznych oraz komerycjnych. Dziala mila kawiarnia i sklepik z pamiatkami. Do tego kilka lawek na patio i plac z szachami. 


Szklarnia z pelargoniami juz w pelni kwitnacymi.


Miasteczko Falkland leży u podnóża góry East Lomond. Gora lysa i majestatyczna. Widac ja z kazdej strony. Miasteczko zawiera to co jest najpotrzebniejsze. Domy, mieszkania, kilka uroczych sklepikow, dwie knajpy, restauracje, kosciol, urocza fontanne na srodku tuz obok palacu. Miasteczko falkland jest tak sliczne, ze ciocia zupelnie stracila glowe na jego punkcie.
Podczas II wojny światowej okolice Falkland stanowiły doskonałe miejsce służące do ćwiczeń w strzelaniu dla naszych żołnierzy z 3 go Spadochronowego Batalionu Strzelców. Tu również ćwiczyli żołnierze ze Spadochronowej Szkoły Podchorążych.Powyzej ogrod z ziolami

Basen z liliami, jako glowna atrakcja ogronu palacowego.

To juz wejsice do krolewskiego kortu tenisowego. Najstarszego w UK. Srodek z kortem i recepcja wyjasniajaca reguly gry znaczaco odbiegajacych od dzisiejszych standardow. Kort podzielony na linie. Nawierzchnia z plyt. Odgrodzona murami i sala do publiki. W scianach zewnetrznych otowry. Jesli sie trafilo w nie i pilka wyleciala za bopisko liczono dodatkowy punkt. Sama zas gra to dzisiejsze pomieszanie squasha i tenisa. Rakiety znacznie mniejsze i bardziej ciezsze niz te, ktore znamy.


Brama glowna i kartusze.

Z zewnatrz rusztowania, swiadczace o ciaglej opiece nad zabytkiem.
Widok palacu od styrony zewnwtrznego ogrodu i zagajnika.
Palac podzielony jest na dwie czesci. jedna z wejsciem, kilkoma komnatami, hala, korytarzem i kaplica. natomiast do komnaty krola i krolowej wchodzi sie osobno. przejscie przez hale glowna.

Wejscie glowne od strony miasta.Ogrod widziany ze wschodu
Taras, widok na zachod, miejsce na szachy i ogrod.
Koladka- rybka
W latach 1941-1944 w kaplicy Pałacu były odprawiane nabożeństwa żołnierskie. Celebrował je kapelan batalionu Ojciec Hubert Misiuda, który zginął śmiercią bohaterską w wodach Renu, pod Arhnem.
Podczas gdy dowódcą 3 Spadochronowego Batalionu Strzelców był mjr dypl. Antoni Rawicz-Szczebro narodził się pomysł ofiarowania szczególnej pamiątki o charakterze narodowym mieszkańcom miasteczka. Autorem relikwii jest ppor. Albin Bratek. Jest to replika Matki Boskiej Ostrobramskiej. Obraz jest wielkości 1,30 m na 70 cm, jest to metaloplastyka, na desce, obitej skóra koloru czerwieni kardynalskiej z tłoczonymi motywami orłów Jagiellońskich. Płaszcz Matki Boskiej jest z polerowanego mosiądzu, kutego celem dokładnego oddania motywów kwiatowych. Twarz Madonny pomalowana jest z użyciem pokostu i stąd po wielu latach ciągle sprawia wrażenie jasnej i świeżej mimo upływu czasu.
Rama obrazu wykonana z miedzi, półksiężyc ze stali, a promienie okalające głowę Madonny z białego metalu, orzeł ze stopu białych metali. 24 czerwca 1944 roku odbyło się oficjalne poświęcenie obrazu przez ojca Misiurę. Uroczystość była kameralna, brali w niej udział polscy żołnierze oraz przedstawiciele miejscowej społeczności katolickiej. Oficjalny akt oddający ikonę w wieczne władanie kaplicy jest oprawiony i znajduje się w zakrystii.  23 września 1973 roku miała miejsce uroczysta msza poświęcona rededykacji odrestaurowanego obrazu.

Matka Boska Ostrobramska, autorstwa Albina Bratka z 2-go legionu spadochroniarzy polskich stacjonujacych w Falkland. Votum zawierzenia Marii Panny zostal zrobiony z okladziny do maszyn do pisania, muszli i puszek po konserwach miesnych zebranych ze skladek wsrod zolnierzy. 
Podpis pod obrazem brzmi:

We the Polish Paratroops of the 3rd Battalion offer to you, the People
of Falkland a picture of Our Lady of OSTRABRAMA in souvenir of our stay 
in Falkland and as a token of gratitude for all your kindness you have 
shown us when stationed amongst you. This picture must be kept for ever
in the chapel of Falkland’s Palace.

May it cement the friendship of both our Nations.


FALKLAND A. D. 1944


Podczas drugiej wojny swiatowej w kapilicy odbywaly sie wylacznie msze po lacinie. Polski ksiadz odprawiajacy msze zmienil ten obrzadek dopiero od roku 1964. Wtedy to msze odprawiano po angielsku.
W tym tez czasie, parafia mila dwoch ksiezy. Ojca McLaughlina i ojca McGrath`a. Oboje tez wspamagali polskich zolnierzy nie tylko duchowo. Zorganizowali dla nich grupy taneczne i orkiestre.
Kult Maryi Ostrobramskiej został spopularyzowany po wydaniu poematu Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Podmiot liryczny w inwokacji utworu kieruje słowa do Matki Boskiej Ostrobramskiej, prosząc ją o łaskę powrotu emigrantów do Polski:
Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem, [...]
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
— Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga I, inwokacja, w. 5–8, 13
WikipediaUdostepniona dla turystow czesc palacowa nie nastrecza trudnosci do zwiedzania. jest milo, krotko i na temat. Palac to prawdziwa perelka renesansowa. Swieetnie zachowana. Wnetrza zachwycaja dbaloscia o szczegoly. Zdobnictwo z XVI wieku. Hol prowadzacy do krolewskiej biblioteki zachwyca oryginalnymi arrasami na scianach.  Do tego meble i obrazy dopelniaja przepychu tamtych czasow.

Komnata krolowej marii. prawdziwa komnata zostala zniszczona. pokoj zrealizowano z dawnej przebieralni.
Szata Marii i spiacy jej straznik

Zegar sloneczny po zachodniej stronie ogrodu.Impresja czarno -  biala.No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.