Thursday, 14 July 2016

World Press Photo Edynburg 2016

Nie jestem mila. Jestem zla.


World ​Press Photo of the Year 2016
"Rozbiłem namiot razem z uchodźcami. Spędziłem z nimi pięć dni na granicy. Grupa około dwustu osób przeniosła się pod drzewa wzdłuż linii ogrodzenia. W pierwszej kolejności granicę przekraczały kobiety i dzieci, a następnie przedostawali się przez nią ojcowie i starsi mężczyźni. Przez całą noc graliśmy z policją w kotka i myszkę. Byłem wyczerpany, kiedy robiłem to zdjęcie. Było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć lampy błyskowej, ponieważ policja próbowała znaleźć tych ludzi. Mogłem wykorzystać jedynie światło księżyca" – opowiada Warren Richardson, który jest niezależnym węgierskim fotografem."Od samego początku, gdy patrzyliśmy na to ujęcie, wiedzieliśmy, że jest ważne. Ma wielką moc ze względu na swoją prostotę, zwłaszcza symbolikę drutu kolczastego. Zdjęcie z ogromną wizualną siłą oddaje to, co dzieje się z uchodźcami. Myślę, że to zdjęcie ponadczasowe" – mówi Francis Kohn, przewodniczący jury konkursu.


The World Press Photo exhibition is the world's leading international contest for photo journalists, now in its 59th year, the annual World Press Photo Contest features 141 moving and thought provoking images taken during the course of 2015.
Led by Francis Khon, Director of Photography at Agence France-Presse (AFP), the jury awarded the overall prize to Australian photographer Warren Richardson for his powerful image of refugees crossing the border from Serbia into Hungary, near Horgos (Serbia) and Roszke (Hungary).
 1. miejsce w kategorii Przyroda, cykl. Fot. Tim Laman
Nazwa "orangutan" w języku indonezyjskim dosłownie znaczy "człowiek lasu" (orang –człowiek, hutan – las). Rządy Malezji i Indonezji dokładają starań, by orangutany żyły i rozmnażały się bezpiecznie. Jednym z elementów prowadzonej polityki ochrony są parki narodowe opiekujące się gatunkiem. Takim parkiem, w którym dodatkowo istnieje program rehabilitacyjny dla jednostek odebranych ludziom i przywracanych środowisku, jest Bukit Lawang, niedaleko Medan na Sumatrze w Indonezji. 3. miejsce w kategorii Przyroda, zdjęcie pojedyncze. Fot. Sergio Tapiro
Spektakularna erupcja wulkanu Colima w Meksyku.popatrz w wode. moze tam trup

 1. miejsce w kategorii Projekty długoterminowe. Fot. Mary F. Calvert
Seria portretów kobiet, które zostały zgwałcone lub były molestowane seksualnie podczas służby w siłach zbrojnych USA. Obecnie tylko jeden na dziesięć zgłoszonych przypadków przemocy seksualnej trafia do sądu.


 1. miejsce w kategorii Zdarzenia, zdjęcie pojedyncze. Fot. Mauricio Lima
Lekarz nakłada maść na poparzone ciało 16-letniego bojownika Państwa Islamskiego. W tle plakat Abdullaha Ocalana, przywódcy Partii Pracujących Kurdystanu. Szpital na obrzeżach Al-Hasaki, Syria.1. miejsce w kategorii Ludzie, zdjęcie pojedyncze. Fot. Matic Zorman
Obóz uchodźców w Preševie, Serbia. 
 1. miejsce w kategorii Zdarzenia, cykl. Fot. Sergey Ponomarev
Uchodźcy. Lesbos, Grecja.


 czarno to widze
http://www.swiatobrazu.pl/polska-premiera-wystawy-world-press-photo-2016-33453.html

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.