Saturday, 18 January 2014

z kulturka muzycznie

No to chwila na relax i to permamentny. Zmozona znow ciocia w lozku sie znajduje. A tyle imprez przeszlo wokol. A to Pixelki birzdeja mialy a to spotkanie z Katem moglo byc skutek jaki butelkowy. A tu dupa. Moze za tydzien. Moze. Bo tyle sie w miescie dziac bedzie. W muzeum wystawa Mamuty i ich zycie kulturalno- oswiatowe) a to instalacja chinskich wojownikow z racji Chinskiego Nowego Roku i Noc Burnsa czyli  Haggis, neeps and tatties i wszedobylska whisky!


Somalijka, Norwezka, Niemka i Francuska ale inaczej zdominowaly uszy ciocine ostatniego tygodnia. AYO, Imany i Noora to bohaterki mijajacego tygodnia. Mysle, ze sie Wam spodobaja. 


http://www.ayomusic.com/


AYO- Ayo, czyli Joy Olasunmibo Ogunmakin, urodziła się w 1980 r. Niemczech. Dziś mieszka w Paryżu i Nowym Jorku. Jej ojciec jest Nigeryjczykiem, mama rumuńską Cyganką, a dziadek ze strony mamy Cyganem z Polski (panieńskie nazwisko matki to Baranowska).
Nawet moja nauczycielka miała w zwyczaju żartować: 'A ten twój kolor to się nie spiera?'
Dorota Frontczak: Jesteś córką Nigeryjczyka i Cyganki, urodziłaś się w Niemczech, mieszkałaś w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku. W jakim języku myślisz?
Ayo: Czasem po angielsku, czasem po niemiecku. Ostatnio, jak byłam w trasie z moimi francuskimi muzykami, zaczęłam myśleć po francusku. Ale z rodziną rozmawiam głównie po niemiecku. Mieszkam na niemieckiej wsi z chłopakiem i synkiem. Nie jestem fanką dużych miast. Zresztą na wsi łatwiej o owoce i warzywa, a ja jestem wegetarianką. To przedruk z wywiadu jaki udzielila AYO dla Wysokich Obcasow
.http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53581,4448554.html.

Natomiast artystka nie zachwycila mnie pierwszym debiutanckim albumem  Joyful a jedynie singiel promujacy cioci sie podobal. Byl to Down On My Kness. Natomiast jak glupia cioci czekala na trzeci album z czego pochodzila piosenka Fire. Album to Ticket To The World". Materiał został nagrany w Nowym Yorku, we współpracy z Jayem Newlandem - producentem dwóch poprzednich płyt artystki. Pod względem stylistycznym album nawiązuje do muzycznych korzeni Ayo - połączenia folku i soulu z nutką hip-hopu. Składa się z 16 utworów. Oprócz charakterystycznej dla wokalistki brzmień łączących soul, folk, coutntry czy hip-hop na płycie znalazły sie też dwa wyjatkowe covery - "Sunny" z repertuaru Boney M oraz "I Wonder" Rodrigueza, którym Ayo zafascynowala sie po obejrzeniu filmu "Sugarman". 

Imany, po Ayo i Zaz, jest kolejną wokalistką zdobywającą ogromną popularność w spoko koko kraju.
Historia Imany jest zupełnie nieprzeciętna, tak zresztą jak jej muzyka. Wszystko zaczęło się 3 lata temu, kiedy nieznana nikomu, wyjątkowej urody dziewczyna wylądowała w Paryżu. W małej walizce oprócz ubrań było tylko portfolio i płyta demo z 6 utworami. To był kluczowy moment w życiu Imany.
Jej zjawiskowy głos, mający w sobie melancholię przypominającą Tracy Chapman i klasę Billie Holiday, szybko przysporzył artystce rzeszę wiernych fanów. Zaczęła występować w coraz bardziej prestiżowych miejscach i otwierała koncerty najbardziej znanych artystów – wystąpiła m.in. przed Angie Stone.
W towarzystwie wybitnych muzyków Imany nagrała 12 anglojęzycznych utworów na płytę "Shape of a Broken Heart". W niezwykle szczerych, osobistych piosenkach akustyczny folk przeplata się z soulem i bluesem. Słodycz miesza się z goryczą, melancholia z niezwykłą pogodą ducha, która od razu zjednuje Imany słuchaczy. Jej debiutancka płyta pokryła się podwójną platyną w spoko koko kraju. Kochani Slow Dawn juz kolysze ciocie w zlych chwilach.
http://www.imanymusic.com/
Noora Mohammed Noor aka Noora urodzona w 1979 roku. Somalijka mieszkajaca w Norwegii. Tam tez jest ceniona jako wokalistka w setce postaci muzycznej sceny w kategorii soul. 
Debiutancki album piosenkarki, Curious, został ogłoszony pierwszym godnym uwagi skandynawskim albumem muzyki R&B W 2004 roku ukazał się album All I Am in, tuż przed jej poważną chorobą. Na płycie znalazło się więcej tekstów autorstwa piosenkarki, napisanych we współpracy z amerykańskimi i angielskimi autorami tekstów. Współpracuje również z grupą Madcon, która wydaje w 2007 So Dark the Con of Man. Noora również odegrała rolę Marii Magdaleny w Jesus Christ Superstar. Jej ostatni album, Soul Deep, został wydany w Norwegii w marcu 2009 roku i z tym albumem ciocia nie rozstaje sie na dluzej. Etta James, Donnie Hathaway, Stevie Wonder to lubi tak jak ciocia.
http://www.nooranoor.com/

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.