Monday, 17 November 2014

Chatelherault Country Park w oparach mgly


Chatelherault Country Park w Hamilton, South Lanarkshire w Szkocji. To jeden z najpiekniejszych parkow krajobrazowych w tym rejonie. 
Jego nazwa pochodzi od francuskiego miasta Châtellerault tytuł Duc de Châtellerault i od poczatku byl w  posiadaniu księcia Hamiltona.
nie moglam sie oprzec tym grzybkom

Park ten  skupia się na dawnym domku myśliwskim na teraz zburzony Hamilton Palace.Domek został zaprojektowany przez Williama Adama i wybudowany w roku 1738. Palac  składa się z dwóch pawilonów połączonych przez bramę. Fasada była widoczna na północ od pałacu i tworzy z przodu budynku. Z tyłu są formalne ogrody Parterre. Budynki gospodarcze, stajnie i zakwaterowanie dla osób powracających z polowania. Adam żartobliwie, zaznacza ten budynek w swej  twórczości jako "Dogg hodowli".

                                    
stiuki sa naprawde imponujace
platou z inskrypcjami pana domu
Na początku XX  wieku, pałac został rozebrany, a teren przed budynkiem  został wydobyty za pomoca  piasku z wyrobisk.  Przez to budynek  wyraźnie jest podobno  koślawy. W lozy  podobno monety same  tocza  się po podłodze, a wielu turystów miewa  uczucia zwrotow glowy.  Wydobywanie piasku zostało wstrzymane w 1970 roku, po śmierci 14 Duka. Historic Scotland rozpoczął remont domku na koniec 1970 roku. Schronisko i parku są obecnie zarządzane przez South Lanarkshire.

nie wiem co to jest? i do czego sluzy
wspomniana brama laczaca dwa budynki
Ruiny zamku Cadzow  leżą powyżej  wąwozu nad rzeka Avon,   która biegnie na zachód od leśniczówki. Jednak nie dane nam bylo zwiedzenie tych ruin. Większość parku leży wzdłuż rzeki Avon i wawozow. 
nie bylo ruin Cadzow za to natknac sie mozna na akwedukt na rzece Avon
Tu chce nadmienic, ze rasa krow  Cadzow to calkiem biale  krasule z dlugimi rogami. 

francuskie ogrody

 Chatelherault Country Park zostal ropzrepagowany prze liczne polaczenia kolejowe do Glasgow. Z Edynburga i nie tylko jest dogodne polaczenie i naprawde swietna to wycieczka by rozruszac kosci.
Ozdobny monument poswiecony  poleglym w D-Day

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.