Co tak siedziec bede na czterech literach a pierd. sie na poludniowy zachod Szkocyji. Jak powiedziala tak i ciocia zrobila. Pogoda to najwazniejsze byla przecudna. Przeurocza, wspaniala. Moge tak bez konca zalety slonca wymieniac, zwalszcza tu, gdzie ciocia siedzi.
Zachodzicie w glowe co tez ciocia widziala i bynajmniej slonce cioci nie uderzylo do lba. Przejrzysta wode! Tak, tak wode, krystalicznie czysta wode nieopodal zdalobysie zurbanizowanego Glasgow. Ewenement?
Jedna z pieknych ruin jakie ciocia widziala to opactwo Swietej Marii of Crossraguel w poblizu Maybole w niewielkiej odleglosci od Ayr. Opactwo ufundowane w 1244 roku przez Donnchadh, Earla of Carrick. Przy aprobacie opactwa w paisley i zfody biskupstwa w Glasgow zbudowano calkiem swietny osrodek religijny. Nazwa Cross of Riaghail z laciny St. Regulus - czyli stalo na miejscu - that stood on the spot. Crossraguel bylo opactwem cluniakow- benedytktnow z Burgundii, okreslanych jako Czarnych mnichow z uwagi na kolor szat.Crossraguel po raz pierwszty bylo zrujnowane przez armie Edwarda I. Przebudowane na wieksza skale i do 1560 roku az do czasow Reformacji bylo jednym z najlepiej rozwijajacych sie opatw w Szkocji. Jak wiadomo ostatni braciszek zmarl w 1601 roku i od tej pory, kamienie z opactwa sluzyly za budulec do swieckich zabudowan (no po co ma sie marnowac, jak sie wszystko przyda). Zabudowania pozniej sluzyly pielgrzymom, bowiem Zakon z Cluny tak jak i Opactwo z Paisley powstaly dla pomocy wlasnie wyzej wymienionym patnikom. Crossraguel znajduje sie bowiem w polowie drogi miedzy Paisley i Whithorn. Nastepny zas przystanek i cel pielgrzymek to St. Ninian w Galloway.
Warto dodac, ze opactwo jak i Dunure i Culzean nalezaly do tej samej rodziny; rodziny Kennedy.
Zabytek chroniony jest przez History of Scotland. Trwaja prace renowacyjne i czesc budowli jest zamknieta dla zwiedzajacych. Ostala sie natomiast wieza boczna calkiem odnowiona, zakamarki mnichow i ptasznik ustuowany w rogu opactwa.
Warto tu wspomniec o kilku plytach nagrobnych z wyrytymi na nich krzyzami i mieczami.
Wieza w ktorej znajduja sie artefakty z opactwa oraz czesc wystawowa taka jak makieta calego terenu. Z wiezy rozposciera sie takze cudowny widok na okolice.
Malownicze przesla i przypry z poludniowej strony tak charakterystyczne dla sredniowiecza.
Prawie cale zachowane okno romanskie
Czesc nawy glownej i przejscie do prezbiterium
Tablica z Cross of Riaghail usytuowana przed portykiem.
To juz wejscie do ogrodow owocowo- warzywnych w Culzean
Tu szklarnia z pomidorami i winnica
Tu mamy zatoke w Dunure. W dali ruiny po baszcie i ta woda. W zyciu nie widzialam by w zatoce blisko miasta byla taka czysta woda. Rybki mozna bylo siegac reka. Gdyby nie temperatura i glebokosc az sie prosilo by wejsc i zatopic sie w nia. Ale to juz Budka Suflera tak spiewa!
Zamek w Dunure a raczej ruiny i malownicza okolica. To obok zamku w Culzean tez nalezalo do rodziny Kennedych- tytul Cassilis. Zamek zbudowano w XIII wieku na skale. Z racji, ze rod Kennedych obrastal nie tylko w slawe ale co za tym idzie i pieniadze, zamek stawal sie coraz wiekszy. grosza nie szczedzil kennedy co poslubil corke- Roberta II. Drugi kennedy zostal biskupem Saint Andrews i zalozyl St. Salvator College.
Twierdza kamienna z basztami, czascia gospodarcza, mieszkalna, kaplica, lochem i czescia dla zwierzat ciagle sie ulepszala. Mur obronny tez w miare apetytu powstawal. W Dunure odbylo sie spotkanie Jamesa Campbella- reprezentujacym krola Szkocji Jakuba i Johnem MacDonaldem-wyslannikiem Lorda Wysp. Spotkanie to skonczylo sie zabojstwem tego pierwszego. W Dunure przebywala tez Maria Stuart. Co prawda kilka dni ale zawsze. Gilbert jej gospodarz w trakcie zawieruchy reformacyjnej zagarnal ziemie kosciola Galloway. Walka o byt i ziemie zostala przegrana co w efekcie przynioslo zrujnowanie zamku. Kamienie byly wykorzystywane do budowy innych budynkow. Piekno ruiny odkryto dopiero w XIX wieku i zakonczyla sie dewastacja zabytku.
Teraz mozemy podziwiac caly teren. jest on zabezpieczony kratami, schodami a prace renowacyjne widac, ze sa prowadzone.
Polecam serdecznie te czesc Szkocji chocby na te wode.
i artystyczne resztki budowli
tu wkrecila sie niedziela i sparzone rece cioci. Po prostu chcialam miec dore zdjecie, znizylam sie do pary Thomasa a raczej jego nosa. i jak to sie mowi- para buch, i lapy dostaly (po lapach)))
tu jeszcze przystan w Dunure
a tu Hello. Myslalam, ze sarenki beda takie mikre i male a tu sporych rozmiarow krowy
Tu juz widok sprzed zamku Culzean.
