Thursday 29 January 2015

z kulturka, filmowo na dzezowo


Taka Monica- eh Monica. Szwedka, blond i jazz. Niczego mi wiecej nie trzeba. Taka Monica i az sie bije w lydki, ze wczesniej nic o Monice nie wiedzialam. Znamy wszyscy trojkowe powiedzenie- Strefa rock and rolla wolna od angola. A moze tak I New York lub Hit the Road Jack jako Stic ivag, Jack! Czyli po...szwedzku. Czemu nie. Niby melodie doskonale znane ale te slowa. Kurde, wszystko brzmi purdie, gurdie jak to mowil Szwedzki Kucharz z Muppetow.
Monica Z to biografia szwedzkiej gwiazdy jazzu. Miks zimnej urody z goraczka Nowego Orleanu podlana sosem z klubow Manhattanu. Bohaterka to Monica Zetterlund niekwestionowana ikona Szwecji. Nazywana czesto szwedzka Marylin Monroe. Monica Zetterlund urodzila sie 20 wrzesnia 1937 roku w Hagfors jako, Eva Monica Nilsson. Z poczatku niczego nie zapowiadalo kariery. Walczyla z praca telefonistki. Wystepowala u boku swego ojca, na festynach i zabawach. Z trebaczem Thadem Jonesem na krotko wyjechala do Stanow lecz zalamana wkrotce wrocila. Potem jako artystka kabaretowa przebijala sie na wielka scene. Zrewolucjonizowala szwedzka scene muzyki rozrywkowej. Zaczela spiewac standardy po szedzku i to jej zapewnilo wielka kariere. Wspolpracowala z amerykanskimi muzykami duzzzzego formatu takimi jak; Quincy Jones, Luis Amstrong czy Billy Evans. Wychodzac na scene klubowa ameryki - mawiano o niej, ze jest bielsza od bieli a gra z czarnymi. 
Cudowna smukla Szwedka z pieknym glosem. Az sie chce sluchac tego szwedzkiego i tak slodko mruczec. Nie wazne, ze sie nic nie rozumie. wazne co tam w duszy gra.
Film konczy sie slodko. Monice widzimy na slubnym kobiercu a wychodzac z kosciola wzlatuje do nieba by jak zawsze mowila, odgrazajac sie ojcu, ze wspinala sie na drzewa by obejrzec swiat z gory.
Zywot Moniki Zetterlund byl straszny. Spalila sie zywcem podczas pozaru we wlasnym mieszkaniu w 2005 roku.
Sakta vi ga genom stan to Walking My Baby Back Home, Visa fran Utanmyra, Trubbel, Monicas vals - Waltz for Debby jako najlepszy z najlepszych  i wiele wiele innych, ktorych warto posluchac i poogladac. Monica to takze aktorka i dala sie poznac w ponad 20 filmow. I nie tak zimnych jak jak bergmanowskie spojrzenia ale pelne seksu i szalonych lat 70 - tych.


Jazz, jazz ale dzez.  The great train robbery z przystojnym Lukiem Evansem- (Wladcy pierdzieli i Dracula). Miniserial pochodzacy z 2013 roku. To juz chyba setna wariacja na temat wielkiego skoku na pociag.
Tak mozna okreslic skok milenium. Czyli napad na pociag pocztowy relacji Glasgow- Londyn. Sprawcy skradli 2,6 mln £ owczesnych pundow. Tyle kasy? Nie liczono na wiecej niz 1 mln a tu taka niespodzianka. Dlaczego? Chyba nastapila kumulacja i to, ze pociaga ani nie mila straznikow, ani nie byl ubezpieczony, bez strazy i konduktorow. Owszem na stacjach pojawilay sie patrole straznikow ale tylko do przeladunku. parowozem kierowali dwoch maszynistow a w calym skladzie bylo tylko 5 sorterow. I paczki oczywiscie zwykle polecona i miedzy nimi wielka kasa. Kochani Wwielka Brytfanna do tej pory wstydzi sie tego skladu i zamazuje historie o przewozach pocztowych. tak sie zrobic w bambuko. I poslac na rozpuk uciulane money szkociorow i brytoli.
Az mi sie dusza smieje z tego wszystkiego. Bowiem kradzione nie tuczy. Nikomu nic sie nie stalo. Maszynisci i personel zostali tylko postraszeni. Nawet nikt sie nie dowiedzial, ze pociag okradziono, jakos tak telefony nie dzialaly a nastepny sklad jakos nie nadjezdzal.
Ciesze sie, ze zlodzieje niby byli ukarani ale pieniedzy nigdy nie odnaleziono.
Kochani wielki skok mial miejsce w 1963 roku. Zlodziejom udalo sie zagrabic  2,6 mln £ to 41 mln £-)))


a to juz na dowod moich slow
Napad stulecia (ang. Great Train Robbery) – tak nazwano jeden z większych napadów rabunkowych na pociąg w Wielkiej Brytanii[1]8 sierpnia1963 roku, na moście kolejowym niedaleko miejscowości Mentmore w Buckinghamshire, 15-osobowy gang, dowodzony przez Bruce'a Reynoldsa, zatrzymał pociąg i ukradł z wagonu pocztowego ponad 2,6 miliona funtów, co w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze daje ok. 40 mln funtów, czyli ok. 260 mln złotych. Napastnicy nie używali broni palnej, nikt nie zginął, ale uderzony w głowę pałką maszynista Jack Mills nigdy nie odzyskał zdrowia.
Członkowie gangu zostali złapani przez policję i osadzeni w więzieniu. Po 15 miesiącach Reynolds i Ronnie Biggs uciekli z więzienia do Brazylii. Biggs został w 1974 roku odnaleziony przez brytyjską policję, ale nie doszło do ekstradycji, gdyż brazylijskie prawo nie zezwala na ekstradycję rodziców obywatela brazylijskiego (brazylijska przyjaciółka Biggsa była wtedy z nim w ciąży). Podczas amerykańskiego tourne zespołu Sex Pistolsnagrał z nimi piosenkę No One Is Innocent i brał udział w produkcji kilku innych, a także zaśpiewał w piosence "Carnival In Rio (Punk Was)" niemieckiego punkrockowego zespołu Die Toten Hosen. W 2001 roku Biggs dobrowolnie powrócił z rodziną do Wielkiej Brytanii i natychmiast został osadzony w więzieniu. 7 sierpnia 2009 roku został zwolniony z więzięnia ze względu na zły stan zdrowia[2].
Historia innego członka gangu Bustera Edwardsa, który uciekł do Meksyku, została przedstawiona w filmie Buster z 1988 roku, w którym tytułową rolę zagrał Phil Collins.
Zrabowanych pieniędzy nigdy nie odzyskano.




No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.