Tuesday, 15 November 2011

uuf dobrze, ze to lesby omija


Uprawiając seks możesz stracić pamięć


Zach
09.11.2011 aktualizacja: 2011-11-15 20:09
A A A Drukuj
Rzadko, bo tylko pięciu osobom na 100 tys. może się to przytrafić, ale medycyna odnotowuje takie przypadki.
  
Przypadek 54 letniej kobiety, która z objawami amnezji trafiła do szpitala w Georgetown w USA, opisuje skierowany do lekarzy magazyn The Journal of Emergency Medicine.

Ostatnią rzeczą, jaką opisywana kobieta była w stanie sobie przypomnieć był seks z mężem. Po badaniu, stwierdzono u niej niezwykle rzadką przejściową amnezję globalną, czyli gwałtowny, tymczasowy zanik pamięci. Naukowcy komentują, to zdarzenie jako nie zagrażające zdrowiu, którego efekty mijają w ciągu kilku godzin. Jednak nie znane są jego przyczyny. Wiadomo, że ten rodzaj amnezji może powodować wysiłek fizyczny, seks oraz co ciekawe defekacja. Chwilowa utrata pamięci najczęściej dotyka osoby w wieku od 50 do 60 lat i jest to zawsze pojedynczy epizod.


Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii głosi, że "seksualna" amnezja jest wynikiem nieprawidłowego działania zastawek w żyłach szyjnych. Podczas badania przeprowadzonego w 2010 roku na 142 osobach, które doświadczyły przejściowej amnezji globalnej. Po badaniach okazało się, że 80 proc uczestników eksperymentu cierpi na niewydolność zastawek żylnych szyi. Wysiłek fizyczny, seks lub defekacja podnoszą ciśnienie w jamie brzusznej, co przy wadliwie działających zastawkach żylnych szyi może spowodować chwilowe niedotlenienie części mózgu, odpowiedzialnej za pamięć.

Opisana przez magazyn 54letnia kobieta, opuszczając izbę przyjęć prawie całkowicie odzyskała pamięć, a badania tomograficzne nie wykazały u niej żadnych uszkodzeń mózgu.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.