Wednesday, 31 August 2016

antropocen blogerski

Są dni, kiedy mówię: dość
Żyję chyba sobie sam na złość
Wciąż gram, śpiewam, jem i śpię
Tak naprawdę jednak nie ma mnie


Wciąż jestem obcy
Zupełnie obcy tu - niby wróg
Wciąż jestem obcy
Wciąż bardziej obcy wam
I sobie sam


Ktoś znów wczoraj mówił mi:
Trzeba przecież kochać coś, by żyć
Mieć gdzieś jakiś własny ląd


Choćby o te dziesięć godzin stąd


Dzis Miedzynarodowy Dzien Blogera. Jestescie tam jeszcze czy juz Wam obrzydlam? Jesli nie to powiem Wam, ze narodzilam sie, to co zdarzylo sie 36 lat temu. Mowie o Porozumieniach Sierpniowych. Gdy 700 zakladow stanelo w strajkach. Gdy NSZZ Solidarnosc konczyla gaszac strajki,  zwycieskim korowodem szczesliwosci! Te wydarzenia sa zaklocane. Zakonczono strajki ekip pracujacych w kraju. Obchody zapomniane. Goscie zapraszani na inne uroczystosci. O glownych liderach sie zapomina, klamliwie wymazuje ich z kart historii. Czy to przypadek? Potem narodzila sie Gazeta Wybiorcza. Dzis sad chce jej zakazania pisania??? Media sa zastraszane. O to walczyli i ci, ktorzy byli podobno po jednej stronie barykady. To jakies ogolne szalenstwo przeciez jest?
Quasi prezydent z niby rzadem, niby rzadzi? To jakis ponury jest zart?
Coscie skurwysyny uczynili z tej krainy.
Ma mysli waginalne. Taka odpowiedz wydal konsul MSZ spoko koko kraju??? Obywatelka Indii chciala wize do Polski. Chciala mi.n opowiedziec o sprawie kobiet w Indiach. O calej sprawie poinformowal Centrum Praw Kobiet. Konsul w Bombaju, Leszek Brenda pomylil sie z przekazywaniem informacji. Odmowe uzasadnil wagina. Glodnemu na mysli. 
Ha ciocia tez nie ma czego szukac w spoko koko kraju. Mysle waginalnie przeciez!
W gliwicach 77 lat temu dokonano prowokacji na radiostacje niemiecka. Wojska niemieckie byl przebrane w polskie mundury. Na Krymie dokonuje sie dywersji na wojska rosyjskie??? Takie same komunikaty. Historia sie ponuro powtarza.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zaluje wpuszczenia uchodzcow. Niemcy przygotowuja sie na ataki terytorialne?
Austria nalega na schrony. Szwajcaria nalega na latarki i apteczki. Mocarstwo spoko koko kraju nie bedzie nic robic. No bo kto sie osmieli napasc na cesarstwo polskie!
Mieszkamy w Bardzo Wysokiej Wiezy.
Te same Niemcy w osrodkach dla uchodzcow organizuja obozy pracy. Wyzyskiwania ludzi.
Wielka Brytfanna i francja umywaja rece od dzungli. W Calaise. Ludzie to dzungla?? Dzicy li i na pewno  potwory. Zjedza lasy i gory tez.
Nie mam slow obelgi dla ONZ-tu. Blekitni gwalciciele. Kwatera korupcji tym razem przekupowala rodzine Asada. Konkternie cala rodzine zony Asada. Fundusze humanitarne 13 mld dolarow poszlo jak psu w d. Miano wspierac projekty humanitarne. Zachod ma na sumieniu to co sam sobie zrobil!
Powstala nowa epoka wywolana przez dzialania czlowieka.

