Tuesday, 16 June 2015

Funchal, pomniki i smazenie sie w sloncu szczesliwej wyspy

Na pomniku Jao Goncalves Zarco 1390 - 1471- portugalski zeglarz i podroznik. Odkrywa Madery.
Jako zolnierz ksiecia Henryka Zeglarza, strzegl Algarve przed Muzulmanami. Uczestniczyl wyprawie, ktora przez przypadek odkryla Porto Santo a obok niej Madere. Przekonywal Henryka Zeglarza, by kraine wiecznej wiosny skolonizowac. Razem z Tristao Vaz Texeira i Bartolomeu Perestrelo dokonal tego czynu. Zarco jest patronem i zalozycielem Camara de Lobos czyli miejsce Churchila i wg. legendy w jaskini wilkow morskich znalazl uszatki a te juz wiecie do czego sie przyczynily.


Teraz o samym Funchal


Funchal jest stolicą Regionu Autonomicznego Madery, który jest niezależny politycznie i posiadającym odrębną administrację terytorium portugalskim. Prawa miejskie otrzymał 21 sierpnia 1508 roku. Jest największym ośrodkiem handlowym, turystycznym i kulturalnym całego archipelagu Madery. Mieszka w nim 120.000 mieszkańców (przy 250.000 wszystkich mieszkańców).

                           

Nazwa miasta pochodzi od kopru (po portugalsku funcho), który w znacznej ilości rośnie na wyspie, szczególnie w okolicach stolicy. Funchal leży na południowym wybrzeżu Madery, w pięknej zatoce otoczonej zielonymi wzgórzami i głębokimi dolinami. W centrum miasta przeważają aleje z budynkami z XVIII wieku. Nad portem góruje Palcio Sao Lorenco z XVI wieku. Miasto jest nazywane "małą Lizboną". Miasto tonie w kwiatach i bananach. 
Przez Funchal przepływają 3 rzeki. W 1803 roku wylały one i zatopiły całe miasto, zginęły 4.000 ludzi. Dziś rzeki płyną betonowymi kanałami i są prawie niewidoczne, ponieważ ukryte są za kratami porośniętymi pnączami szkarłatnych i purpurowych bugenwili.
Nadbrzeżna promenada Aveniada do Mar ma ponad dwa kilometry. Przy niej liczne restauracje na lądzie i na morzu. Tu mieszkańcy Madery i turyści witają nowy rok. Odbywa się z tej okazji tak wspaniały pokaz sztucznych ogni, że zapisano go w Księdze Guinnessa jako największy na świecie. Co roku władze wyspy przeznaczają milion dolarów na ten spektakl.
Wśród wielu zabytków najcenniejsza jest piętnastowieczna katedra Largo da Se. Jej wyposażenie to dar producentów i handlarzy win. Niezwykle wartościowe jest sklepienie wykonane z cedru maderiańskiego zdobione złotem i macicą perłową. Ściany pokryte azalejos. W katedrze tej modlili się Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan wypływający na swe odkrywcze wyprawy. Przed katedrą stoi pomnik Jana Pawła II, który odwiedził Maderę w 1991 roku. Na tutejszym stadionie opapiez dprawil msze, ktora zgromadzila nieprzejednane tlumy.  Madra to nie inaczej jak Ilha Madeira, czyli Zalesione Wyspy.

                                         
Turyści z naszego kraju znajdą na Maderze polskie ślady. Kilka zimowych miesięcy spędził tutaj marszałek Józef Piłsudski. Istnieje także  hipoteza, że Władysław Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną i znalazł schronienie właśnie na Maderze.


                                    

Jeden z najciekawszych pomnikow w Funchal. Symbolizuje maderskiego czlowieka. Jego poswiecenie i praca. Niektorzy uwazaja, ze to zdjety z krzyza aniol.


1860 r. kilka miesięcy spędziła na Maderze cesarzowa Austrii Elżbieta - piękna "Sissi", lecząca się tu z gruźlicy i depresji, w jaką popadła na wiedeńskim dworze. W 1922 w Funchal na Maderze ostatnie miesiące swego życia spędził Karol I Habsburg, ostatni cesarz Austrii i król Węgier (został pochowany w tamtejszym kościele). 


Kazdy ma znajomego nazywa sie CR7, ktory swoja karierę rozpoczynał  Christiano Ronaldo. Najslynniejszy hojny Maderczyk. Pomnik budzi kontrowersje jako nieudany i brzydki. POmnik stoi na promenadzie portowej. 

Prosze anstwa to glowna uliczka Funchal, Santa Maria  z najbardziej kolorowymi drzwiami jakimi ciocia widziala. Szkoda tylko, ze to ulickza kawiarenkowa i wszedzie ludzi i nagabujacych kelnerow. 

Najpiekniejszy parkometr jaki widziala ciocia.

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.