Thursday, 20 June 2013

krwawa mery- raz prosze, koniecznie z pierzem i lodyga selera

http://openscotland.pl/maria-krolowa-szkotow/, nastepny wielki tekst cioci z openscotland. Udaje sie na wystawe, zapraszam i Was)
Do niezwykłego przedsięwzięcia przygotowuje się Muzeum Narodowe w Edynburgu. Od 28 czerwca do 17 listopada trwać będzie wystawa zatytułowana Mary, Queen of Scotland.
Maria Stuart żyła w latach 1542 – 1587. Była królową Szkocji i Anglii, tytularną królową Francji a zarazem najsłynniejszą z dynastii Stuartów. Zasłynęła w historii głównie ze względu na jej tragiczne życie. Uznana za zagrożenie przez Elżbietę I Tudor, protestancką królową Anglii, została ścięta. Nie obyło się przy tym bez komplikacji, bo kat uderzał w szyję Marii trzykrotnie, zanim pozbawił ją życia. Próbując później pokazać tłumowi odciętą głowę, złapał ją za włosy, które okazały się peruką, a sama głowa potoczyła się po podeście.
Biografie Marii Stuart przedstawiają ją często, jako “femme fatale”. “Kraj, w którym ujrzała światło dzienne, w szczególny sposób nadawał się na tło dramatu”…, a „… zła wróżba leżała nad kołyską niemowlęcia płaczącego w ponurych komnatach zamku Linlithgow” Rządy Marii Stuart przypadły na czasy, kiedy do Szkocji powrócił uwolniony z galer John Knox – “ponury fanatyk, umiejący swymi mowami porwać tłumy, wyzwalający w nich najniższe uczucia: złość, nienawiść i strach.
Podobne uczucia wyzwalał w samej władczyni. Kiedy z nim rozmawiała traciła panowanie nad sobą, zwykle wybuchała histerią albo płakała jak małe dziecko. Ponieważ opowiedziała się po stronie katolicyzmu, Knox regularnie w swoich kazaniach “podburzał lud przeciw królowej, posunął się nawet do insynuacji, jakoby miasta, które odwiedziła, zostały przez jej obecność zbrukane…”
Kraj, w którym kwitły intrygi mające na celu osłabienie władzy królewskiej, z krzyżującymi się wpływami angielskimi i francuskimi, gdzie “przyjaźnie i nienawiści były krótkotrwałe, przymierza rozlatywały się po paru tygodniach czy miesiącach, po czym podpisywano nowe “bonds” – skrypty nazwisk osób zawierających kolejne, nietrwałe sprzysiężenie. W rezultacie stan wojny domowej ciągnął się permanentnie…” Feralne małżeństwo z lordem Darnleyem, jego tajemnicza śmierć, dokonany na oczach królowej Marii mord jej sekretarza, porwanie, bunt szlachty, areszt domowy, wreszcie lekkomyślne poparcie spisku przeciwko Elżbiecie I, to elementy żywej i wartkiej akcji, pełnej intrygujących wydarzeń.
Maria Stuart została przedstawiona, jako królowa, która nie miała w sobie bezwzględności i przebiegłości współczesnych jej władczych kobiet. Polegała na swojej urodzie i uroku, a nie na rozumie i zdecydowaniu. Biernie zdawała się na nurt wydarzeń, a gdy wreszcie wzięła swój los we własne ręce, uruchomiła ciąg wypadków, które zaprowadziły ją pod topór. Wśród niewielu zalet wymienia się odwagę i upór. Marię – Elżbieta I określała jako lekkomyślną, na wskroś katolicką. Do tego miłość do Francuzów i Hiszpanów wzmagała drażliwość Elżbiety. Godność i odwaga, z jaką Maria przyjęła wyrok, zachowanie w protestanckim otoczeniu katolicyzmu, a także upokorzenia dzielnie znoszone przez długie lata, kazały potomności zapomnieć o jej wadach i winach, a jej tragiczne dzieje uczyniły z niej jedną z najsławniejszych bohaterek. Stworzona wystawa Muzeum Narodowego Szkocji stanowi jedną w swoim rodzaju możliwość poznania Marii jako najbardziej charyzmatycznej królowej tych ziem. Na wystawie możemy podziwiać wiele przedmiotów prywatnych Marii. Jednym z takich okazów jest medalion w kształcie serca z portretem Marii. Penicuik Jewels, medalik z relikwiami Marii Stuart. Monety z wizerunkami królowej wybite w roku 1565 na cześć małżeństwa Marii z Henrykiem Lordem Darnleyem, a także kopia grobu Marii, który oryginał znajduje się Opactwie Westminsterskim w Londynie.
Wystawa rzuca światło na życie Marii Stuart jako osoby niezwyklej. Daje pogląd na życie, czasy a przede wszystkim poznajemy niezwykła osobę jaką była Maria Królowa Szkocji.
Mary, Queen of Scots
Gdzie | National Museums Scotland
Kiedy | 28 czerwiec- 17 listopad
Godzina| 10.00- 17.00
Bilety | £9
Tekst | Ela Rygas
Fot | b-womeninamericanhistory17.blogspot
Źródło | Maria Bogucka, Ossolineum, 2009
ach gdyby to mozna bylo pieniadze drukowac, to... zaszalallaby ciocia juz)
Jak co roku w Ingliston odbywa się jedno z najważniejszych świąt szkockich farmerów. Royal Highland Show odbywa się od 1960 roku i zawsze w tym samym terminie 20 – 23 czerwca. Rocznie odwiedza targi 165,000 – 180,000 zwiedzających. Nie brakuje także koronowanych głów i VIP-ów. Impreza obok przedsiębiorców i farmerów chętnie gości zwykłych mieszkańców miast i wsi oraz turystów. Impreza nastawiona jest na promocję rolnictwa i regionu.
Przez cztery dni wystawiać się będą farmerzy, firmy i nie tylko. Wydarzenie gości także liczne degustacje, pokazy orkiestr i stragany z ubiorami i sprzętami gospodarskimi. Oprócz tego w tym roku organizowany będzie Ladies Day Fashion Show i pokazy jeździeckie. Do tego liczne rozrywki dla dzieci oraz pokazy mistrzów kuchni. Do tego niezliczone konkursy na najpiękniejsze zwierzęta domowe. W tym roku samych zwierząt przygotowanych do konkursów będzie 5.000. Co świadczy, że targi rolnicze przybierają na znaczeniu i intensywności. Szeroki wachlarz imprez i zorganizowania czasu wolnego dla każdego łaknącego kontaktu z przyrodą. Do tego możemy uzupełnić spiżarnie i szafę. Royal Highland Show to nie tylko spotkanie w interesach to także wspaniała przygoda ze szkocką kulturą i dziedzictwem narodowym.
Royal Highland Show – Ingliston
Gdzie | Ingliston
Kiedy | 20 – 24 czerwca | Godzina; 07.00 – 20.00, niedziela. 8.30 – 18.30
Bilety | od 22£, w zależności od wydarzenia
Tekst | Ela Rygas
Fot | whatsonscotland.com
My kife

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.