Wednesday, 2 November 2011

lubicie to swieto?

Día de los Muertos - Dzień Święta Zmarłych - najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Na tradycję tego święta składają się wątki katolickie i prekolumbijskie. Día de los Muertos tradycyjnie obchodzi się 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych (Todos los Santos) i Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos). W kulturze meksykańskiej Dzień Zmarłych jest radosny, bowiem powszechna jest wiara, że dusze zmarłych powracają w tym dniu na ziemię i uczestniczą wraz z żyjącymi we wspólnej uczcie. Wędrującym duszom drogę z zaświatów do domu wyznaczają świece, kwiaty aksamitek i kadzidła - swoiste drogowskazy. Bogato dekorowane ołtarze na cześć tych, którzy odeszli są nieodłączną częścią meksykańskiego rytuału Święta Zmarłych. Pierwszy listopada to dzień kiedy wspomina się zmarłe dzieci. Na ołtarzach, ustawia się świeczki, ich zdjęcia, ulubione słodycze, zabawki – wszystko to co lubiły za życia. Drugiego listopada wspomina się zmarłych dorosłych. Tego dnia obok wizerunku zmarłego, na ołtarzach pojawiają się są świece, kadzidło, jego ulubione potrawy, słodycze, papierosy, tequila. Ołtarze dodatkowo dekorowane są czaszkami z czekolady, cukru i mnóstwem kwiatów.W meksykańskim kalendarzu. Día de los Muertos to jedno z najważniejszych świąt. W przeciwieństwie do polskiego, obchodzonego w smutku i zadumie, jest czasem zabaw, w których biorą udział wszyscy członkowie rodziny. 
W poniedzialek odwiedzilysmy sklep meksykanski, zakupilysmy swiece na ktora polowalam juz dlugo. Okazja przednia.
 Dziady nasze, swieca nie nasza choc plomien i blask towarzyszyl nam przez wieczor. Zawsze powtarzam, ze nalezy sie modlic w dwoch intencjach. Za zmarlych i o dobra nasza smierc. Poniedzilalek spedzilysmy na gadce szmatce. Wczoraj zas na ucztowaniu w knajpie. Czyli Panu Bogu swieczka a diablu... wiadomo
Brakowalo tylko tequli.
Jaka to jest glupia przewrotnosc losu. Ludzie umieraja jadac odwiedzic groby swych bliskich?absurd czy wyrownywanie strat tam na gorze albo moze kierowcy chca sie szybciej spotkac z umarlymi??
Na pamiec o zmarlych jest caly rok dlatego nie swietuje Swiata Zmarlych ja sietuje Dzien Wszystkich Swietych. Dzien Imienin Wszystkich Swietych czyli... wypijmy za wszystkich)

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.