Wednesday, 17 June 2015

loch lomond i wyjatkowo zimne lato


Loch Lomond to drugie po Loch Ness najwieksze jezioro w Szkocji. Ciagnie sie przez 39 km a szerokosc jeziora dochodzi czasem do 8 km. Zbiornik dysponuje wieloma wyspami. Takimi jak najwieksza Inchmurrin na ktorej podobno wystepuja male kangury Walabia.


Loch Lomond to umowna granica miedzy hrabstwami Stirlingshire i Dumbartonshire oraz Stirling, Agryl and Bute. Poludniowy brzeg siega az Glashu. Loch Lomond to pzede wszystkim parki, lasy i zielen. Loch Lomond and the Trossachs National Park uwielbiany przez turystow, kajakarzy, plywakow i ciocie. Nad wschodnim brzegiem widac Ben Lomond 974 m n.p.m a na poludnie wznosi sie szczyt Munros dochodzacy do 914 m n.p.m. Miejsce to zajelo 6 miejsce w plebiscycie na najpiekniejszy cud natury w Wielkiej Brytfannie. 

Znany angielski podróżnik i pisarz, H. V. Morton, opisał wyspy na Loch Lomond w następujący sposób:
What a large part of Loch Lomond's beauty is due to its islands, those beautiful green tangled islands, that lie like jewels upon its surface.
(Ileż piękna Loch Lomond zawdzięcza swoim wyspom, tym pięknym zielonym wyspom, które pokrywają niczym klejnoty jego powierzchnię.)


Jezioro stanowi centralny motyw popularnej piosenki zatytułowanej The Bonnie Banks O' Loch Lomond (lub po prostu Loch Lomond), która po raz pierwszy została opublikowana około 1841 roku. Chociaż jej prawdziwy autor pozostaje nieznany, wielu uważa, że mógł nim być szkocki żołnierz, który dostawszy się do niewoli wroga, oczekiwał wykonania wyroku śmierci. W swoim ostatnim liście do rodziny zawarł tę właśnie piosenkę – wspomina w niej swoje rodzinne strony i wyraża ogromną tęsknotę za domem.

Inna legenda głosi, że Loch Lomond została napisana podczas drugiego powstania jakobickiego, a jej twórcą był jeden ze szkockich żołnierzy wycofujących się z Anglii w latach 1745-46. Jeden z wersów piosenki (Oh, ye'll tak' the high road, and I'll tak' the low road) nawiązuje do celtyckich wierzeń, zgodnie z którymi dusza człowieka, który zmarł z dala od swojej ojczyzny, zostanie do niej ponownie sprowadzona przez dobre duchy doliną (tzw. low road).
Rozgłośnia radiowa National Public Radio wspomina dodatkowo w jednej ze swoich audycji, iż podczas procesów schwytanych powstańców, ich rodziny przybywały do Londynu pieszo. Rebelianci zostali straceni.

  • Szkocka whisky marki „Loch Lomond” to ulubiony napój psa Milusia i kapitana Baryłki, bohaterów słynnej serii komiksowej pt. Przygody Tintina. Podczas gdy komiks opisuje postacie i wydarzenia całkowicie zmyślone, destylarnia Loch Lomond istnieje naprawdę. Smak whisky „Loch Lomond” docenił też inny bohater komiksów, dr Sydney Krukowski z Dykes to Watch Out For.
  • Luss, miasteczko znajdujące się na zachodnim brzegu Loch Lomond, posłużyło jako plan zdjęciowy dla szkockiej opery mydlanej Take the High Road. Na potrzeby serialu miasteczko otrzymało fikcyjną nazwę Glendarroch, a samo jezioro – Loch Darroch.
  • Luss wraz z pobliskimi wysepkami stało się również miejscem akcji pierwszej powieści E. J. Oxenham, opublikowanej w 1907 roku Goblin Island (Wyspy Goblinów). W książce Oxenham miasteczko funkcjonowało pod nazwą Lios.
  • Loch Lomond jest wymienione na początku piosenki Almost Like Being In Love. Utwór pochodzi z musicalu pt. Brigadoon autorstwa Alana Jaya Lernera i Fredericka Loewe.
  • Wersja Loch Lomond w wykonaniu grupy The Borderers uchodzi za niezwykle popularną wśród australijskich fanów muzyki celtyckiej i folkowej.
  • Loch Lomond pojawiło się też w słuchowisku radiowym pt. The Goon Show. W odcinku zatytułowanym The Treasure in the Lake (Skarb w jeziorze) Grytpype-Thynne i Moriarty namawiają Neddy’ego Seagoona, aby wypił całą wodę z jeziora. W taki oto sposób planują dostać się do skarbu z hiszpańskiego galeonu, który rzekomo spoczywa na dnie Loch Lomond.
  • Piosenka tytulowa Wax & Wire
korzystalam z https://pl.wikipedia.org/wiki/Loch_Lomond

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.