Wednesday, 16 September 2015

umieranie to nie zbrodnia

Jack, jakiego nie znacie. Film z roku 2010 w roli glownej Al Pacino, za co dostal nagrode Zlotego Globu. Biografia, dramat, dokument. Zycie i tworczosc Jack`a Kevorkiana, lekarza amerykanskiego, ktory jak twierdzil pomagal 130 osobom zejsc z tego swiata.  Kevorkian uwazal sie za autora powiedzenia dying is not a crime. 
Jack Kevorkian od lat 80 XX wieku walczyl o prawo do eutanazji. Dalo mu to przydomek Doktor Smierc. Sam wybieral pacjentow, ktorzy czasem okazywali sie, ze *tylko cierpieli na depresje*. Wiekszosc przypadkow byly to nieuleczalne choroby. Ludzie wielkokrotnie po probach samobojczych. Nie mieli sily juz walczyc z bolem. Rodzina tez z nimi nie dawala rady. Jack Kevorkian w telewizji przedstawil film w ktorym pomaga mezczyznie zabic sie. Za to lekarz zostaje skazany na 8 lat wiezienia. W 2001 roku zostal zwolniony z wiezienia, pod warunkiem, ze nikomu nie pomoze w popelnieniu samobojstwa.
Choc dzialalnosc Jacka Kevorkiana budzila ogromne kontrowersje, to jednak zrobil on cos dobrego. Pomogl w rozbudowie hospicji. O ile mozna dobrze to ujac, ze to swietny pomysl.
Nieustanne walki z sadami, z prawem do zycia i grupami prolife.
Nieustanne dyskusjie, czy pozwalamy na swiadome samobojstwo czy pozwolimy na cierpienie ludzi.
Kevorkian konstruuje maszyne do latwego zejscia ale nie ma gdzie tego robic. Pierwsze zgony nastepuja w aucie. Nastepne juz w domach pacjentow.
Czy godna smierc jest lepsza od bohaterskiej smierci i meczenskiej? 
Tak wlasnie godna smierc. Czy mamy zgodzic sie z Jerzym Kosinskim, ktory wreszcie po kilku probach sam sie zabija a ktory uwazal, ze samobojstwo jest jest naturalnym przedluzeniem zycia. Zdanie nielogiczne ale wytlumaczalne. Dlaczego konkretna osoba nie moze w swojej sprawie decydowac tylko czekac na ta smierc. Jak juz wreszcie przyjdzie. Kevorkiana nie obchodzilo cierpienie. Kevorkian naogladal sie duzo wiecej. Denerwowala go ludzka bezsilnosc wobec, przepisow, ogromu choroby i zakazy do swojego kierowania losem.
Film , Jack, ktorego nie znacie- gra na emocjach. Sklania do dyskusji. Czy pozwolibysmy sie zabic. Czy pozwolibysmy zabic sie bliskiej osobie. Czy religia i prawo odwiodloby nas od wspomaganego samobojstwa?
W niektorych stanach USA  dyskusja sie udala. Doprowadzono do zalegalizowana eutanazji. 
Film oparty jest na ksiazce Neala Nicola i Harre`go Wylie pt. Between the Dying and the dead: Dr. Jack Kevorkian; the Assisted Suicide Machine and the battle to legalize Euthanasia.
Jako Kevorkian wystapil Al Pacino, jako asystentka wystepuje Susan Sarandon, ktora  usmieca. Jako dobry przyjaciel, asystent i dostawca specyfikow do zabicia wystepuje John Goodman.
Nalegam na obejrzenie, Jacka, ktorego nie znacie chocby po to by domyslic sie co jedna osoba moze zrobic.
I nie wazne czy sie zgadzamy, czy eutanazja jest potrzebna czy nie?

 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jack_Kevorkian
Hinduizm, buddyzm, judaizm, islam, swiadkowie Jehovy, chrzescijanstwo odrzucaja eutanazje.
Eutanazja (lub euthanazja, od gr. εὐθανασία, euthanasia – "dobra śmierć") – przyspieszenie śmierci chorego człowieka[potrzebne źródło]. W niektórych kodeksach karnych, w tym polskim[1] eutanazję określa się jako rodzaj zabójstwa. Od połowy XX w. eutanazja jest omawiana w kontekście nauki biotechnologiibioetyki, prawa, polityki i religii.

