Wednesday 23 March 2016

empatia - precz

Nie zgadzam sie z twierdzeniem, ze stan czytelnictwa spada w spoko koko landzie. Dlaczego? Bo mlodzi sie udzielaja na chociazby lubimyczytac.pl i wielu innych portalach dla czytelnikow. Zas codziennik Fakt.pl donosi, ze 800 tysiecy Polakow czyta regularnie gazetki sklepowe. Najlepsza popularnoscia ciesza sie periodyki wydawane przez Biedronke. 
Co dalej zblizaja sie swieta Wielkiej Nocy. Dla jednych czas religijny dla innych wakacyjny. Dla wierzacych i dla niewierzacych. Dla uczestniczacych, obcokrajowcow i pejsatych. 
Kto chce moze wykorzystac weekend jako zwykly czas albo niezwykly. 
Swietujemy jedno Wiosne! I wolne i moze tradycje tez- bo od niej sie nie ucieknie. Jako ciocia kulturalna i bezstronna mam w zwyczaju zyczyc milego dnia. Milego tygodnia. Milego swieta. Jakie by ono nie bylo. Bezboznym, wolnym i niewolnym. Celebrujacycm swieta i nie. Calkowicie apolitycznie i a zreszta...
Otoz zeby slowo podeprzec czynem. Publikuje wyslane zyczenia:

  • Chodź! Pomalujmy Wielkanoc, pisanki w kolory tęczy. Tchnijmy radość w barwy wiosny w żółty, zielony, niebieski. Chodź! Rozdajmy uśmiechy, empatią twarze ubierzmy. Niech te święta będą piękne i my wszyscy w te święta lepsi







Jeden komentarz moze i zyczenia dotyczyly slowa empatii. By je zamienic i dlaczego wprowadzam taka wesola atmosfere? Drugi komentarz wyracil zupelnie z rownowagi. Czlon pierwszy mojej adwersarki dotyczyl, ze juz rozsiewa tecze, usmiechy itp. Rozumiem, ze swieta tej osoby nie dotycza a na ostatni czlon mych wypocin. Pani zareagowala. Od czego lub o kogo mam byc lepsza?

Hmm. Nie spodziewalam sie takiego tonu i pozegnalam adwersarke bez pozegnan.

Cud, moid, ze pozostali klubowicze rowniez odwazjenili mile pozdrowienia.
Moze oni czytaja ze zrozumieniem. I mozna tak bez napadania na siebie. Mozna, mozna!


Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową co dwa lata, w 2015 r. 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Przyjęty przez rząd w październiku 2015 r. wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020” ma na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Po raz pierwszy realizacja programu będzie oparta na współdziałaniu dwóch Ministerstw: Kultury i Edukacji. Priorytetami programu są m.in. zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych oraz inwestycje w infrastrukturę bibliotek
http://www.lustrobiblioteki.pl/2016/03/63-polakow-nie-czyta-raport-stan.html

Tutaj widze pogorszenie stanem bibliotek. W Edim bylam regularnie w przynajmniej 3 oddzialach. Ostatnio zrobilam rajd po dwoch i jestem zawiedziona. Nie tylko stanem polskich polek. 3 polek wysokosci 1 metra. Najlepszy z pozycji byl Maciej Malenczuk???
Stan z literatury obcojezycznej to kupa Danielle Steel??? 
Pusto i glucho. Pytam obsluge o Carol- Patricii Highsmith. Pani sie mnie pyta czy to polska literatura?/??
Nie, odpowiadam. no jest 1 pozycja na cale miasto (Edi ma chyba ok 900 tysiecy mieszkancow) ale pani, dodala zaraz, ze na zamowienie czeka sie 24 tygodnie.
To odmowilam. Popatrzylam na ten hulajacy wiatr i smutno sie jakos zrobilo. Kiedys publiczne biblioteki pelne byly bezdomnych, dzieci, imigranci, ktorzy grzebali cos w necie i ludzie czekali na wolne stoliki. Taki obraz byl jakies 5 lat temu. Zastraszajace, ze wszystko upada. Wszystko jest w sieci. 
To ja mam patent by biblioteki zrobic wirtualne. Cos jakies book and coffie. Subskrybcja na kawe i ksiazke. Istnieje cos takiego ale to elitarne i niestety trzeba miec i kaze i wynajac biblioteke. Ale pomysl jest!

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.