Thursday, 26 March 2015

homolobby z serdelkami

Autorskie odkrycie cioci. Program Homolobby w Radio Dla Ciebie. Nazwa wziela sie z wypowiedzi Joanny Szczepkowskiej, ktora to nazwala homolobby grupa naciskajaca w polskim teatrze. Bylo to kilka lat temu i odbilo sie glosnym echem w spoko koko kraju. Homolobby to autorski program Macieja Nowaka i Mike'a Urbaniaka poswiecony nie tylko tematyce LGBT. W programie jest miejsce na kulture, sztuke, historie, mode, jedzenie, zmiany obyczajowe. Jak mawiaja tworcy bez poprawnosci politycznej. 
Ciocia dowiedziala sie przez przypadek dziennikarki Elizy Michalik, ktora za poglady zostala zwolniona z RDC. Michalik prowadzila program Bez Pudru w ktorym to rzekomo byla zbyt feministyczna i jawnie krytykowala Kosciol Katolicki. Co do tego sie nie wypowiadam bo tematu nie znam. 
Ze zwolnieniami obawiano sie, ze prowadzacy Homolobby beda miec problemy. Jednak poki co program jest na antenie i cieszy sie popularniscia min Pride Magazynu. 
Z RDC spotkalam sie tez przy okazji sprawy jazdy po kieliszku  redaktor naczelnej RDC Ewy Wanat. Obronca byl Krystian Legierski. Jeden z naczelnych gejow RP. Sprawa byla dawna i rozeszla sie po kosciach. Dzis takze podl cien na inne audycje w Radiu Dla Ciebie. Ze wzgledu na tematy poruszane jak i specyfike sprawy. Mam nadzieje, ze nie warto kruszyc kopii Radio Dla Ciebie pozostanie w formie niezmienionej. 
Szkoda, ze sprawe RDC kojarze dopiero po akcji Ewy Wanat. Swietnej dziennikarki, ktora to jako  naczelna Radia Tok FM rozkrecila radio na skale swiatowa. Byla znana takze z TVP2 i Jedynki. Ewa Wanat pracowala w radio S w Poznaniu Tam tez byla recenzentka teatralna GW w Poznaniu. 
Dotychczas sluchalam tylko Lepiej pozno niz wcale na falach radia Tok FM i myslalam, ze tylko ten program  ma monopol na bycie najwazniejszycm w kraju. Tam specyfika jest dosyc piszczaca ujmuje. Za duzo gladkich slow i dosyc rozmyta atmosfera. Jednak i ten bede nadal sluchac. O Homolobby jak widac ani sluchu ani widu. Nikt pary nie puszcza. Magazyn Pride tylko i Queer.pl. Dlaczego?
Moze przez to, ze w audycji Lepiej slowo pedal jest zabronione a w Homolobby slowo to jest ciagle uzywane i lesba tez. Mike Urbaniak i Maciej Nowak maja spory dystans do siebie. Wspominaja mizoginie i na nie ma u nich czasu na ruciu ciu ciu! Audycje sa fest. Od wytlumaczenia z prof Jacka Kochanowskiego co to jest ten dzender az do historii z rozowymi trojkatami. manga ba Ulica Siostrzana i Super Lesba tam sie pojawia.
http://rdc.pl/publicystyka/homolobby/

