Wednesday, 26 October 2016

niech bedzie pochwalonyPodobno Polacy sa najbardziej rozjezdzonym narodem w Europie. I tez niesympatycznym i niewspolczujacym? To jak to juz jest wreszcie. Ulegly czy ciekawy? 
Pogubilo sie juz zlo w tych wyliczeniach jest! 
My, Polacy, uwielbiamy myśleć o słynnej polskiej gościnności, serdeczności i skłonności do poświęceń – zdaje się, że dla naszej tożsamości są to pojęcia na tyle centralne, co Grunwald, odsiecz wiedeńska, Piłsudski na Kasztance, schabowy i zimna wódka. Jednak być może intuicja podpowiada ci czasem, że większość Polaków to samolubne buce, dla których cudze nieszczęście jest powodem jedynie do obleśnego rechotu. Cóż, wygląda na to, że możesz mieć rację – szeroko zakrojone badanie z Michigan State Universityprzeprowadzone na 63 nacjach wskazało, że potomkowie Lecha znajdują się wśród pięciu najmniej empatycznych narodów świata.
Naukowcy zebrali dane dotyczące reprezentatywnej grupy 104 365 dorosłych ludzi z 63 krajów (z pominięciem większości Afryki, Bliskiego Wschodu, części byłych Republik Radzieckich, Ameryki Południowej i wysp Pacyfiku – pełną mapę zobaczysz tutaj). Badanie zostało opisane jako najszersze i najbardziej obrazowe badanie empatii w historii. Samą empatię naukowcy zdefiniowali jako umiejętność współczucia innym, tendencję do wyobrażania sobie cudzego punktu widzenia, umiejętność tworzenia bliskich, stałych relacji z innymi oraz skłonność do działania kolektywnego (w opozycji do aktywności w pojedynkę).
Respondenci zostali poproszeni o odpowiedź na długą listę pytań opartą na standardowych psychologicznych testach. Naukowcom zależało niekoniecznie na stworzeniu „rankingu krajów", ale na zbadaniu, jak empatia i inne cechy łączą się z „prospołecznymi" zachowaniami, takimi jak wolontariat czy zaangażowanie w akcje charytatywne. Polska nie wypadła tu dobrze – podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej. Najmniej empatycznym państwem świata okazała się Litwa, a 7 z listy 10 najmniej empatycznych krajów znajduje się w naszym regionie (w pierwszej piątce są jeszcze Bułgaria, Estonia i Wenezuela – to ostatnie nie dziwi, biorąc pod uwagę, że tamtejszy gubernator sugerował obywatelom, abyjedli smażone kamienie).
Zaskakiwać może wysoka nota słynnych z agresywnie kapitalistycznego systemu Stanów Zjednoczonych (7. najbardziej empatyczny naród) czy krajów takich Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Kuwejt, biorąc pod uwagę liczbę konfliktów w regionie (być może dlatego, że naukowcy nie określali, czy empatyczne zachowania mają dotyczyć członków własnej społeczności czy „obcych").
Naukowcy podkreślają, że ich dane należy traktować jako stopklatkę aktualnego obrazu „jak wygląda empatia w tej chwili" i że wyniki mogą diametralnie zmieniać się w krótkim czasie.
Oto lista najempatyczniejszych nacji, w razie gdybyście już pakowali walizki:

1. Ekwador
2. Arabia Saudyjska
3. Peru
4. Dania
5. Zjednoczone Emiraty Arabskie
6. Korea Południowa
7. USA
8. Tajwan
9. Costa Rica
10. Kuwejt

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.