Friday, 14 September 2012

kazdy jest tapicerem swojego losu

Oglaszam kazdy piatek dniem Dobrych Wiadomosci. Na poczatek to, ze ciocia ma wolne! Drugie, ze jutro sobota! I ze czytaja ciocie coraz to nowe rzesze fanow. No dziekuje Wam. Moje swiatlo Was grzeje i rozswietla Wasze umysly. Trzymajcie z ciocia to Was oczy gdzies zawsze poniasa!
Z prasy to zaciekawila mnie pewna notka a raczej kilka. Pierwsza z nich to.
Polacy są przekonani, że w mediach najlepiej sprzedaje się to, co złe, tragiczne. Bo dobre wiadomości nie budzą takich emocji, nie przyciągają uwagi. Dlaczego nie cieszy nas na przykład, że rośnie populacja kozic górskich?
"Nie przypominam sobie", "na emeryturze nie ma dobrych wiadomości", "zaszokowała mnie Pani, nie wiem" - to tylko niektóre z odpowiedzi na proste pytanie, jakie zadała przypadkowym Polakom Katarzyna Błaszczyk.
- Jakie dobre wiadomości otrzymali Państwo ostatnio? -dlaczego to proste zdanie, nastręcza tak wielu trudności?
Dr Aleksandra Piotrowska psycholog wyjaśnia, że w ocenie dobrych i złych wiadomości działa kilka mechanizmów. Jednym z nich jest konieczność wskazywania na sytuacje, które nie przebiegają typowo. - Dobra wiadomość potwierdza, że sprawy idą w naturalny sposób, jak zawsze. Ale kto chciałby słuchać o tym, że dziś Słońce wzeszło? I że jutro ono też wzejdzie? Zaćmienie takie, że nic nie widać - to jest dopiero wiadomość -mówi w reportażu.
W 2001 roku z inicjatywy Salonu 101, którego członkowie chcieli powiedzieć dość "modzie" na sensację i brutalność, ustanowiono w Warszawie nowe święto - Dzień Dobrej Wiadomości obchodzony 8 września.
- To była reakcja na powszechne narzekactwo. W Polsce jest wielka sprzeczność między widokiem tysięcy budowanych domów jednorodzinnych a słowami ludzi podkreślających, że jest drogo, albo nie ma pracy - mówi fotograf Tadeusz Rolke, członek Salonu 101. Jego zdaniem obok tragicznych informacji nie da się przejść obojętnie, ale nie wolno też pozwolić, by jej skutki były jeszcze gorsze.
Czy jest różnica między pokoleniami w odbiorze złych i dobrych wiadomości? Jak segregować informacje, by nie wpływały negatywnie na nasze życie?
Odpowiedz jest jedna. Codziennie czytac ciocie! Ona sie nie myli!
 Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Katarzyny Błaszczyk "Dzien Dobrych wiadomosci: to w Polskim 

Radio to  notka tez z tegoz portalu. 

Jednym z najważniejszych czynników, które powodują, że jesteśmy nieszczęśliwi,są zbyt duże wymagania, które stawiamy sobie i innym - mówił w Trójce dr Bartłomiej Dobroczyński, psycholog.
Dr Bartłomiej Dobroczyński,psycholog z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreśla, że niesłychanie ważnym warunkiem bycia szczęśliwym jest posiadanie grupy przyjaciół, bliskich ludzi. Tak samo ważny jest altruizm, poczucie sensu. Rozmówca Kuby Strzyczkowskiego uważa, że im więcej mamy oczekiwań w stosunku do życia i do innych, tym mniejsza szansa, że będziemy szczęśliwi. –Ponieważ życie jest dynamiczne, nieprzewidywalne. Większość naszych oczekiwań może się nie spełnić. Jeżeli od realizacji celów uzależnimy nasze szczęście, to polegliśmy –przestrzega psycholog.
 Andrzej Poniedzielski,poeta, uważa, że większość naszego życia odbywa się w obszarze pomiędzy szczęściem a nieszczęściem i to właśnie temu obszarowi powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Gość Trójki zwraca uwagę, że człowiek nie ma do końca wpływu na swój los. –Jest taka obiegowa mądrość ludowa: "Każdy jest kowalem swojego losu”. Chciałbym ulżyć kategoryczności tej wypowiedzi i stwierdzić: "Każdy jest tapicerem swojego losu” –mówi.
A wiec ciocia jest Waszym przyjacielem!!!

To jest najfajniejsze kochani. Kampania zdrowego egoizmu!


Wejrzenie w siebie,przebicie się przez lęki, poszukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania prowadzi do spokoju i umiejętności budowania zdrowych, dobrych relacji z innymi, czyli szczęścia - o kampanii społecznej Pozytywnego Egoizmu opowiadają w Trójce jego twórcy.
Pozytywny egoizm = siła kobiety - twierdzą założyciele Projektu Egoistka, ale ten sposób myślenia skierowany jest również do mężczyzn.
- Egoizm nie kojarzy się dobrze. Dlatego staramy się uczyć, że pozytywny egoizm jest sztuką koncentrowania się na sobie, by móc żyć w zgodzie z sobą samym, a w efekcie z innymi -mówią Dagmara i Tomasz Skalscy,twórcy projektu i kampanii Pozytywnego Egoizmu.
Dodanie słowa "pozytywny", które wywodzi się z łacińskiego "positivus", czyli oparty, uzasadniony, pozwala na skupienie się na sobie nie kosztem innych, ale w celu uzdrowienia wielu sfer swojego życia. Taki egoizm nie jest celem, ale środkiem do szczęścia. Jak podkreśla dr Tomasz Skalski bardzo często naszym życiem kierują nawyki, wyuczone przez pokolenia schematy, społeczne oczekiwania albo lęki, a nie własna świadomość.
Badzcie szczesliwymi egoistami!
Kochani to Wam dedykuje! Maria Peszek z nowa plyta nadchodzi. Padam to genialna piosnka.
Bez Ciebie znacze mniej,
 Jestes jedna z rzeczy, ktore sprawia, ze od razu sie naprawiam!
A na jedno Twoje TAk, sie zaczyna swiat.

Dzis urodziny Amy Winhouse. Bosze jak mi Jej brakuje.
No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.