Monday 15 June 2015

the old blandy wine lodge czyli ciocia na pietrze

O winie z Madery smakowalam i wiedzialam, ze to cos podobnego do porto. Zloty kolor, ktory jak prawdziwy trunek smakuje wybornie w samej piwnicy.


Tam gdzie lezy i czeka na spragnione gardla gawiedzi. Wino maderskie smakuje do wszystkiego i glownie kojarzone jest obok ciasta z wyspa. Shakespeare`a  wspominal juz o tym trunku.


Potem raczono nim Napoleona, gdy ten udawal sie na wygbnanie na Elbe. Istnieja cztery rodzaje wina. Wino slodkie - Malvasia, polslodkie Bual, wytrawne Sercial i Verdelho, to znamy jako trunek na dobry apetyt.

                                    

Skladnikiem glownym to moszcz z winogron z calej wyspy. Do tego cukier z trzciny cukrowej czyli aquardente. Moc wina waha sie pomiedzy 17 % a 22%. Najlepsze wina to 50 lat. Sprzedaz trunku zaczyna sie od trzylatek. Do tego dochodza jeszcze roczniki 5, 10 i 15- letnie. 

                                           


Jak Funchal to i winnica w srodku miasta. ta zostala zalozona przez Johna Blany`iego. Rodzina ta od wiekow prowadzi jeden zaklad i o zaklad dam sobie rade, ze Chris czyli rocznik 1979 znajdzie sobie piekna zone i spolodzi potomka a ten bedzie kultywowal rodzinny biznes. 


Chris pracuje nadal w Blandy i moglam go ogladac tego samego dnia ale juz w regionalnej telewizji. 
 Do produkcji Madery uzywa sie winogron z winnic Funchal, Camara de Lobos, Boaventura, Porto da Cruz, Canico, Ribeira Brava, Faja da Ovelha i zanana juz nam Calheta.

                                              

Co do samego zwiedzania. The Old Blandy Wine Lodge to gigantyczne beczki i caly proces produkcji do tego muzeum. Co ciekawe pierwszy etap to wlanie soku winogronowego do beczek z Australii.


 Drewno to jest swietnie zwlaszcza z jednego powodu. Drewno to nic nie oddaje od siebie do wina. Pierwsze z pomieszczen nazywa sie Canteiro z kegami. Nastepnie Vine 2 Wine, dalej piwnica wlasciciela. 

                                    
Bylo milo i przyjemnie. Do zwiedzania poddasze. Bowiem to nie normalna winnica i piwnice a raczej slonce i parno. Szybciej garuje i wino dojrzewa w wielgachnych kadziach. Kegi sprowadzane sa z brazylii miedzy innymi. Po zwiedzaniu, pytaniach i ucieczki przed upalem czas na degustacje.


Dwa kielichy w lape i juz jestem w raju. Do posmakowanie 5- cio latka Sercial i polslodki Boal.
 Przewodniczka tlumaczyla jakosc i numery napisane na beczkach. Schemat jaki obowiazuje w maderze jest nastepujacy. Finest to 3- latka madera, stworzona w duzych tankach. Reserve 5- cio  latka, w duzych kegach, Special Reserve to mlodsze wina, dojrzewajace w beczce przez okres 10- ciu lat. Extra Reserve to juz 15- stka. Solera i Vintage- to juz wyzsza polka i powyzej lat 20 i dwa lata w butelce
                                                
Przyspieszony proces w wysokich temperaturach. dojrzewania nazywa sie maderyzacja. Gdy transport do Europy sie przedluzal odkryto, ze trunek jest lepszy. Przypadek a jaki zmyslny. 


Wino Madera okreslano jako substancja lecznicza. Nie przez kozery w winie duza ilosc mineralow i witamin. Porto, odwieczny wrog madery nienawidzilo ten trunek za wysoka cene i to, ze bylo lepsze dla angielskich dam i gentelmanow. 

                                         


Na rynku w Bristolu i Londynie, wino z Madery osiagalo wysokie ceny. W Portugali utrzymuje sie, ze marynarze zabierali Madere na poklad jako balast. 


Beczki z trunkiem wracaly z powrotem juz ze szlachetniejszym smakiem i lagodniejsze. Ten proces nazywa sie maderyzacja czyli estufagem a po naszemu obrobka termiczna. 


Madere pokochali wszyscy na swiecie. Jerzy Waszyngton, Thomas Jefferson, Benjamin Frankin i Alexander Hamilton.

                                         

Na butelce od 1993 roku wszedl nowy napis, swiadczacy, ze aby cieszyc sie dobrym szczepem musi trunek w butelce miec moc az 85 % alkoholu. Vintage jest wyjatkowy a reszta to mieszanki czyli blends. Ale za to jakie pyszne. Do ciastka i herbatki. Na cieplo i na zimno najlepsze jest maderskie. 

najlepszy jak dotychczas rocznik

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.