Wednesday, 8 April 2015

Wroclawskie ZOO


Wroclaw i jego najwiekszy skarb. ZOO i zbudowane niedawno Afrykarium. Wielka budowla w dodatku czarna jak kamien z Kaaby. Monolit osadzony na srodku ogrodu zoologicznego, przyciaga tlumy. Tlumy dzieci, rozwrzeszczonych. Afrykarium to pierwszy budynek w ZOO i dlatego tam bachory sie mecza i dalej juz spasione nie ida. Szybko trzeba sie orientowac i wyminac wycieczki szkolne. Szybko zaczac dol. Pobieznie przejscie z akwarium. Jak sie szarancza zmeczy to bedzie kupowac. Zarcie lub maskotki. Sklepikow nie brakuje i maszyn z pierdolami tez.
http://afrykarium.com.pl/
Uppsss zapomnialam po co tam bylam. Z tlumami to zart ale nalegam na rozwage. 
Afrykarium zbudowane jest z rozmachem. Mozna pozazdroscic i zwierzat, wystroju, organizacji i pomyslu. Ciocia uradowana i z komorka latala. A to za pingwinami a to morena oko puscila. Nie moglam sie nadziwic, ze manaty sa grubsze nawet od cioci.


Budynek Afrykarium ma długość 160 m, szerokość - 54 m i wysokość - 15-12 m. Został wybudowany na działce o powierzchni prawie 1,9 ha, a całkowita kubatura obiektu wynosi ponad 184 000 m3. Afrykarium posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią. Powierzchnia użytkowa pawilonu to blisko 9000 m2, powierzchnia usługowa to około 7000 m2, a ekspozycje zewnętrzne zajmują powierzchnię blisko 7500m2.

Na budowę zużyto łacznie 36 000 m3 betonu i 4 800 ton stali, wykopano i wywieziono 100 000 m3 ziemi. W okresie najbardziej wzmożonych robót, na terenie budowy pracowało około 700 osób podczas jednej zmiany, w 3 zmianowym systemie pracy.

W całym Afrykarium, tj. basenach ekspozycyjnych, filtrach, odstojnikach oraz kilometrach rur będzie w obiegu 15 000 000 litrów wody, czyli 15 000m3, to tyle ile wody mieści się w 6 basenach olimpijskich. Sama woda w Afrykarium ma masę 15 000 ton, czyli tyle co 100 wielorybów lub 3000 dorosłych słoni.
Wymiana, czyli przefiltrowanie wody w każdym zbiorniku trwa około godziny. Aby "zasolić" basen Morza Czerwonego i wyprodukować wodę morską potrzebne jest około 140 ton soli.

Objętość poszczególnych akwenów:
1. Basen Morza Czerwonego - około 900 m3
2. Basen rekinów - 3100 m3
3. Basen hipopotamów - około 715 m3
4. Basen manatów - około 1250 m3
5. basen krokodyli - 260 m3
6. Basen kotików - 3600 m3
7. Basen pingwinów - 2460 m3
Afrykarium to unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.
 
Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne będzie można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości około 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona będzie Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane będą pingwiny oraz kotiki afrykańskie.
 
Rafa Morza Czerwonego to obecnie około 1 500 bajecznie kolorowych ryb oraz 1 200 sztucznych koralowców.
 
Mieszkańców Nilu reprezentują hipopotamy nilowe zwane również końmi rzecznymi, gdyż obserwując je pod wodą w ruchu łatwo zauważyć ich grację porównywalną do konia w galopie. Obok mieszkają niezwykłe mrówniki często mylone z mrówkojadami z Ameryki Południowej oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców - gryzoni, które swoim wyglądem i niezdarnością rozbrajają zwiedzających. Dalej znajdują się dwa akwaria z niezwykłymi rybami z endemicznych jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi. To jedna z najbogatszych kolekcji gatunków występujących tylko i wyłącznie w tych jeziorach, gatunków zagrożonych przede wszystkim działalnością człowieka. Na koniec spotykamy się z dikdikami, małymi antylopami. W strefie Afryki Wschodniej mieszkają również ptaki – cztery gatunki kaczek egzotycznych, ibisy i waruga. Do tego mamy tu dwa ośmiometrowe wodospady oraz rozsuwany latem dach.
 