Tutaj podaje artykul Macieja Nowaka o sprawie biezacej jaka jest pobor do wojska. Rozmowa toczy sie nad talerzem pelnym serdelkow.Siedzieliśmy przy śniadaniu. Ja przeglądałem poranne informacje w necie, on skupiał się na konsumpcji ulubionych serdelków ze sprawdzonej podmiejskiej masarni. Z namaszczeniem obstawił talerz słoiczkami z chrzanem, pastą paprykową, musztardą i słodkim, domowym keczupem bez octu. Wsłuchiwał się z uwagą w owo słynne pierwsze pyk, po którym prawdziwi znawcy oceniają jakość serdelków. Wypiłem łyk herbaty, gdy na ekranie pojawiła się informacja, że "polskie wojsko wzywa rezerwistów w trybie natychmiastowym''. Gen. Bogusław Pacek "...tłumaczy, że ćwiczenia mogą potrwać od kilku dni do ponad miesiąca, ale najczęściej jest to kilkanaście dni ( ) Dodał, że wojsko może powołać wszystkie osoby, które mają odpowiednią kategorię zdrowia''.
- A ty właściwie jaką masz kategorię wojskową? - zapytałem. - Kategoria A, zdolny do służby wojskowej! - odparł spokojnie i nawet z pewną dumą. - Ja mam E z powodu braku nerki, ale ciebie mogą chapsnąć do woja. Poza tym ja już jestem dość wiekowy, a ty ledwie trzy dyszki na karku. Zapadła cisza. Przez twarz przemknął spłoszony grymas. Wyprostował kręgosłup, skupił na jedzeniu. Po chwili zabrzmiało kolejne smakowite pyk... - Ucieknę z kraju - odpowiedział z pełnymi ustami. - Jak uciekniesz? To przecież dezercja. Z armią nie ma żartów. - Ucieknę. Znajomi wyjeżdżają do Perth do Australii, to zrobiło się nawet modne. Myślę o tym od wczoraj, odkąd zobaczyłem "Nie-Boską komedię". Wszystko powiem bogu...
Nawet nie zorientowałem się, że obejrzany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego ze Starego Teatru w Krakowie zrobił na nim aż takie wrażenie. Nie dał po sobie poznać. Co innego pozostali widzowie. Na sali panowała spiżowa cisza, gdy w finałowym podwójnym monologu Dorota Pomykała i Marta Nieradkiewicz opowiadały o próbie ucieczki z miasta samochodem. Zabrakło benzyny, telefony komórkowe rozładowane i nie działają już żadne ze zdroworozsądkowych słów kluczy, którymi opędzamy się od codziennych kłopotów. Bo to już nie są codzienne kłopoty.
Złoto, trzeba kupować złoto!
Na spotkaniu z twórcami i aktorami wiele osób mówiło o narastającym poczuciu bezradności i skrajnego przerażenia, które Strzępka i Demirski precyzyjnie opisali i wyrazili. Jakiś pan przypominał, że w 1962 roku podczas kryzysu w Zatoce Świń kupowano cukier, ktoś inny zwracał uwagę, że dobrze zaopatrzyć się w solarne ładowarki do telefonów komórkowych. No i złoto, trzeba kupować złoto! A ja znienacka zrozumiałem, dlaczego w piwnicy bloku na Opaczewskiej po śmierci dziadków znalazłem pół tony węgla i słoiki z wodą. Przecież tutaj zawsze było centralne ogrzewanie i bieżąca woda! Ale były też dawne, niewygasłe lęki przed niewypowiedzianym.
Kolejnym spektaklem Warszawskich Spotkań Teatralnych była adaptacja "Morfiny" Szczepana Twardocha, przygotowana przez Ewelinę Marciniak z aktorami Teatru Śląskiego z Katowic. To opowieść o Warszawie z końca roku 1939. O nieuchwytnym momencie, kiedy z beztroskiej i rozbawionej metropolii przeistacza się w miasto zdezorganizowane i dysfunkcyjne. - Wyjeżdżam do Perth! Nie interesuje mnie polityka - powiedział po powrocie ze śląskiego przedstawienia. - Możesz się nie interesować, ale ona i tak zainteresuje się tobą. Na mieście gadają, że na Śląsku mają wziąć w tym miesiącu dziewięć tysięcy rezerwistów - mruknąłem, odkładając na bok "Siódemkę", najnowszą powieść Ziemowita Szczerka. Właśnie przeczytałem futurystyczną wizję konfliktu zbrojnego, który przetacza się przez współczesną Polskę. - Wyjeżdżam do Perth! - powtórzył. - A ja rano do Wrocławia na Przegląd Piosenki Aktorskiej. W weekend prowadzę koncert galowy, przygotowany przez Strzępkę i Demirskiego. Jego tytuł to: "Proszę państwa, będzie wojna!".


http://wyborcza.pl/1,75968,17653571,Prosze_panstwa__bedzie_wojna__Wyjezdzam__FELIETON.html
 
Maciej Nowak
Dziennikarz, teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny. Twórca i redaktor naczelny „Gońca Teatralnego” i „Ruchu Teatralnego”, były szef działu kulturalnego „Gazety Wyborczej”. Był dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, założycielem i dyrektorem Instytutu Teatralnego w Warszawie oraz szefem Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od lat recenzuje warszawskie restauracje w „Co Jest Grane”, jest także jurorem programu „Top Chef” na Polsacie i felietonistą “Stołecznej Gazety Wyborczej”. W Radiu RDC współprowadzi program “Homolobby”.
http://rdc.pl/osoba/maciej-nowak/


Mike Urbaniak
Krytyk teatralny, dziennikarz kulturalny, autor rozmów z wybitnymi postaciami polskiej kultury. Współautor książek „Gejdar” i „Teatr wspólny”. Był felietonistą portalu e-teatr.pl, współprowadzącym program „Kultura w wielkim mieście” w radiowej Dwójce, dziennikarzem “Przekroju” i komentatorem „Tygodnika kulturalnego” w TVP Kultura. Jest stałym współpracownikiem „Wysokich Obcasów”, weekendowego magazynu portalu Gazeta.pl i “Notesu na 6. Tygodni” oraz pisze bloga mikeurbaniak.wordpress.com. W Radiu RDC prowadzi program „Pan od kultury” i “Pan od kultury. Po południu” oraz współprowadzi „Świątek piątek. Plan na weekend” (z Michałem Trzcińskim) i “Homolobby” (z Maciejem Nowakiem).
http://rdc.pl/osoba/mike-urbaniak/

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.