Monday, 17 November 2014

Cambusnethan House w sobotni poranekCambusnethan House, lub Cambusnethan Priory, w North Lanarkshire to uroczy acz zaniedbany  znaczy sie perelka przed wieprze. Architekt to James Gillespie Graham, który to zbudowa budynek w roku 1820. Budynek to istny eklektyzm z przewaga neo gotyku. Priory bylo wykorzystywane jako kosciol, sala bankietowa i hotel.
Priory został zbudowany dla rodziny Lockhart z Castlehill i jej to tez herb  widnieje  nad głównym wejściem oraz nad  balustradą głównej klatki schodowej.
Herb przedstawia trumnę, serce i blokady, a wywodzi się z tradycji, że przodkowie tej rodziny prowadzi Robert Bruce serce z powrotem z ziemi świętej. Teren był również miejscem narodzin Jana Gibsona Lockhart, biografa Sir Waltera Scotta, a później zięciem. 
Istnieje kilka pozostałe przykłady wczesnych 19-wiecznych rezydencjach neogotyckim pozostających w Szkocji aż rozebrania w latach 1950 i 1960. Ostatecznie budynek koczy sie na roku 1984, kiedy to budynek strawil ogien. Odtad priory znajduje sie w oplakanym stanie i widnieje w rejestrze Scottish Civic Trust,
Dom jest dwu i trzy kondygnacyjny z  wysokimi  wieżyczkami na każdym rogu, trzypiętrowy łuk w elewacji zachodniej i masywna kwadratowa kruchta. Charakterystyczne jest, że dom był bardzo bogato ozdobiony zlozony z  różnych detali architektonicznych; ażurowe przewijane linie dachu, spiczaste szczyty, wąskie okna i formy na skropliny i różne gzymsy, oprócz zdobionych rzeźbionymi motywami i kominów. Niektóre ozdobne szczyty zostały usunięte w interesie bezpieczeństwa. Caly budynek jest ogrodzony a okna zamurowane. Jednak obok zielska juz robia swoje. Chaszcze zarastaja i zaslaniaja wspaniala budowle Cambusnethan House. 


spalone wejscie
odwrocone serduszko i dorga do czworakow
wieza jedna z czterech
i najladniejszy herb jakikiedy kolwiek widziala ciocia
rynny i wewnatrz widoczne jeszcze dywany tyle zostalo z dawnych czasow
brama wjazdowa z serduszkiem w tle

czworaki z garazami
w nocy moze byc wspaniale!

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.