Z Afryki Wschodniej schodzimy do Kanału Mozambickiego, gdzie mieszkają rekiny, płaszczki i inne ryby. To tu znajduje się jedna z największych atrakcji Afrykarium – niepełna dwudziestometrowy tunel akrylowy oraz okno o powierzchni około 40 m. kw. i grubości 30 cm!
 
Kolejna kraina i zagrożony ekosystem, to Wybrzeże Szkieletów w Namibii, gdzie mieszkają pingwiny przylądkowe (tońce) i kotiki. Obserwować je można z dwóch miejsc – nad wodą oraz pod wodą, wystarczy przystanąć na trasie, a następnie zejść pod pokład statku. W podwodnym punkcie widokowym znajdują się również akwaria, gdzie mieszkają mureny, seleny czy rekin rogaty.
 
W dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami. Dołączyły do nich cztery gatunki ptaków, a w przyszłości będą to również małpy.
 
W kompleksie Afrykarium znajdą się też:
- sala konferencyjna na 160 osób pod działalność komercyjną - wynajem,
- sala edukacyjna na około 30 osób pod działania edukacyjne prowadzone przez ZOO Wrocław,
- restauracja w typie bistro (otwarcie: styczeń/ luty 2015),
- sklep z pamiątkami.Żarłacz Czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus)to kolejny gatunek rekina, który zamieszkał w Kanale Mozambickim. To drapieżne ryby zamieszkujące w naturze ciepłe wody stref umiarkowanych, subtropikalnych i tropikalnych. Osiągają wielkość do 200 centymetrów, choć największy znany osobnik osiągnął długość 275 cm.Zachwyca gracją ruchów oraz szybkością z jaką przemierza basen.
Patelnica niebieskoplama (Taeniura lymma) to piękna płaszczka o zielonkawym ciele ozdobionym jaskrawymi, niebieskimi plamami. Co ciekawe na końcu ogona posiada dwa kolce jadowe, ale nie jest niebezpieczna dla człowieka – ukłucie wywołuje jednie silny ból.
Jest niewielką rybą - zazwyczaj osiąga długość 25 cm, choć spotykano osobniki niemal metrowe!
Zamieszkały w Morzu Czerwonym, do którego trafiło łącznie około 100 nowych osobników, reprezentujących gatunki już wcześniej zasiedlające to akwarium jak i nowe. 

                                         

Do naszych manatów-samców, ARMSTONGA i GUMLE, przybyła 22 grudnia 2014 r. samica o dźwięcznym imieniu Teresa. Manaty nie żyją w parach, a w luźnych grupach poligamicznych, czyli jedna samica może mieć kilku towarzyszy życia :) W ich związkach preferowane są "trójkąty"- jedna samica i dwa samce.

Nasza noa mieszkanka to właściwie Therese von Bayern czyli Tersa z Bawarii. Ma 20 lat i urodziła się w ZOO w Norymberdze w Bawarii, ale większą część życia spędziła w berlińskim Tierparku, skąd zawitała do nas.

Podróż odbyła w specjalnej skrzyni wypełnionej ogrzewaną wodą, w także dobrze ogrzewanym samochodzie. Przeniesienie z samochodu do nowego basenu damy o masie ciała około 700 kg udało się dzięki zastosowaniu specjalnej "zjeżdżalni", wyłożonej grubą warstwą gąbki i folii.

Wszystko zakończyło się szczęśliwie i obecnie Therese poznaje swój nowy dom i towarzyszy życia - Armstronga i Gumle. Co ciekawe do tej pory nasi Panowie wydawali się potężnie zbudowani, a przy Teresie stali się "kruszynkami". 


Mureny, zaliczane do rzędu węgorzokształtnych, zamieszkujące skaliste dna morskie strefy przybrzeżnej klimatu tropikalnego i subtropikalnego, często spotykane są wśród raf koralowych. Są drapieżnikami prowadzącymi nocny tryb życia. W Afrykarium można je podziwiać w akwarium vis a vis basenu pingwinów, gdzie „wiją” się w specjalnie przygotowanych dla nich występach skalnych.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.