Międzynarodowa grupa robocza utworzona do zbadania tej kwestii, na 35. Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w RPA stosunkiem głosów 34 "za", przy jednym głosie wstrzymującym się, uznała, że antropocen jest prawdziwy w sensie geologicznym.
Naukowcy przekonują, że wzrost globalnej temperatury, wzrost poziomu mórz, popiół z paliw kopalnych, odpady z tworzyw sztucznych, dramatyczny wzrost erozji, rozprzestrzenianie się po całym świecie wielu gatunków zwierząt oraz cząstki radioaktywne pochodzące z testów bomb atomowych są tymi czynnikami, które przyczyniają się do trwałych zmian zachodzących w skorupie ziemskiej.
Aby zalecenia ogłoszone na Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w RPA weszły w życie, muszą być zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych.
Długoletnie prace ws. nowej epoki
Idea, jakoby świat wkroczył w nową epokę zdefiniowaną przez ludzką aktywność, została po raz pierwszy ogłoszona w 2000 roku przez naukowców Paula Crutzena i Eugene Stoernera.
W 2011 roku, na podstawie porównawczej analizy danych klimatycznych Ziemi, do podobnych wniosków doszedł zespół naukowców z należącego do NASA Goddard Institute for Space Studies w Nowym Jorku.
Kierujący Goddard Institute for Space Studies prof. klimatologii James Hansen stwierdził, że jednym z jej wyznaczników są wyższe średnie temperatury na Ziemi o kilka dziesiątych stopnia, niż najwyższy poziom notowany w holocenie, który rozpoczął się 13 115 lat temu.
Drugim wyznacznikiem są warstwy osadów, zawierające ślady wysokiej technologii człowieka, np. plastiki, trzecim - przekształcanie powierzchni Ziemi na dużych obszarach na skutek działalności człowieka. Hansen zauważył, że ustalenie daty początku nowej epoki jest "kwestią do dyskusji".
Spór o datę
Naukowcy wciąż zastanawiają się, jaka data powinna być wybrana dla tzw. Golden Spike (początek czasu trwania jednostki czasu geologicznego).
Porządkując informacje nt. przeszłości Ziemi, naukowcy dzielą ją na okresy związane z naturalnymi wydarzeniami, np. uderzeniem meteorytu, długotrwałymi erupcjami wulkanów czy przesuwaniem się płyt kontynentów. Obecnie nawet laicy dostrzegają, że aktywność ludzi jest tak intensywna, a jej skutki rozległe, że mówiąc o kształcie naszej planety, nie sposób pominąć wpływu ludzi. Aby nazwać epokę geologiczną związaną z naszą dominacją, powstał właśnie specjalny termin: antropocen (pochodzi od greckiego słowa anthropos - człowiek).
Naukowcy nie są jednak zgodni, kiedy się on zaczyna. Zakładają, że początek epoki muszą wyznaczać takie działania ludzi, których skutki są trwałe, a powstałe zmiany w środowisku (np. w składzie skał, lodowców i osadów na dnie oceanów) - na tyle wyraźne, by można było określić ich ramy czasowe.
Chcąc ustalić, jakie wydarzenia historyczne wyznaczają początek antropocenu, naukowcy z University College London wzięli pod lupę aktywność człowieka w ostatnich 50 tys. lat i jej konsekwencje dla środowiska. Brali pod uwagę czytelność historycznych wydarzeń i trwałość zmian w środowisku.
Ostatecznie wytypowali dwie daty: rok 1610, kiedy pojawiły się globalne konsekwencje podboju Ameryki (sprzed ponad wieku) i rok 1964, związany z testami broni jądrowej i pojawieniem się opadu promieniotwórczego.
Zdaniem naukowców UCL więcej racji przemawia za uznaniem za początek antropocenu roku 1610.
Przybycie Europejczyków do Ameryk w 1492 r. i następujący po tym wzmożony handel spowodował przenoszenie między kontynentami mnóstwa gatunków, co dało początek globalnej reorganizacji życia na Ziemi. Taka gwałtowna i wciąż się powtarzająca wymianagatunków pomiędzy kontynentami były czymś nowym w historii Ziemi - zaznaczają.
Przekonują też, że symboliczne połączenie obu półkul jest wydarzeniem bardzo jednoznacznym, z którym wpływ człowieka na Błękitną Planetę stał się naprawdę globalny i pchnął ją na nowy tor. Pierwsze skamieniałe pyłki kukurydzy, gatunku północnoamerykańskiego, pojawiają się w morzach europejskich w osadach powstałych około roku 1600 (później stają się stałym elementem tych osadów). Taka nieodwracalna wymiana gatunków pozwala ustalić datę początku epoki.
Naukowcy wskazują też, że w 1610 r. w atmosferze Ziemi spadło stężenie dwutlenku węgla. Zmiana ta zapisała się w pęcherzykach powietrza, uwięzionych w wiekowych lodowcach Antarktydy.
Była to bezpośrednia konsekwencja pojawienia się w Ameryce ludzi z Europy - dowodzą badacze. Kolonizacja Nowego Świata oznaczała śmierć ok. 50 mln Indian, z których duża część w ciągu kilku dekad XVI w. zmarła na ospę. Jako że większość z nich była rolnikami, nagły brak tych ludzi oznaczał zmianę w krajobrazie Ameryki Łacińskiej: powrót lasów i innego rodzaju naturalnej roślinności, intensywnie wiążącej CO2 z atmosfery.
Autorzy publikacji rozważali też uznanie za początek antropocenu roku 1964, kiedy po serii testów broni jądrowej zwiększył się promieniotwórczy opad. Ślad tych wydarzeń również można odczytać z warstw geologicznych, a naukowcy dodają, że duży był również wpływ człowieka na Ziemię po latach 60. XX w. Aby datę pierwszego testu jądrowego uznać za datę rozpoczęcia antropocenu, zaproponowali w styczniu naukowcy z zespołu dr. Jana Zalasiewicza i prof. Marka Williamsa z Wydziału Geologii na University of Leicester, publikujący w "Quaternary International".
http://www.tekstowo.pl/piosenka,lady_pank,wciaz_bardziej_obcy.html

Co dzis widze pomyslnego. Kinga Preiss ma dzis urodziny. Wczoraj obchodzila je Kasia Nosowska.
Pojedzmy do lasu, do gor! Tam jeszcze jest zielono!


Jeszcze bedzie przepieknie, jeszcze bedzie normalnie!

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.