Tuesday 16 February 2016

z kulturka, filmowo/ komisja d/s Dzialalnosci Wywrotowej.



BAFTA Awards! Nagrody brytyjskiego przemyslu filmowego  rozdane. 
Najlepszym filmem byl The Revenant w rezyserii Alejandro Gonzaleza Inarritu. Leon dostal pierwsza nagrode BAFTA za role meska. Zjawa dostal takze za zdjecia Emmanuela Lubezkiego. W sumie piec statuetek bo i dzwiek w filmie doceniono.
Najlepsza aktorka Brie Laeson za Room. Nie ogladalam wiec sie nie wypowiem. Natomisat drugoplanowe nagrody meskie dla marka Rylance za Bridge of Spies- No dobra niech bedzie. Natomiast statuetka dla  Kate Winslet za Steve Jobsa trafila w odpowiednie rece.
Najlepszy film brytyjski to Brooklyn. I zgadzam sie w zupelnosci z jury.
Spotlight wygral za najlepszy scenariusz oryginalny. Brawo.
Najlepszy scenariusz adoptowany to The Big Short. Yesss.
Wschodzaca gwiazda kina brytyjskiego to John Boyega za Star Warsy. Porazka!!!!
Honorowy czlonek Brytyjskiej Akademii zostal Sidney Poitier. Brawo.
Najlepsza muzyka Ennio Morricone za  The Hateful Eight. Morricone tak, film nie!
Najlepsze efekty tez Star Warsy. No sie nie dziwie.
Uznaje sie, ze nagrody BAFTA to takie male Oscary. Te odbeda sie 28 lutego w LA.
Kochani, nie czesto zdarzylo mi sie siedziec jak na szpilkach i rozmyslac i trafiac. Kto teraz dostanie nagrode. Wielkim rozczarowaniem bylo Carol i Danish Girl. Zero statuetek. Smuteczek i to wielki.
Ha i tu wielka dobra niespodzianka. Nominowany za glowna role meska byl Brian Cranston. Aktor znany mi z Breaking Bad. Serial, znany cioci ale nie dokonczony. 
I tu sie zdziwicie. Brian Cranston skradl mi serce!!!!
Tuz  na wybrzmieniu ciocia ogladala TRUMBO. Tam Brian Cranston szaleje. Historia prawdziwa Daltona Trumbo. Scenarzysty Hollywood, ktory w latach 30 XX wieku, byl najlepiej oplacanym scenarzysta w srodowisku filmowcow. W latach 40, XX wieku. Nasz bohater trafil na tzw. czarna liste Hollywood. Stalo to sie po przesluchaniach przed komisja senatora Josepha McCarthy`ego. Nie chcial przyznac sie do tego, czy jest komunista czy nie jest? Przez lata walczyl z amerykanskim rzadem i srodowiskiem filmowym o dobre imie. Nie byl sam. Ofiar makkartyzmu bylo wielku. Strajki scenarzystow, a aktorzy tacy jak John Wayne szczekali przeciwko nim.
Komisja jak i wiele klamala. Ofiary byly przesladowane. Szukano mlota na czarownice. Przekrety za prawdziwosc swojej ojczyzny i ile amerykanskosci w amerykanskiej duszy. Honor, Bog i prawda!
Nie wazne, ze za poglady idzie sie siedziec. Tak jak Trumbo. Wazne, ze trzeba ukrac ... komunistow. Trzeba powiesic ich zamiast lisci na drzewie. Ogolnie mniej niz zero sa. Tacy zdrajcy ojczyzny. Szpiedzy i szkodnicy demokracji.
Znacie to skads???
Nie to obejrzyjcie TRUMBO. Moze to wyjasni Wam pojecie ...KOMISJI...Sledczej!

Historia jednak czasem jest sprawiedliwa. Wszystko konczy sie dobrze. Dalton Trumbo dostaje dwa Oscary w koncowce swojego zywotu.
Zlamano czlowieka ale nie zniszczono.


Prawda Was wyzwoli


Znow hameryka. Znow komisja. Znow afera. Znow demokracja, ktorej swiat powinien docenic. Mowa o filmie Truth. Prawda. Prawda wyszla na jaw. Ale komisja zwolnila dla przykladu dziennikarke. Nikogo wiecej nie ukarano. Prezydent Dzordz Dabllju nadal rzadzil. Afera miala miejsce w 2004 roku i nazywala sie Rathergate. Wyplynela w programie Dana Rathera (Robert Redford), 60 minutes w stacji CBS. Dziennikarka byla Mary Maples tu grana przez genialnie zimna Cate Blanchett. 
Dziennikarze wspomnianej stacji mieli dostep do dokumentow w ktorych to przedstawial sie obraz prezydenta Georga W. Busha jako klamcy. Podobno korzystal z uprzywilejowanego statusu w casie swojej sluzby jako pilot Gwardii Narodowej w Teksasie w latach 70- tych XX wieku. Jako przyklad koronny sluzyl fakt nie stawiania sie prezydenta przed obowiazkowa komisja lekarska.
Mlodosc. Ostatni dzien z zycia. Szwajcaria. Niby sanatorium ale luksusowe. Niby szpital, niby hotel. Tu zycie mija kuracjuszom na zabiegach, leczeniu sie, spacerowaniu, jedzeniu, platnej milosci, spiskom i pogaduszkom o niczym. Gdzies ekipa filmowa przygotowuje sie do nakrecenia wspanialego filmu. Gdzies rodzi sie dramat corki jednego z kuracjuszy. Role glowne to Harvey Keitel i Michael Cane. Dwoch gentelmenow, kompletnie zdrowych przedstawia swoja wizje ....Mlodosci.
Zabieram sie za lekture Mlodosci, Paolo Sorrentino. Co przyciaga film...hmmmmm niespodziewana mlodosc Miss Universum, Nieoczekiwana rola Palomy Faith, ktora istnieje tu pod swoim nazwiskiej Palomy Faith i zapewnia, ze nie jest kurwa!
Na koniec totalny pocisk muzyka z filmu Mlodosc. Zespol Z Manchesteru, Retrosettes. Cholernie mocno polecam cala sciezke dzwiekowa Mlodosc.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.