Jack, jakiego nie znacie. Film z roku 2010 w roli glownej Al Pacino, za co dostal nagrode Zlotego Globu. Biografia, dramat, dokument. Zycie i tworczosc Jack`a Kevorkiana, lekarza amerykanskiego, ktory jak twierdzil pomagal 130 osobom zejsc z tego swiata. Kevorkian uwazal sie za autora powiedzenia dying is not a crime.
Jack Kevorkian od lat 80 XX wieku walczyl o prawo do eutanazji. Dalo mu to przydomek Doktor Smierc. Sam wybieral pacjentow, ktorzy czasem okazywali sie, ze *tylko cierpieli na depresje*. Wiekszosc przypadkow byly to nieuleczalne choroby. Ludzie wielkokrotnie po probach samobojczych. Nie mieli sily juz walczyc z bolem. Rodzina tez z nimi nie dawala rady. Jack Kevorkian w telewizji przedstawil film w ktorym pomaga mezczyznie zabic sie. Za to lekarz zostaje skazany na 8 lat wiezienia. W 2001 roku zostal zwolniony z wiezienia, pod warunkiem, ze nikomu nie pomoze w popelnieniu samobojstwa.
Choc dzialalnosc Jacka Kevorkiana budzila ogromne kontrowersje, to jednak zrobil on cos dobrego. Pomogl w rozbudowie hospicji. O ile mozna dobrze to ujac, ze to swietny pomysl.
Nieustanne walki z sadami, z prawem do zycia i grupami prolife.
Nieustanne dyskusjie, czy pozwalamy na swiadome samobojstwo czy pozwolimy na cierpienie ludzi.
Kevorkian konstruuje maszyne do latwego zejscia ale nie ma gdzie tego robic. Pierwsze zgony nastepuja w aucie. Nastepne juz w domach pacjentow.
Czy godna smierc jest lepsza od bohaterskiej smierci i meczenskiej?
Tak wlasnie godna smierc. Czy mamy zgodzic sie z Jerzym Kosinskim, ktory wreszcie po kilku probach sam sie zabija a ktory uwazal, ze samobojstwo jest jest naturalnym przedluzeniem zycia. Zdanie nielogiczne ale wytlumaczalne. Dlaczego konkretna osoba nie moze w swojej sprawie decydowac tylko czekac na ta smierc. Jak juz wreszcie przyjdzie. Kevorkiana nie obchodzilo cierpienie. Kevorkian naogladal sie duzo wiecej. Denerwowala go ludzka bezsilnosc wobec, przepisow, ogromu choroby i zakazy do swojego kierowania losem.
Film , Jack, ktorego nie znacie- gra na emocjach. Sklania do dyskusji. Czy pozwolibysmy sie zabic. Czy pozwolibysmy zabic sie bliskiej osobie. Czy religia i prawo odwiodloby nas od wspomaganego samobojstwa?
W niektorych stanach USA dyskusja sie udala. Doprowadzono do zalegalizowana eutanazji.
Film oparty jest na ksiazce Neala Nicola i Harre`go Wylie pt. Between the Dying and the dead: Dr. Jack Kevorkian; the Assisted Suicide Machine and the battle to legalize Euthanasia.
Jako Kevorkian wystapil Al Pacino, jako asystentka wystepuje Susan Sarandon, ktora usmieca. Jako dobry przyjaciel, asystent i dostawca specyfikow do zabicia wystepuje John Goodman.
Nalegam na obejrzenie, Jacka, ktorego nie znacie chocby po to by domyslic sie co jedna osoba moze zrobic.
I nie wazne czy sie zgadzamy, czy eutanazja jest potrzebna czy nie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jack_Kevorkian
Hinduizm, buddyzm, judaizm, islam, swiadkowie Jehovy, chrzescijanstwo odrzucaja eutanazje.
Eutanazja (lub euthanazja, od gr. εὐθανασία, euthanasia – "dobra śmierć") – przyspieszenie śmierci chorego człowieka[potrzebne źródło]. W niektórych kodeksach karnych, w tym polskim[1] eutanazję określa się jako rodzaj zabójstwa. Od połowy XX w. eutanazja jest omawiana w kontekście nauki biotechnologii, bioetyki, prawa, polityki i religii.
Uregulowania prawne na świecie
Według stanu na 2015 eutanazja jest zalegalizowana w Holandii (od 2002), Belgii (od 2002), Luksemburgu (od 2009)[potrzebne źródło].
Według stanu na 2015 wspomagane samobójstwo jest legalne w Albanii, Szwajcarii, Niemczech, Kolumbii, Japonii i amerykańskich stanach Oregon, Vermont, Waszyngton, Nowy Meksyk i Montana[