Thursday, 10 November 2016

historia alternatywna
— "Walczmy o lepszy świat, przyzwoity świat, który każdemu da szansę na pracę, który da przyszłość młodym, bezpieczeństwo starszym!” Dzięki takim obietnicom dyktatorzy doszli do władzy. Lecz kłamali! Nie wypełnili swych obietnic i nigdy ich nie dotrzymają — wrzeszczał ponad pół wieku temu Charlie Chaplin w "Dyktatorze”. Przemowa wielkiego komika w filmie nigdy nie była bardziej aktualna.

Media, nigdy nnie byly tak silne jak teraz. Hitlera wynioslo radio. Terazniejszych Idi Aminow, Asadow, Hussainow, Wilderow, Orbanow, Putinow, Trumpow. Mechanizmy manipulacji. Strach przed wszystkim. Dzielenie na lepszych i gorszych. Na biale kolnierzyki na rednecki. Belkot, krzyk, by tylko zapelnic sale pospolstwem, warcholstwem. By tylko wawitowac i tesknic do tych wielkich piastowskich Polsk, do tych Ameryk. Do tej uludy wielkosci, manii glupoty. Do tych pieknych didaskalii.
Dykatorzy sa nieodpowiedzialni, los zalezy od ich kaprysu. Batiuszka wezwal 19 ambasadorow i nakazal pragmatyzm i wspolprace. Hameryka ma swoj KOD. Za to bardziej niebezpieczny. Bardzo grozacy wojnna domowa. Polska dopiero raczkuje w wojnach domowych. Polakom jest przykro. 
Na wsi to sie mawia. Jak byk nasra do studni, to ani woda ani gnojowica!
To jest przykro. Hameryka ma za soba wojne domowa. Hiszpania i Ukraina. Polska jeszcze jej nie doczekala. Co nie znaczy, ze Slask nie walczy z Polska. Malopolska wiecznie ma zatargi z Mazowieckiem a Kaszebi sa osobna nacja. 
Wybaczmy bo zabory. Rozdarcie i podzielenie. Stany byly i sa na pol. 
Co nas ratuje przed katastrofa> Chyba idealizm. Dyktatora sam Hitler, podobno ogladal dwa razy. Raz z ciekawosci. Moze zrozumial albo byl na tyle glupi, zeby nic nie zrozumiec?
Jest taka scena w Czlowieku z Wysokiego Zamku, Philipa Dicka. Taka historia alternatywna. Dyktator zbiera wszystkie filmy i je konfiskuje. Dlaczego? Zeby ludzie nawet nie mieli obrazu dobrego dyktatora, ktorego zawiodla demokracja?


CHARLIE CHAPLIN
Nie chcemy nienawidzić i sobą pogardzać. Na tym świecie wystarczy miejsca dla każdego. Ziemia jest bogata i może wyżywić wszystkich. Nasze życie jest przepełnione wolnością i szczęściem. Ale zgubiliśmy drogę. Chciwość zatruła nasze dusze, wzniosła mury nienawiści, zadała cierpienie, rozlała wiele krwi. (…) Źródłem naszego nieszczęścia jest chciwość, zgorzkniałość tych, co boją się rozwoju humanizmu. Nienawiść przeminie, dyktatorzy umrą. Władza, którą odebrali ludziom, zostanie im zwrócona.
"Dyktator"
CHARLIE CHAPLIN
Walczmy o spełnienie tych obietnic, walczmy o wyzwolenie świata! Wypędźmy z serc bariery narodowe, wypędźmy chciwość, nienawiść i brak tolerancji. Walczmy o mądry świat, w którym nauka i postęp dadzą nam wszystkim szczęście.
"Dyktator"
Prawde mozna dostrzec tylko w zmienionym stanie swiadomosci. Zna ja pan Tagomi i Yijing ale tylko Juliana jest sklonna uwierzyc, ze swiat, w ktorym zyje, nie jest prawdziwy!
korzystalam z:


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.