Tuesday, 25 November 2014

Bothwellhaugh i rzymskie wojskowe laznie

 Położony w Strathclyde Country Park, to najlepiej zachowane ruiny po rzymskim forcie a dokladniej po łaźni rzymskiej. Nazywaja sie  Bothwellhaugh i zostaly pobudowane pomiedzy rokiem 
około 142 a 162 naszej ery.Zostały odkryte po przeprowadzeniu badań archeologicznych w 1973 roku i pełni wydobyte w 1975-6. W roku 1980 zarzad Motherwell przeprowadzily dokladny opis miejsca i wpisaly zabytek na liste dobry ochrony okregu.

                                                   
Ruiny skladaja sie z szatni, tzw. zimnego pokoju -  frigidarium, dwoch goracych pokoi -  tepidarium, wanna z wglebieniami zwana caldarium z goraca woda i piec, ktory nazywa sie praefarium. Calosc ogrzewania nazywa sie hypocaust. Polega ona na wpuszczania goracego powietrza pod podloga. Powietrze to szlo kolejno do gory i kazdy tez pokoj zapelnial sie przyjemna goraca para. Nadmierna jej ilosc odchodzila za pomoca kominow umieszczonych w dachu konstrukcji. Budowla byla uzupelniana o poszczegolen pokoje i skutecznie ulepaszana. Dodawano oczywiscie ubikacje i zabezpieczenia chroniace przed wilgocia. 


Tablice informacyjne doskonale oddaja ducha epoki i swietnie przedstawiaja usytuowanie danej sali




Wszystko wytlumaczone i oczyma wyobrazni juz chcemy znalezc sie w cieplym pomieszczeniu z goraca woda


Rzecza najladniejsza to znajdujacy sie obok mostek kamienny. Most ten usytuowany jest nad rzeka Calder tuz obok lazni rzymskiej. Jednak to budowla sredniowieczna i nic ze starozytnoscia nie ma wspolnego. Wiadomo jednak, ze mostek odnawiano juz w XVII wieku przez rodzine Hamiltonow. Powszechnie nazywano te budowle packhorse bridge. Przeznaczony do koni pociagowych, przenoszacych na grzbietach ladunki przez rzeki lub strumienie. Male oparapety, dosc waskie przejscia, niskie luki i arkady. Co ciekawe mostki te diabelnie sliskie bo wykonane z kamienia i gladzi licowej.

                                        
Widok na jezioro Strathclyde. Na  nim to odbywaja sie zawody motorowodniackie, kajakowe i regaty. Oprocz tego mozliwosc poplywania na wszelakich motorowkach i lodkach. Widoczne wieze sluza do odbywajacych sie tu zawodow oraz jako pomieszczenia dla zawodnikow i sprzetu wodnego. 

                                   
obok ruin tablica informacyjna co zawieraja ruiny i rzuty powierzchniowe

                

Strathclyde Park to ogromny polac terenu na ktorym oprocz czesci rozrywkowej i czesci zielonej znajduja sie urocze ruiny rzymskiego fortu.  Wszystko to znajduje sie w Bothwellhaugh w Polnocnym Lanarkshire. Wielkosc obiektu 7.16, wysokosc scian nie przekraczla 1,5 metra. 10 metrow calosci. Plan romba a calosc zabudowy obejmowala 1,7 hektara. Na tym tez terenie byly polozone inne budynki, kotre zajmowala 500 zolnierzy i obslugi.W sam raz dla cohors quingenaria equitata. Wszyscy ci byli potrzebni przy utrzymaniu walu antioniusza mowiac w skrocie. Co ciekawe w urzadzeniu budynku wykorzystano nowoczesne systemy ocieplania wody i cyrkulacje powietrza. I co ciekawe mamy w uzyciu podwojne szyby w oknach lazni rzymskiej. Kamien to podstawowy budulec tej lazni i jak dotad nie wynaleziono najlepszego. 


                                        





Choc w dzisiejszych czasach obiekt jest zabezpieczony przed zgubnymio warunkami pogodowymi to nie jest on odporny na zapedy chuliganow. I tak mamy kamienie podpisane a w srodku fundamentow niejednokrotnie mozemy sie natknac na szklo  z rozbitej butelki.



Arria, Metal Marmaide czyli szkocka stalowa syrena

                                 
Mamy już Nessie, Anioła Północy teraz czas na Metalowa Syrene zwana Arria. Mierzy 33 stopy i jest zrobiona z srebrnego metalu. Ma cztery ramiona każda w inna strone. Jest zrobiona koronkowo. Lśni z kilku mil a kosztowała 250 tysięcy funtów. Pytanie tylko po co?

                             
Metalowa Syrena usytuowana jest w Cumbernauld po trasie A 80 na północ od skrzyżowania Auchenkilns w Cumbernauld. Statua ma na celu rozsławienie Lanarkshire i z jego też środków została rzeżba zrobiona. Statua autorstwa Andy'iego Scott'a wygrała konkurs na rewitalizacje miasta. Nazwa rzeżby pochodzi od nazwiska Arii Fadilla, matki rzymskiego cesarza Antoniusza, którego jak wiemy dzielo czyli mur jest nieopodal dzisiejszego usytuowania Metal Maramide.


Wieczorem rzeżba jest podświetlana a u jej stóp wyświetlane są słowa szkockiego poety Jima Carrutha. Ciekawostką jest to, ze rzeżba ma rysy twarzy szkockiej kobiety z fryzura z lat 60. Ma to symbolizować zbudowanie nowego miasta w latach 60, XX wieku jakim jest Cumbernauld.