Uregulowania prawne na świecie

Według stanu na 2015 eutanazja jest zalegalizowana w Holandii (od 2002), Belgii (od 2002), Luksemburgu (od 2009)[potrzebne źródło].
Według stanu na 2015 wspomagane samobójstwo jest legalne w AlbaniiSzwajcariiNiemczechKolumbiiJaponii i amerykańskich stanach Oregon, Vermont, Waszyngton, Nowy Meksyk i Montana[

zubozenie


Sunsrise, sunset , wschody i zachody dnia znacza nasze dni. Przemijaja, trwaja czasem lacza sie smiech i lzy.
Dzisiejszy odcinek sponsorowala piosenka Sunrise, sunset z musicalu Skrzypek na dachu. 
Jednak w wykonaniu Zdzislawy Sosnickiej to juz nie to samo co oryginal. A jednak.
W polskim wykonaniu tytulowe wschody i zachody zastapiono Anatewka. To, jak wiemy wies Tewji Mleczarza. Zmyslona nazwa zydowskiej wsi Kasrylewka na Ukrainie. Powiesc Dzieje Tewji Mleczarza autorstwa Szolema Alejchema z 1894 roku. Anatewka to miejsce zmyslone. Tam rozgrywala sie jedna z najpiekniejszych historii o tym jak biedny ojciec rodziny chce wydac za maz dobrze swoje siedem corek ale na przeszkodzie stoja, a to strata pieniedzy a to mezalianse w rodzinie a to samobojstwo jednej z corek by na koncu rozkazem Rosjan wysiedlic wszystkich ze wsi. Biedny Tewje po smierci zony, zyje w diasporze. Mleczarz tlumaczy sobie zrzadzenia losu jako wola Boza i musi ja przyjac z nalezyta pokora.

Przegladajac internety nie godze sie z wola boza ani jakakolwiek wola. Chodzi mi o spustoszczenie jakie wyrzadzila komuna. Przedtem wojna. Choc ta, jak wiemy w pewnych miejscach spoko koko kraju nie narobila az takich spustoszen. przynajmniej za Niemca. Tak bylo w Zbiersku Cukrowni. Wsi i zakladu pracy, ktora zarzadzali i to dobrze wlasnie okupanci.
Przez przypadek natknelam sie na stare zdjecia fabrykantow i ich rodzin ze Zbierska wlasnie. Zdjecie przedstawialo zawody.....w tenisie ziemnym?
Krew sie w cioci zagotowala. Bylo miedzywojnie. Lata prosperity. Obraz przedstawia mezczyzn i kobiety stylowo ubranych i wyglancowanych. Widac to klasa wyzsza. Jak czytamy ze strony MGOK Zbiersk skad pochodzi zdjecie. Bohaterowie to kadra zarzadzajaca cukrownia wraz z rodzinami. O nagrody oparty jest dyrektor cukrowni Stefan Nienarowicz z rakieta zarzucona na ramie. Jego zona Agnieszka siedzi na lawce pierwsza z lewej. Wsrod dzieci znajdziemy tez ich corke. Nienarowicz obok funkcji dyrektorskich objal patronatem budowe domow dla pracownikow zakladu. Kadencje Nienarowicz objal po wczesniejszym wlascicielu Niemcu Wilhelmie Rephanie, rowniez zasluzonym dla regionu i miasta Kalisza.
Wiele rzeczy intryguje. Turniej tenisowy dla kadry zarzadzajacej w roku 1928 w Zbiersku.
Tenis, ktory jak wiemy dopiero odrodzil sie w latach 70 XX wieku i nigdy nie byl przeznaczony dla mas i chyba nie jest dla kazdego.
Praca dyrektorska i praca organiczna ludzi chcacych sie rozwijac.
 Korty tam gdzie teraz sa dzialki. Z kortow dzialki to jakby nosic lisa do waciakow?
Spojrzmy na nagrody. Sa nimi; dwa gramofony tubowe i dwa radia detektorowe.
O ile wiem pierwsze radio pojawilo sie w latach 50 i byly to kukuryzniki propagandowe a pierwsze radio w rodzinie pojawilo sie w latch 60 XX wieku.
Zza stojacymi widac mur. To pozostalosc po murze przy drodze do Korzeniewa. Resztki muru jeszcze tkwia ale w zaniku.
Konkluzja. Gdyby tak nie rozpizdziel zawieruchy wojenno- komunistycznej telewizory pojawily by sie we wsi ok lat 30 XX wieku.

Oczywiscie ze Skrzypka na dachu pochodzi jeszcze jedna piesn- Gdybym byl bogaty. Tak Tejwe spiewal i liczyl, ze los sie wreszcie przelamie.
Po samym zdjeciu widzimy i po historii zdjecia, ze bylo odwrotnie.



http://mgok-zbiersk.pl/index.php/foto-galeria/zbiersk/zbiersk-dawniej


Sunrise, sunset
Sunrise, sunset
Swiftly flow the days
Seedlings turn overnight to sunflowers
Blossoming even as we gaze
(Women)
Sunrise, sunset
Sunrise, sunset
Swiftly fly the years
One season following another
Laden with happiness and tears
(Tevye)
What words of wisdom can I give them?
How can I help to ease their way?
(Tevye)
Now they must learn from one another
Day by day
(Perchik)
They look so natural together
(Hodel)
Just like two newlyweds should be
(Perchik & Hodel)
Is there a canopy in store for me?
(All)
Sunrise, sunset
Sunrise, sunset

http://www.metrolyrics.com/sunrise-sunset-lyrics-jerry-bock.html

http://mgok-zbiersk.pl/index.php/foto-galeria/zbiersk/zbiersk-dawniej