Tuesday, 27 January 2015

miasto honoru

Zupelnie przypadkiem jednego dnia dwie produkcje polskie. Miasto 44 i serial Czas Honoru. Na pierwszy film czekalam z niecierpliwoscia a Time of Honor pokazywano na szkockiej telewizji. Czula sie ciocia troche zdezorientowana tym, ze mowia po polsku w tej telewizorni. Film Miasto 44 to luzna wg cioci interpretacja Powstania Warszwskiego. Zas Czas Honoru to juz kontynuacja heroicznych postaci i walecznosci dzieci Warszawy. Kontynuacja z cyklu Kolumbowie. Z tym, ze Czas to produkcja miedzynarodowa i silny nacisk od razu kladziony jest na zrzut Cichociemnych nad Polske.


Miasto 44, mlodego rezysera jana Komasy, przeznaczona jest do mlodych uzytkownikow komputerow. Wiec po komiksach i grach komputerowych, przyszla pora na rabanke kinowa. mamy gwalty, rozboje, sluby rownoczesnie z pogrzebami, muzyke techno, ujecia z Matrixa, krwawe porachunki i niehonorowe zagrania. Komasa nie mitologizuje powstania. Krwawa miazga jest przyjeta dla gimnazjalistow dla weteranow powstania juz nie. Ci, maja zal do rezysera, ze za duzo przeklec i nigdy nie mogli by pomyslec o kochaniu sie wsrod zgliszczy! tak na prawde to nie sadze tak i znam reguly mlodosci i krew nie woda a majtki nie pokrzywy. Nie mowie, ze kochano sie nalogowo ale czemus te szybkie sluby chyba sluzyly i jak sie tu nie pokochac gdy ma sie przed soba moze dzien zycia?
Wreszcie mamy, pokazane sceny egzekucji, samobojstwa i krwawy deszcz kawalkow rozrzarpanych cial. Oczywiscie mozna sie przyczepic, ze to Quentin Tarantino i za duzo zapozyczen ale w jednym sie zgodze. Ze zakochanych kule sie nie imaja. Scena zblizenia glownych bohaterow jest bardzo sugestywna i nie dopatruje sie tu udziwnienia. Jestem przygotowana na zmiany klimatu i owszem zdziwilam sie, ze leci piosenka Czeslawa Niemena - Dziwny jest ten swiat ale nie zazenowana.
Ja sie ciesze, ze powstaja takie produkcje by chocby podawac mlodziezy wiedze o historii i to w sposob juz nowoczesny.


Czas Honoru, serie 5 nigdy nie ogladalam, jestem zatem po pierwszym odcinku i na razie jest dobrze. Czytam, ze bedzie cukierkowato i raczej jest bo Cichociemni to sznyt londynski i bardzo, wypasiony. Czy bedzie tak dalej? Nie mam pojecia. Co najwazniejsze po publikacji w bibicowni pora na daleka polnoc. Szkocyje- by uswiadomic, ze Polacy ze szkolen w Perth nie tylko porywali owce i ja zjadali i rowery, krore porzucali ale takze i Ci, ktorzy sie do czegos nadawali.
Tego dowiadujemy sie z Wikipedii na temat Czasu Honoru.

Osią fabuły serialu jest historia żołnierzy Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej/Delegatury Sił Zbrojnych– powszechnie określanych jako cichociemni[1]. Serial inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii szkolenia, by wrócić do okupowanej przez Niemców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Serial porusza też zmagania niemieckiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry oraz nazistowskiej służby bezpieczeństwa Reichsführera SS (SD), a także tajnej policji państwowej (Gestapo) z Oddziałem II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej oraz infiltrację ZWZ/AK przez niemieckie służby wywiadowcze (Abwehra i SD). Dodatkowo zaznaczona jest działalność sowieckiego wywiadu wojskowego GRU i sowieckich organówNKWD.
Do 2014 powstało sześć 13-odcinkowych serii oraz jedna 12-odcinkowa. Akcja serii I, II i III rozgrywa się wiosną, latem i jesienią 1941 roku[2][3]. Akcja serii IV toczy się od kwietnia do czerwca 1944 roku. Miejscem akcji jest Warszawa, w tym getto warszawskie, a także tereny Generalnego Gubernatorstwa,AngliiWłoch i III Rzeszy. Akcja serii V toczy się w końcowym okresie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, od kwietnia do lipca 1945 roku na terenie Polski Ludowej oraz Czechosłowacji i Niemiec Zachodnich w strefie amerykańskiej podczas okupacji alianckiej. Akcja VI serii toczy się nadal w Polsce, a ponadto w Monachium i Londynie. Akcja w seriach od I do VI stanowi chronologiczny rozwój fabuły. Taka prawidłowość została zmieniona w serii VII, która w zamierzeniu ukazuje wydarzenia z powstania warszawskiego w 1944[4].
Tak czy inaczej i Czas Honoru i Miasto 44 polecam.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.