Mowisz Culzean masz na mysli najwiekszy zbior broni w Szkocji. Zamek a raczej palac. To wielki budynek z dwoma kondygnacjami z ktorych jeden przeznaczony jest generalowi Dwightowi Eisenhowerowi w podziece za wyzwolenie Europy.
Mowisz Culzean, masz na mysli wielkie zabudowania parkowe, ogrody, liczne budynki przy zamkowe, drogi, aleje, park, festyny, zabawy i wesela.
No i duchy. Siedem tam dusz pokutujacych niby jest!
Culzean Castle stoi na klifie z ktorego rozposciera sie widok na cala zatoke Fort oraz na wyspe Arran. Pierwsza wzmianka o zamku datowana jest na 1400 rok. Wczesniej budowla byla znana jako Coif Castle lub House of Cove, ze wzgledu na jasknie licznie tu wystepujace. Nazwa Cullean Castle zostala zmieniona w 1600 roku zgodnie z zasadami wymowy w XVIII wieku.
Zamek nalezal do Sir Thomasa Kennedy i on to zaczal rozbudowywac Tower House. Od XVII wieku zrobiono tarasy i ogrody. Od XVIII wieku zamek nabral ksztaltow neoklasycystycznych. Wszystko to by zrobic z przybytku dom rodziny Kennedych.
Zabytkiem od tamtej pory czyli od XIX wieku opiekuje sie Trust of Scotland i ceny wejsc do zamku sa bardzo wyspkie, zatem polecam nabyc karte czlonkowska tejze organizacji.
Przed zamkiem wspaniale utrzymany park, laki i wspaniala fontanna z basenem
na centralnym miejscu przed oba zabudowaniami stoi dzialo. Oj dzialo sie jest tam ich trzy i kazda pilnie strzeze zatoki jak i budynkow.
To juz wariacje ciocine wewnatrz zamku. Kolumnada i gol glowny
W zamku czuje sie ducha epoki za pomoca pary muzykow uswietniajacych pobyt turystow.
Mozna dowolnie zwiedzac kazdy kat ( z wyjatkiem drugiego pietra, tego od generala i pokoi dla nowozencow)
Tu widzimy pokoj dlugi niebieski. Liczne akwarele impresjonistow i mistrzow wloskich
Niespodzianka i talerz ozdobny z ksiezniczka Sobieska
akt kennedych od papieza Benedykta XVI
Niespodzianka. Nasz hero wsrod wrogow napoleon Bonaparte. Zdziwnienie cioci bo zwiedzajacy nie wiedzieli kto to jest! Okropne to i paskudne. to tak jakbym byla w Edim i dziwila sie - uhhh no ten na koniu to kto- kurde to Nelson- ojejj
Prawdziwym rarytasem sa ogrody zamkowe. Skarby z ogrody do kupienia po 1£ za peczek botwinki, cebuli, sliwek robaczywek i pomidorkow. W sloncu dojrzewajace i jak tu nie skusic sie na chlodnik z botwinki?
albo na miejscu pozrec pomidory!
I przenosimy sie na lokalne podworko i Instytucja Zony nakazala cioci zaznajomic sie z mechanizmami rzadzacymi jednym z najlepszych dzwigni i zapadni, ktore potocznie nazywamy Falkirk Wheel.
Winda rotacyjna do przewozu barek. Laczaca kanla Union z Forth and Clyde.
Roznica poziomow pomiedzy dwoma taflami wody wynosi 24 m, tyle co-osmiokondygnacyjny budynek. Diabelski mlyn z Falkirk zaprojektowala brytyjska firma Butterley Engineering. Srednica kola sluzy wynosi 35 m. Ksztalt ramion windy zostal zaprojektowany w nawiazaniu do ksztaltu celtyckiego dwuostrzowego topora- labrysa. Labrys to tez znak lesbijek wiec cos w tym by musi.
Kazde z dwoch rownoleglych ramion windy miesci obrotowo zamocowana gondole - dok o dlugosci 25 m o pojemnosci 300 m szesc. wyposazony w wodoszczelne wrota, do ktorego wplywa statek. Woda wraz ze statkiem wazy lacznie 600 ton (wraz ze sluzowanymi jednostkami). Utrzymanie gondol - dokow w poziomie podczas obrotu zapewnia przekladnia zebata.
Winde zaprojektowano do pracy przy obciazeniu wiatrem do 13.8 m/s. Czas cyklu skluzowania wynosi ok.15 minut - obrotu o 180 stopni 5.5 minut. Szybciej niz pokonanie pochylni o podobnej roznicy poziomow. Naped sluzy nalezy do wysoce ekonomicznych. Zastosowano przekladnie z instalacja hydrauliczna; silnik hydrauliczny uruchamiany pompa hydrauliczna napedzana silnikiem elektrycznym o mocy 22. kw. Calkowite zuzycie energii na 1 cykl sluzowania tj. 4 min pracy 8 czajnikow elektrycznych.
Te informacje tylko w wikipedii.
Ciocia doda tylko, ze tam i z powrotem winda do nieba byla po raz pierwszy i bardzo sie podobalo.
Zwlaszcza przeplyniecie kanalem pod tunelem.
Wszystko co dobre kiedys sie konczy i nasza wycieczka rowniez.
No comments:
Post a Comment
Note: only a member of this blog may post a comment.